אלימות מילולית: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

ריב אחים: מדריך להורים

"תגידי לו... היא חטפה לי... הוא התחיל! לא נכון, היא התחילה!...". הורים יקרים, הפסקול הזה נשמע לכם מוכר? מה ניתן לעשות כשהילדים רבים? מריבות בין אחרים הם אחד הנושאים שהכי מעסיקים אותנו, ההורים. הריבים בין הילדים "מחרפנים" אותנו משתי סיבות מרכזיות: הראשונה, אנחנו מזהים סיטואציה שהולכת להסלים - ולהיגמר במקרה הטוב בבכי... והסיבה השנייה, החשש מהעתיד: מה יהיה כשאנחנו, ההורים, לא נהיה? איך הם יסתדרו ביחד? יש לנו בראש תפיסת עולם הרמונית; והריבים בין הילדים מעכירים את הפנטזיה הזו.   למה הילדים רבים?פשוט מאוד: כי הם יכולים להרשות לעצמם... רק שם, במערכת היחסים הייחודית והאינטנסיבית הזאת, כל אחד מהם יכול להביא לידי ביטוי באמת את מי שהוא, על כל החלקים הבלתי נחמדים והבלתי ייצוגיים שלו, ללא שום מסכות או פילטרים: קנאה, מלשנות, שקרנות, הצקות, רמאות, קמצנות... הכול הולך! כל צד יודע היטב כי בניגוד לחבר שעלול לכעוס ולהיעלם, הרי...
ללמוד עוד על אלימות מילולית
הצבת גבולות לילדים: מהי הדרך הנכונה?-תמונה

הורות בעידן הטכנולוגי כרוכה באתגרים רבים. כיצד ניתן לבסס...

מאת: ד"ר איתי זיו...
22/10/2018
טיפול זוגי: לא לחכות למשבר-תמונה

בניגוד לתדמית הרווחת, טיפול זוגי איננו מיועד רק לשיקום...

מאת: חמדה גיורא
01/08/2017
יחסים: אלימות נגד נשים-תמונה

אלימות נגד נשים היא תופעה נפוצה הפוגעת גם בילדים הגדלים...

מאת: יפעת נחמני...
22/11/2011
הילד דבוק למסכים? כך תפעלו!-תמונה

"אנחנו כבר לא מכירים את הילד שלנו. הוא כל היום מול המחשב,...

מאת: סיגל ניב
24/01/2019
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לאלימות מילולית?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

אלימות מילולית: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום לכולם. שנים שלא הייתי כאן, קפצתי וראיתי.... שינויים. והם נראים לי לטובה, כי מה שהיה אולי היה טוב לכמה, אבל לאחרים זה לא היה טוב, אז נמתין ונראה.

היי... כן... נכון. חבל שזו ההרגשה, שתופסים מקום לאחרים ואין מקום לכלם.את תמיד יכולה לכתוב גם אם יש קבועות... יש לי הרגשה שאודי בעד שינוי שכזה. סבבה. ...חבל. ביי. מ.

לא הפריע לי חוסר מנהיגות, או חוסר מוחצנות, אולי כי אני לא סובלת חסכים וחסרים בדברים אלו, היו דברים אחרים שהפריעו לי בפורום, ואולי אפשר לקחת מקום שכזה עם מנחה כל כך מוצלח, למקומות אחרים,

שלום מנדיי וברוכה הבאה, בהחלט. נמתין ונראה... ובינתיים - איך היית רוצה שהמקום הזה יהיה בעבורך? אודי

