אניזומטרופיה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

בעיות עיניים בילדים: עין עצלה ופזילה

בעיות ראייה בקרב ילדים מצריכות אבחון וטיפול מיוחדים, אצל רופאי עיניים לילדים. הורים, שימו לב: האם הילד לא רואה טוב? אולי הוא סובל מפזילה או עין עצלה? אבחון של מחלות עיניים ובעיות ראייה בקרב ילדים וטיפול בהן - מצריך התמחות מיוחדת, ידע ייחודי וסבלנות רבה. כאשר מתעורר חשש לבעיית ראייה או מחלת עיניים בקרב ילד/ה או נער/ה, הכתובת היא רופא עיניים מומחה לרפואת עיניים לילדים, אשר יידע לתת מענה ממוקד ומותאם לגילו ומאפייניו של המטופל.מהן מחלות העיניים ובעיות הראייה הנפוצות בקרב ילדים?בעיות העיניים הנפוצות ביותר בקרב ילדים הינן בעיות תשבורת (רוחק ראייה, אסטיגמציה, וקוצר ראייה) , עין עצלה ופזילה. בנוסף ישנן גם מחלות עיניים נפוצות פחות כגון קטרקט מולד, גלאוקומה, לבקנות, אלרגיה כרונית (דלקת לחמית אביבית), כלזיון ועוד. כדאי לאבחן מוקדם ככל הניתן את מחלות העיניים בילדים על מנת לתקן את המצב מבעוד מועד, ובכך למנוע איתור המחלה בגיל מאוחר מדי שבו...
ללמוד עוד על אניזומטרופיה
עין עצלה - מהן הסיבות לראיה לקויה?-תמונה

בדיקת עיניים בשנה הראשונה לחיי התינוק חיונית לאבחון עין...

מאת: ~~פרופ'...
30/11/2008
בעיות עיניים בילדים: עין עצלה ופזילה-תמונה

בעיות ראייה בקרב ילדים מצריכות אבחון וטיפול מיוחדים, אצל...

מאת: ד"ר אריאלה...
12/11/2015
עין עצלה-תמונה

ליקוי ראייה אצל ילדים כרוך בהתפתחות של עין עצלה...

מאת: אברהם שפירר
03/10/2013
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לאניזומטרופיה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

אניזומטרופיה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

היי אני בן 22 כבר מספר שנים שעין אחת שלי רואה טוב ועין אחרת רואה די מטושטש ולא עשיתי עם זה כלום כי הראייה שלי בשתי העיניים הייתה ברמה של העין הטובה (גם יכול לנהוג בלילה בלי משקפיים) אבל עם עין אחת לא טוב. עשיתי אתמול בדיקת ראייה ויש לי קוצר ראייה עם מינוס חצי העין הטובה ומינוס 3 בעין הלא טובה. בדקו ואמרו לי שזה לא עין עצלה כי גם שהרכיבו לי משקפיים הראייה שלי השתפרה. גלשתי טיפה באינטרנט והבנתי שזה יכול להיות אניזומטרופיה והפחד שלי שזה יגרום לי לעין עצלה. האם הרכבה של עדשה אחת רק בעין הלא טובה תשפר את המצב ? לייזר יכול לשפר את המצב ? מה לעשות כדי שהמצב לא ידרדר עוד ? האם אפשר לפתח בגילי עין עצלה ?

שלום אריאל! אכן, כשיש הבדל במספר של המשקפיים, זה קרוי אנאיזומטרופיה. בגילך, לא ניתן לפתח עצלה. ולכן, עם הרכבת המשקפיים אתה רואה טוב. כל טוב! ד"ר יגב רונית

היי, האם זה נכון שהבדל כזה משנה את הגדרת הניתוח לרפואי בשל אנאיזומטרופיה? (עין אחת -1 ועין שניה -4) ואז ההשתתפות של קופת החולים היא מלאה?

