קריאטינין גבוה בדם: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

המטוריה: דם בשתן - חובה להיבדק

הופעת דם בשתן - אפילו חד פעמית וללא כאב - מחייבת בירור רפואי בהקדם האפשרי, מאחר שדם בשתן עלול להיות סימן לגידול בדרכי השתן. מה כולל הבירור הרפואי? מדריך מקיף הופעת דם בשתן, הנקראת גם המטוריה (Hematuria), עשויה להתגלות בשני אופנים שונים:   המטוריה גלויה/ המטוריה מָקרוסקופית: מצב בו ניתן לראות את הדם בשתן עצמו, בעקבות שינוי הצבע של השתן לוורדרד, אדום או אפילו חום; או על ידי זיהוי קרישי דם בשתן.  המטוריה מיקרוסקופית: מצב בו התגלו כדוריות דם אדומות, במהלך בדיקת שתן במעבדה. במצב זה המטופל לא יזהה סימנים לדם בשתן עצמו. המטוריה גלויה היא בדרך כלל מצב שיביא את המטופל להיבדק, לעומת המטוריה מיקרוסקופית, אשר תתגלה ברוב המקרים באופן עקיף, באמצעות בדיקות שתן שנעשו עבור מטרה אחרת לחלוטין או בדיקות תקופתיות שגרתיות.   משמאל: המטוריה גלויה, מימין: המטוריה מיקרוסקופית. צילום: שאטרסטוק   מה עשויים להיות הגורמים להופעה של דם בשתן? הופעה של...
ללמוד עוד על קריאטינין גבוה בדם
המטוריה: דם בשתן - חובה להיבדק-תמונה

הופעת דם בשתן - אפילו חד פעמית וללא כאב - מחייבת בירור...

מאת: ד"ר...
19/12/2018
ניתוח בריאטרי לא מזיק לכליות-תמונה

לפי מחקר חדש בשנערך בחולי סוכרת, ניתוח בריאטרי אינו מוביל...

מאת: מערכת zap...
08/12/2014
ריצת מרתון: נזק לכליות?-תמונה

חובבי ריצות ארוכות, שימו לב: מחקר חדש מצא כי לאחר ריצת...

מאת: ד"ר עמית...
24/04/2017
מחלות כליה: מחסור בתרומות-תמונה

בעשור האחרון עלה מספר הישראלים הזקוקים לדיאליזה או השתלת...

מאת: מערכת zap...
10/03/2011
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לקריאטינין גבוה בדם?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

קריאטינין גבוה בדם: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

יצא לי רמה גבוהה של אוריאה (בדם) אני אוכל ושותה הרבה חלבונים כי אני מתאמן קבוע משקולות. אבל קריאטינין (בדם) יצא לי תקין אז יכול להיות שרק לא שתיתי מספיק Urea (B)=58 Creatinine (B) 1.01

.

שלום, בבדיקת השתן שביצעתי יצא לי קריאטינין בשתן 11mg/dl והוא נמצא מתחת לטווח הנורמלי יש לזה משמעות? לא ביצעו לי בדיקת קריאטינין בדם והייתי באותו יום בצום תודה

אין לזה משמעות

שלום רב, אמא שלי בת 65 חולת סכרת, בבדיקת הדם האחרונה הקריאטינין יצא לה 1.16 urea b 56 egfr 59 uric asid 8.5 protein u בשתן 10 leucocytes 500 מה התוצאות אומרת? האם ישנה פגיעה בכליות ומה רמתה?

אלבומין/קריאטינין בשתן 44.32

תיקון הgfr יצא 49

גלוקוז בדם 75 גלוקוז בשתן 500 עם צום ללא צום 1000

כמו כן, בהנחה שמדובר באי ספיקת כליות בינונית על כקע סכרת הסכרת מאוזנת וגם הלחץ דם האם הדבר אומר שאפשר למנוע החמרה למשך שנים ארוכות או שההחמרה למרות היציבות הינה בלתי נמנעת? האם קיימת סטטיסטיקות מפורטות למחלה?

