הפרעה סכיזואפקטיבית: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

הפרעה דלוזיונאלית: לחיות בסרט

האם מישהו מהסובבים אתכם בטוח שבוגדים בו, או למשל - משוכנע שבעבודה רודפים אחריו? ייתכן כי הוא סובל ממחשבות שווא (דלוזיות). טיפול נכון יכול לסייע הפרעה דלוזיונאלית (Disorder Delusional) משתייכת לקבוצת ההפרעות פסיכוטיות, אומנם שונה במהלכה ממחלת נפש כמו סכיזופרניה או הפרעה סכיזואפקטיבית. המכנה המשותף היחיד בין הפרעה דלוזיונאלית לבין סכיזופרניה - הינו מחשבות השווא (דלוזיות). עם זאת, בניגוד לחולים בסכיזופרניה - הסובלים גם ממחשבות שווא בלתי מציאותיות וביזאריות (כגון כוחות על) - אצל אדם הסובל מהפרעה דלוזיונאלית, מחשבות השווא אמנם אינן אמיתיות בחייו; ובכל זאת: מדובר בסיטואציות שבהחלט יכולות להתרחש במציאות. לכן, ברוב המקרים, יאמינו לו חבריו במקום העבודה ואפילו בני משפחתו; זאת, בעיקר, מפני שהוא משוכנע כי כך הם פני הדברים במציאות; ומאחר שהמחשבות מאורגנות ונראות הגיוניות. ברוב המקרים לא ניכרת התנהגות יוצאת דופן. קשה להבחין שהמחשבות...
ללמוד עוד על הפרעה סכיזואפקטיבית
טראומה גורמת לפסיכוזה?-תמונה

ממחקר חדש עולה כי הפרעת דחק טראומטית מעלה את הסיכון...

מאת: ד"ר עמית...
27/04/2016
הפרעה דלוזיונאלית: לחיות בסרט-תמונה

האם מישהו מהסובבים אתכם בטוח שבוגדים בו, או למשל - משוכנע...

מאת: ד"ר סבטלנה...
10/09/2017
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל להפרעה סכיזואפקטיבית?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

הפרעה סכיזואפקטיבית: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

.אני מאובחנת מזה 10שנים עם הפרעה סכיזואפקטיבית לצד החוסר זיכרון והבעיות הקוגניטיביות מה שהכי מפריע לי ופוגע בחיי זה הפגיעה המוחלטת במערכת החיזוק המוחי והחוסר רגש.החיים הם לא חיים שאי אפשר לייצר עונג ואושר ואין הנאה אמיתית מכלום.מה אפשר לעשות?אשמח לכל תגובה והתייחסות

שלום לך הסבל שלך בחוסר הריגשי מורגש. כדאי להמשיך בטיפול ולמצוא שילובים שעשוים לעזור בסימפטומים הללו.בהצלחה!

מה זה הפרעה סכיזו אפקטיבית

עיין ויקיפדיה

הפרעה שבה יש שילוב של מחלה של מצב הרוח וגם מחלה פסיכוטית-

האם ניתן לתת אבחנה של הפרעה דו קוטבית או הפרעה סכיזואפקטיבית כאשר ברקע היה התקף מאני פסיכוטי כשנלקח 60 מ"ג פאקסט? יש לציין שמעולם לא היה "דיכאון קלאסי\מז'ורי", אלא רק סימפטומים דיכאוניים. עשיתי אבחון פסיכולוגי ושם נכתב "ממצאי האבחון מעלים תמונה של חוסר כוחות, של צמצום, ושל סימפטומים דיכאוניים, וכן נמצאה פגיעה בשיפוט ובבוחן המציאות שבאה לידי ביטוי במצבים טעונים רגשית." כמו כן נכתב שבוחן המציאות הנו גבולי. עוד נכתב "נראה כי השילוב בין חלק אפקטיבי בולט, שבא בשנים האחרונות בגלים, לבין התמונה של צמצום, חוסר כוחות, הירידה הבולטת בתפקוד, והפגיעות שקיימות בשיפוט - מצביעים לכיוון של הפרעה סכיזואפקטיבית" רציתי לדעת האם בוחן מציאות גבולי ומה שנרשם למעלה יכול להתקיים גם בהפרעת אישיות (גבולית או אחרת)?

שלום רב, אבחון של הפרעה נפשית הינו תהליך מורכב ולעיתים ממושך מאחר ובחלק מהמקרים כדי להגיע לאבחנה מדוייקת יותר יש צורך במעקב אחרי התפתחות התסמינים לאורך זמן , לפעמים חודשים ולפעמים אף שנים. תסמינים וסימנים רבים יכולים להיות חלק ממספר הפרעות ולכן רק על סמך המצאות תסמין ספצפי או מאפיין ספציפי (כגון פגיעה בוחן מציאות) לא ניתן לקבוע או לשלול אבחנה. לאור זאת, ברור כי לא ניתן במסגרת הפורום להתייחס לאבחנות שקיבלת (או לא קיבלת) , לתמוך באבחנה או לשלול אותה.

שלום רב רציתי לדעת איזה טיפול צריך בשביל לטפל בסכיזואפקטיב(איזה הוא הכי יעיל)? והאם המינון של האנטיפסיכוטי בסכיזואפקטיב הוא פחות מבסכיזופרניה?(כי הבנתי שהמחלה היא פחות חמורה מסכיזופרניה), האם כל התרופות האנטיפסיכוטיות מתאימות לטפל בסכיזואפקטיב? והאם קספליון ספציפית מתאימה לטפל בסכיזואפקטיב ?או בסכיזופרניה קלאסית..?

אין תרופה אנטיפסיכוטיות שנחשבת יעילה יותר בהפרעה מסויימת. המינון ניתן לפי המצב הקליני, יש אנשים שמסתדרים עם מינון נמוך ויש אנשים שצריכים מינון יותר גבוה, לא בהכרח לפי האבחנה. סטטיסטית יש פחות סימנים שליליים ותפקוד יותר גבוה אצל אנשים עם הפרעה סכיזואפקטיבית. קספליון מאושרת לשימוש כטיפול לסכיזופרניה והפרעה סכיזואפקטיבית ויעילה בשתיהן.