שלום רב לא בהכרח. אני לא מכיר הגדרות ברורות לכך וסביר להניח שאין הגדרה כזאת כרפואי בברכה

שלום רב, בתי בת שנתיים. ביצעה בדיקת עיניים שגרתית בגיל שנה ואובחנה עם רפרקציה אנאיזומטרופיה קלה - עין ימין (0.5-) ועין שמאל (0.25+). בדיקה נוספת בוצעה בגיל שנתיים, אתמול, עם אותן התוצאות ואותה האבחנה. לדברי הרופא, במצב תקין הרפרקציה הייתה אמורה להשתפר עם ההתפתחות, ומאחר שככל הנראה זה לא קרה יש לצפות שהילדה תזדקק למשקפיים למרות שכרגע ראייתה תקינה. האם ניתן בדרכים מסוימות לשפר את המצב? למנוע את ההתדרדרות? אולי אפילו להצליח להימנע מקוצר ראיה בהמשך? האם צפייה בטלוויזיה של 15-20 דקות ביום משפיעה לרעה במצב כזה?

במצב זה יש צורך בהמשך מעקב, אין טיפולים מוכחים לטיפול בגיל זה בעיקר כאשר המספרים יציבים. להמנע מקוצר ראיה בהמשך בהחלט ניתן לבלות מעל שעתיים בחוץ באור יום ( כמובן לא בשעות של שמש מסוכנת) שנמצאו במחקרים רבים כגורם מגן מהתפתחות קוצר ראיה. בנוסף אם תהיה עליה בקוצר ראיה בגיל יותר מאוחר ניתן לשקול טיפולים נוספים. בקשר לחשיפה למסכים, מומלץ להמנע כמה שיותר בגיל כה רך. ניתן לחפש את ההמלצות של ההסתדרות הרפואית - נייר עמדה חשיפה למסכים ובריאות הילדים בקישור הבא: https://cdn.doctorsonly.co.il/2019/11/%D7%A0%D7%99%D7%99%D7%A8-%D7%A2%D7%9E%D7%93%D7%94-%D7%97%D7%A9%D7%99%D7%A4%D7%94-%D7%9C%D7%9E%D7%A1%D7%9B%D7%99%D7%9D-%D7%95%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%90%D7%95%D7%AA-%D7%94%D7%99%D7%9C%D7%93%D7%99%D7%9D-%D7%A9%D7%95%D7%9C%D7%97%D7%9F-%D7%A2%D7%92%D7%95%D7%9C.pdf

שלום רב, בתי בת שנתיים. ביצעה בדיקת עיניים שגרתית בגיל שנה ואובחנה עם רפרקציה אנאיזומטרופיה קלה - עין ימין (0.5-) ועין שמאל (+0.25). בדיקה נוספת בוצעה בגיל שנתיים, אתמול, עם אותן התוצאות ואותה האבחנה. לגבי הרופא, במצב תקין הרפרקציה הייתה אמורה להשתפר עם ההתפתחות, ומאחר שככל הנראה זה לא קרה יש לצפות שהילדה תזדקק למשקפיים למרות שכרגע ראייתה תקינה. האם ניתן בדרכים מסוימות לשפר את המצב? למנוע את קצב התדרדרות? אולי אפילו להצליח להימנע מקוצר ראיה בהמשך? האם צפייה בטלוויזיה של 15-20 דקות ביום משפיעה לרעה במצב כזה?

כדי לקבוע מרשם בילדים יש לתת להם טיפות עיניים ציקלופלגיות ולהמתין 40 דק עד לקביעת המרשם. אם אכן כך נעשתה הבדיקה והיא מהימנה: ממצא של אנאיזומטרופיה של 0.75 דיופטר סביב האפס אינה חמורה ודורשת מעקב בלבד. כיוון שמרבית הילדים בגיל זה הם יותר היפראופים (מרשם + גדול יותר) יש לדעת שסטטיסטית יש לילדה סיכוי גדול יותר להיות קצרת ראיה (מרשמי מינוס ) בעתיד ולכן מומלץ להקפיד לבלות איתה בחוץ, למשל במשחק בגינות, כיוון שידוע ששהייה באור יום טבעי בחוץ מפחיתה סיכון להתפתחות קוצר ראיה.