בלה, קצת קשה לענות עם הבלבול ששלחת אבל אענה בקצרה - לאימך יש ירידה ב- GFR המבטא את התפקוד הכלייתי ועדות להפרשת אלבומין (חלבון) בשתן. מכאן שיש לה אי ספיקת כליות. במידה ואלו הערכים שלה בדרך כלל ולא מדובר בהחמרה חולפת, מוגדרת באי ספיקת כליות כרונית דרגה 3A. נוכחות גלוקוז בשתן יכולה להיות משנית לתרופה לאיזון סכרת או לפגיעה כלייתית (הנקראת פגיעה טובולרית). סביר להניח שהמחלה תתקדם ככל מחלת כליות על רקע סכרת, אם כי קצב ההתקדמות תלוי בגורמים רבים כגון תזונה, איזון לחצי דם וסכרת, מצבים הגורמים להחמרה חריפה בתפקוד הכלייתי (למשל מצבי התייבשות, תרופות שונות ועוד). כיום יש תרופות מסוימות היכולות להאט את ההדרדרות בתפקוד הכלייתי. ישנה חשיבות רבה להערכה ומעקב על ידי נפרולוג.

האם אין מנוס מהתקדמות המחלה? רופאת המשפחה אמרה לנו שכל עוד היא תשמור על איזון היא יכולה לחיות עד 120 האם זה נכון שניתן לבלום לחלוטין את התדרדרות המחלה?

בעבר היה נהוג לומר שמחלת כליה על רקע סכרת מתקדמת מרגע שהחלה. בשנים האחרונות הטיפול בסכרת ובלחץ דם יעיל יותר משהיה ולכן ניתן לעצור במידה מסוימת את התקדמות המחלה, אך לא יכולה להבטיח ששמירה קפדנית תביא לבלימה מוחלטת. קשה לנבא את קצב ההדרדרות אך כאמור ככל שתשמור באופן קפדני יותר על איזון הסוכר, כך הסיכון להדרדרות יורד.

שלום לך באיסוף שתן ל24 שעות יצא 300 מ"ג חלבון באיסוף של 3.900 סמ"ק, כל הבדיקות דם בסדר גמור GFR 95, קריאטינין בדם ובשתן בסדר גמור, נאמר לי ע"י הרופא שכל בדיקות הדם והשתן בסדר , כמו כן בבדיקת שתן לכללית אין חלבון רק באיסוף ל 24 שעות ,האם יש סיבה לדאגה , תודה מראש

300 מ"ג חלבון נחשב הגבול העליון של הנורמה. לא יודעת מה הסיבה שהבדיקה בוצעה. כדאי לוודא שאין הפרשת אלבומין בשתן (בבדיקת שתן של SPOT יחס אלבומין/קראטינין). אם תקין - לעקוב בלבד אחר הפרשת החלבון. נכון לעכשיו לא נשמע מדאיג. את מציינת שנותנת כמעט 4 ליטר שתן. האם זו כמות השתן הרגילה שלך? זה מעל למצופה. כדאי להסב את תשומת לב הרופא המטפל לכמות השתן המוגברת, לוודא שמדובר במצב תקין המשני לשתיה מוגברת בלבד.

תודה על התשובה אלבומין וקיראטינין היה בסדר, האם אני צריכה לאכול תזונה דלת חלבון

תודה על התשובה אלבומין וקיראטינין היה בסדר, האם אני צריכה לאכול תזונה דלת חלבון

אין צורך בתזונה דלת חלבון. מומלץ לא להעמיס חלבון (כלומר לא להשתמש באבקות חלבון / שייקים חלבוניים למיניהם)

תודה רבה רבה, ועוד שאלה האם אפשר לעשות מעקב רק בבדיקת שתן רגילה או שמחייב כל הזמן איסוף שתן , אודה לך על תשובתך דינה

לרוב אפשר להסתפק במעקב אחר יחס חלבון/קראטינין בבדיקת SPOT. כדאי פעם אחת לבצע בדיקה במקביל - איסוף ובדיקתSPOT כדי להעריך את אמינותה.