היי אודי, מקווה ששלומך בטוב, והתקדמת בשנים? (לא זוכרת כמה זמן) שלא הייתי כאן. איזה צורה של פורום היה עושה לי טוב להיכנס ולכתוב ולמצא בו מעת לעת מפלט מכל השאון הפנימי והחיצוני? אז לפני שאומר מה יעשה לי טוב, אומר לך כמה דברים שעשו לי לא טוב להיות כאן. בגדול - 1. סתימת פיות = עדריות, פןליטקל קורקט על פי החלטה של כותבות מסוימות, סוג של אלימות מילולית ממש אם אתה לא בדיוק מנסה לרַצות טעמן של כותבות. 2. הפיכת המקום למרכז לדיונים על מטפלים - היינו, כאילו והטיפול הוא העיקר והבעיה היא המשנית, כאשר הטיפול הופך להיות חדר כושר והיחסים והקשרים עם המטפל מאפילים על הבעיות הפסיכולוגיות שמלכתחילה שלחו אותנו לטיפול. ואז זה לא פורום פסיכולוגיה, אלא פורום על החוויות שלכם ועל קשרים שלך עם מטפלים. 3. תת רמה של חלק מהכותבות. ולפני שסוקלים אותי אסביר - כאשר בן אדם מדבר על קושי מסוים, על בעיה, על רגש שלילי או חיובי או כל דבר מהסוג הזה, כל כתיבה היא לגיטימית, אין כאן בכלל עניין של רמה, אלא של מראָה, והכל בסדר. כל תיאור הוא במקום. אבל כאשר הפורום הופך למקום שיש מי שרוצה למצא בו במה לעניינים שכלל לא שייכים לנושא או לאמור לנ"ל, ולהציף את המקום בזה, או במחשבה שכמות יוצרת איכות, באיזה שהוא מקום משקל הכמות הזו מוריד את הפורום למטה. 4. תאורים של 'אבחונים' פסיכיאטרים מסוימים עם הגדרות ברורות מאד, אשר חלק מהכותבים מחליטים לנכס לעצמם, כאשר כל הכתיבה שלהם זועקת את ההפך, ואף אחד כמובן לא יעיז להתעמת אתם על האמור, כי הרי כל מה שנדרש ממך זה להנהן, ולחזק, ולתת מילים של ווישי וושי, היו עוד כמה דברים, אבל על 'התפתח' אני חושבת שאסתפק בזה.

הי מנדיי, תודה על הדברים. הייתי רוצה להאמין שזה לגיטימי לדבר ולדון על זה גם בזמן אמת. עכשיו, אחרי המה-לא, מה כן? אודי

אמר שאני חייבת להיות במעקב פסיכיאטר. לעשות מה שהוא אומר ואילו מינונים שהוא נותן. הוציא תואר עם מימון דירה ולימודים מלא. לא עבר מבחן ראיית חשבון. שילם עוד 1000 שח והעבירו אותו. מאז הוא מאיים. טוען שאני הוזה ומדמיינת. קירבת משפחה אח.

ליתר ביטחון כדאי להבדק וזהו!

יש לי זרמים בראש בעקבות הכדורים שניתנו כתוצאה מהבדיקה. איומים על ידי בן הזוג להשתמש באבחנה על מנת להוציא אותי מהבית. נסיונות עם כדורים הראו איומים להוציא אותי מהבית על ידי שימוש באבחנה נסיונות בלי כדורים אותה תוצאה.

יכול להיות מצב כזה שהורה יקרא לפסיכיאטר לבית בגלל שהבן שלו שהוא חולה סכיזופרניה צועק ומקלל את המדינה/ישראלים שהוא שונא אותם וכתוצאה מזה יאשפזו אותו ?

הורה יכול לקרוא לפסיכיאטר שמקבל קיצבה מהמדינה, או לפסיכיאטר פרטי בתשלום כאשר מדובר במעל גיל 18 והבית נחשב פורמלית של ההורה. פסיכיאטר מקבל קיצבה מהמדינה למרות ששהה לפחות 10 שנים מעל גיל 18 בבית הוריו, או במימונם במקום אחר.

צעקות וקללות הן אלימות מילולית, בדרך כלל הן לא מצביעות על סיכון פיזי מיידי, אלא אם כן בצעקות יש איום בפגיעה פיזית או שהאלימות עלולה להידרדר לאלימות פיזית. אשפוז דחוף בכפיה בהוראה של הפסיכיאטר המחוזי יכול לקרות רק אם מתקיימים 3 תנאים, שיפוט פגום בגלל מחלה, סיכון מיידי לאדם עצמו או לזולתו וסירוב לטיפול. על פי החוק אפשר לאשפז אדם באופן לא דחוף אם הוא עלול לסכן את עצמו או את זולתו סיכון פיזי שאינו מיידי, אם יכולתו לדאוג לצרכיו הבסיסיים פגומה בצורה קשה, אם הוא גורם סבל נפשי חמור לזולתו, באופן הפוגע בקיום אורח החיים התקין שלו או שהוא פוגע פגיעה חמורה ברכוש.

שיפוט פגום = פסיכיאטר עם רובה רספירדל יורה ריספרדל בכל מי שיש לו שיפוט ומחשבות שונות משלו, מי שלא לימדו אותו בבית ספר מה שהוא למד ושינן כמו תוכי. מנצל עוני של אנשים וגורם להם למצב גרוע יותר עם יריות של רספירדל כדי שלא יוכלו לשפוט ולחשוב שונה ממה שהוא חושב, שלא יוכלו לחשוב בכלל. אין דבר כזה שיפוט פגום, השיפוט הוא תולדה של לימודים של מוסד שיש לו אינטרס לחשוב ככה.