הפרעה סכיזואפקטיבית: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

הפרעה דלוזיונאלית: לחיות בסרט

האם מישהו מהסובבים אתכם בטוח שבוגדים בו, או למשל - משוכנע שבעבודה רודפים אחריו? ייתכן כי הוא סובל ממחשבות שווא (דלוזיות). טיפול נכון יכול לסייע הפרעה דלוזיונאלית (Disorder Delusional) משתייכת לקבוצת ההפרעות פסיכוטיות, אומנם שונה במהלכה ממחלת נפש כמו סכיזופרניה או הפרעה סכיזואפקטיבית. המכנה המשותף היחיד בין הפרעה דלוזיונאלית לבין סכיזופרניה - הינו מחשבות השווא (דלוזיות). עם זאת, בניגוד לחולים בסכיזופרניה - הסובלים גם ממחשבות שווא בלתי מציאותיות וביזאריות (כגון כוחות על) - אצל אדם הסובל מהפרעה דלוזיונאלית, מחשבות השווא אמנם אינן אמיתיות בחייו; ובכל זאת: מדובר בסיטואציות שבהחלט יכולות להתרחש במציאות. לכן, ברוב המקרים, יאמינו לו חבריו במקום העבודה ואפילו בני משפחתו; זאת, בעיקר, מפני שהוא משוכנע כי כך הם פני הדברים במציאות; ומאחר שהמחשבות מאורגנות ונראות הגיוניות. ברוב המקרים לא ניכרת התנהגות יוצאת דופן. קשה להבחין שהמחשבות...
ללמוד עוד על הפרעה סכיזואפקטיבית
טראומה גורמת לפסיכוזה?-תמונה

ממחקר חדש עולה כי הפרעת דחק טראומטית מעלה את הסיכון...

מאת: ד"ר עמית...
27/04/2016
הפרעה דלוזיונאלית: לחיות בסרט-תמונה

האם מישהו מהסובבים אתכם בטוח שבוגדים בו, או למשל - משוכנע...

מאת: ד"ר סבטלנה...
10/09/2017
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל להפרעה סכיזואפקטיבית?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

הפרעה סכיזואפקטיבית: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

.אני מאובחנת מזה 10שנים עם הפרעה סכיזואפקטיבית לצד החוסר זיכרון והבעיות הקוגניטיביות מה שהכי מפריע לי ופוגע בחיי זה הפגיעה המוחלטת במערכת החיזוק המוחי והחוסר רגש.החיים הם לא חיים שאי אפשר לייצר עונג ואושר ואין הנאה אמיתית מכלום.מה אפשר לעשות?אשמח לכל תגובה והתייחסות

שלום לך הסבל שלך בחוסר הריגשי מורגש. כדאי להמשיך בטיפול ולמצוא שילובים שעשוים לעזור בסימפטומים הללו.בהצלחה!

מה זה הפרעה סכיזו אפקטיבית

עיין ויקיפדיה

הפרעה שבה יש שילוב של מחלה של מצב הרוח וגם מחלה פסיכוטית-

האם ניתן לתת אבחנה של הפרעה דו קוטבית או הפרעה סכיזואפקטיבית כאשר ברקע היה התקף מאני פסיכוטי כשנלקח 60 מ"ג פאקסט? יש לציין שמעולם לא היה "דיכאון קלאסי\מז'ורי", אלא רק סימפטומים דיכאוניים. עשיתי אבחון פסיכולוגי ושם נכתב "ממצאי האבחון מעלים תמונה של חוסר כוחות, של צמצום, ושל סימפטומים דיכאוניים, וכן נמצאה פגיעה בשיפוט ובבוחן המציאות שבאה לידי ביטוי במצבים טעונים רגשית." כמו כן נכתב שבוחן המציאות הנו גבולי. עוד נכתב "נראה כי השילוב בין חלק אפקטיבי בולט, שבא בשנים האחרונות בגלים, לבין התמונה של צמצום, חוסר כוחות, הירידה הבולטת בתפקוד, והפגיעות שקיימות בשיפוט - מצביעים לכיוון של הפרעה סכיזואפקטיבית" רציתי לדעת האם בוחן מציאות גבולי ומה שנרשם למעלה יכול להתקיים גם בהפרעת אישיות (גבולית או אחרת)?

