לימפומה CNS: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

מחפשים את הרופאים הטובים בישראל ללימפומה CNS?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

לימפומה CNS: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות
27/08/2015 | 12:48 | מאת: ירון
מתוך פורום גידולי מוח

שלום עברתי בדיקת ct ראש עם יוד כחומר ניגוד עקב חשד לימפומה cns(שממוקמת כנראה באונה הקדמית). אומנם בסי.טי לא מצאו כלום אך לאחר קריאה הבנתי שבדיקת סי.טי בסוג הגידול הזה במוח היא כמעט חסרת משמעות כי לא מסוגלת להבחין אם ישנו גידול מהסוג הזה. אני מעתיק את הממצאים : "הבדיקה בוצעה לאחר הזרקת חומר ניגודי לוריד. הוזרק חומר ניגוד נון יוני דרך הוריד בכמות של 20 סמ"ק... בסריקת עצמות בסיס הגולגולת הודגמו תאי המסטואידים, המערה הספינואידלית ותאי האתמואידים ללא סטיות. האוכף הטורקי הגרמי במימדים תקינים. בגומה האחורית הודגם החדר הרביעי בקוטר תקין ובקו האמצע. הציסטרנות הבזאליות, תעלות השמע הפנימיות הגרמיות והמרווחים התת עכבישים ללא סטיות. בחתכים העל-טנטרוריאליים הודגמו הגרעינים הבזאליים שמורים. הקופסית הפנימית והתלאמוס ללא סטיות. החדר השלישי וחדרי המוח הצדדיים בגודל יחסי ומיקום תקינים. קו האמצע שמור. אין עדות לתהליך מוקדי או אפקט מסה. לאחר הזרקת חומר ניגודי תוך ורידי אין עדות להעשרה פתולוגית. בחתכים הגבוהים הודגמו מבנים אנטומיים תקינים, כולל החומר האפור והלבן. סולציום וקפלי מוח שמורים." כאמור אני לא רגוע ולא סומך על בדיקת הסי.טי,עליי לבצע mri?

על סמך מה נקבע החשד הקליני של לימפומה במערכת העצבים? בד"כ כאשר יש לימפומה ה CT עם חומר ניגוד אינו תקין, וניתן ברוב המכריע של המקרים לזהות פתולוגיה. צריך לברר עם הרופא המפנה מה מידת החשד הקליני, ולהחליט בהתאם.

שלום בינואר השנה התגלה הגידול הנ"ל (גידול ראשוני, לימםומה מערכת העצבים המרכזית צד ימני במוח). הוחל בטיפול במטרוטקסט לאחר 4 טיפולים חל שיפור והקטנה משמעותית של הגידול אלא שבמהלך הטיפול החמישי חלה הישנות של המחלה והגידול חזר לגודלו המקורי תוך כדי ועל אף הטיפול הכימי. לפיכך הוחל בהקרנות. עם סיום ההקרנות הודגמה בבדיקת MRI שארית שעוברת האדרה בקוטר 6 מ"מ. האם זה אומא שהגידול לא נעלם?מה הטיפול שנותנים כעת האם ממשיכים הקרנות?מה הסיכוי לצאת מזה?

ד.ב. שלום, מדובר בprimary CNS Lymphoma . מחלה סרטנית נדירה. הטיפול המקובל הוא טיפול כימי דרך הווריד ובמסגרת מחקרים קלינים קיימים טיפולים נוספים. קו שני של הטיפול כולל גם קרינה לכל המוח. ניתן לראות שינוים בבדיקות MR מוח אחרי טיפול ובמעקב אפשר להבין משמעות הממצאים. בברכה דר קנר

שלום אמי סובלת מגידול ממאיר במוח- לימפומה של מערכת העצבים המרכזית. מטופלת במטרוטקסט. בטיפול האחרון לפני כחודש ושבוע התגלה קריש דם ברגל והוחל בטיפול בזריקות קסלקסן. כשבועיים לאחר מכן סבלה מפירכוים קשים לקח כשבוע לייצב אותה. שוחרר עם טיפול של דנטואין. כעת שוב אושפזה בשל פירכוסים קשים יותר לדעת הרופאים הפירכוסים מהגידול. הדבר אינו מתיישב עם העובדה שיש לה גידול כבר חצי שנה ומאז ועד היום ועל אף הגידול לא היו פירכוסים ובנוסף בוצע MRI שהדגים הקטנה משמעותית של הגידול לאור הטיפול הכימיץ שאלתי היא האם זריקות הקסלקסן יכולים לגרום לפירכוסים. לצורך ידיעה מקבלת גם כדורים ללחץ דם אוסמואדלט

לא מוכרת תגובה כזו לקלקסאן