שלום רב, אבחון של הפרעה נפשית הינו תהליך מורכב ולעיתים ממושך מאחר ובחלק מהמקרים כדי להגיע לאבחנה מדוייקת יותר יש צורך במעקב אחרי התפתחות התסמינים לאורך זמן , לפעמים חודשים ולפעמים אף שנים. תסמינים וסימנים רבים יכולים להיות חלק ממספר הפרעות ולכן רק על סמך המצאות תסמין ספצפי או מאפיין ספציפי (כגון פגיעה בוחן מציאות) לא ניתן לקבוע או לשלול אבחנה. לאור זאת, ברור כי לא ניתן במסגרת הפורום להתייחס לאבחנות שקיבלת (או לא קיבלת) , לתמוך באבחנה או לשלול אותה.

היי, רציתי לשאול .. איך מבדילים בין הפרעת אישיות (גבולית או סכיזוטיפלית) עם "גלישות" פסיכוטיות, לבין הפרעה סכיזו אפקטיבית ? האם בן אדם יכול להיות מאובחן בהפרעת אישיות (גבולית, או סכיזוטיפלית) בעוד שיש לו חוג חברים רחב וזוגיות ארוכה והבעיה מתבטאת אצלו רק בתפקוד התעסוקתי והמקצועי? מה ההבדל ביו "גלישה פסיכוטית" בהפרעת אישיות לבין פסיכוזה בהפרעה סכיזו אפקטיבית ? מה יותר מאפיין "ניתוק חלקי" ולא מלא מהמציאות.. הפרעת אישיות או הפרעה סכיזו אפקטיבית ?

בסכיזואפקטיב הפסיכוזה איננה גלישה ארעית, אלא קבועה לכל משך זמן ההפרעה, ואף שבועיים רצופים שלימים לפחות פסיכוזה מליאה (״מגובשת״) בפני עצמה, זאת בשונה מגלישה פסיכוטית העלולה להיות בהפרעות אישיות שונות אשר איננה רצופה ואף לעיתים לא מגובשת מספיק בשביל להיקרא פסיכוזה, כלומר- הניתוק מהמציאות הוא רק בפרט מסויים ולא לגמרי, או רק מוזר אך לא מטורף ומנותק לחלוטין מהמציאות, והפסיכוטיות אז דומה לשלב הפרודרום של סכיזופרניה (אף שיתכן גם שתהיה גלישה לפסיכוזה מליאה בהפרעת אישיות אך כמדומני שפחות נפוץ). אפשר שיהיו חברים ובת זוג ובכל זאת להיות מאובחן בהפרעת אישיות, אך אי אפשר להיות מאובחן בה רק על סמך אי יציבות תעסוקתית בלבד, אשר גם איננה מהווה אחד מאבני הבוחן של ההפרעה. בשני ההפרעות יתכן ניתוק חלקי, אך בהפרעת אישיות זה יכול להסתכם בזה כל משך זמן ההפרעה, ואילו בסכיזואפקטיב- זה יכול לאפיין רק את התקופה המקדימה להפרעה, ואילו בהפרעה עצמה מוכרח להיות פסיכוזה מליאה וניתוק מלא מהמציאות. מקווה שעזרתי. בהצלחה! מני.

אוסיף, אשר כמובן שאי אפשר להיות מאובחן בסכיזואפקטיב על סמך תקופת פרודרום בלבד. הפרודרום מנבא את ההפרעה, אך אינו מהווה עדיין חלק ממנה, ורק לאחר ההתפרצות המליאה של המחלה- שאז, כנ״ל, הניתוק מהמציאות הוא מלא- רק אז מחשיבים את הפרודרום כחלק מההפרעה, למפרע. בשל כך, באם מעולם לא היה ניתוק מלא ומגובש מהמציאות, ורק ניתוק חלקי (ויש להדגיש אשר רק פסיכיאטר מוסמך להגיד אם הניתוק הוא מלא או חלקי)- הרי שאי אפשר להיות מאובחן בסכיזואפקטיב, אלא רק בהפרעת אישיות.

תשובה נכונה מני!