ביופסיה מהכליה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

ביופסיה: דגימת רקמות

מדריך בדיקות רפואיות: מהי ביופסיה? מה ההבדל בין סוגי הביופסיה השונים? מה הסיכונים הכרוכים בהליך זה, וכיצד תתכוננו לבדיקה זו? ביופסיה הינה פעולה להסרת דגימת קטנה של רקמה לבדיקה מעבדתית.   ביופסית מחט. צילום: שאטרסטוק   אילו סוגים של ביופסיה קיימים?  ישנם מספר סוגים של ביופסיות:   ביופסית מחט (Needle Biopsy) קרויה ביופסיה מילעורית. בפרוצדורה זו מסירים רקמה באמצעות צינור חלול (מזרק). המחט מועברת מספר פעמים דרך הרקמה הנבדקת. המנתח משתמש במחט להסרת דגימת רקמה. ביופסיות מחט מבוצעות לעתים קרובות בסיוע בדיקת טומוגרפיה ממוחשבת (בדיקת CT) או אולטרה-סאונד. אמצעי הדמיה אלו מסייעים בהנחיית המנתח לאזור הנכון.   ביופסיה פתוחה הינה ניתוח, המבוצע תחת הרדמה מקומית או כללית. המשמעות היא כי הנבדק מטושטש או מורדם ואינו סובל מכאבים במהלך הפרוצדורה. הפעולה מבוצעת בחדר ניתוח בבית חולים, כאשר המנתח מבצע חתך באזור היעד ומסיר...
ללמוד עוד על ביופסיה מהכליה
ביופסיה: דגימת רקמות-תמונה

מדריך בדיקות רפואיות: מהי ביופסיה? מה ההבדל בין סוגי...

מאת: ד''ר עמית...
28/04/2014
ביופסיה-תמונה

מדריך בדיקות רפואיות: מהי ביופסיה? מה ההבדל בין סוגי...

מאת: ד"ר עמית...
24/06/2014
אולי יענין אותך לדעת...
ביופסיה - תמונה
ביופסיה
מדריך בדיקות רפואיות: מהי ביופסיה? מה ההבדל...
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לביופסיה מהכליה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

ביופסיה מהכליה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום. אני בת 29. בבדיקות האחרונות שעשיתי הועלה חשד ללופוס.(עקב פריחה כרונית ...והפלות..וגנטיקה ..וכו') בבדיקת שתן האחרונה שעשיתי הבחנתי שקיים בבדיקה חלבון 10 וכדוריות דם 0.3 . ממצאים אלו חיוביים בכל בדיקת שתן שאני עושה למעלה מחצי שנה. בעוד שבעבר הכל היה תקין האם יש קשר לממצא הנ"ל לבין החשד ללופוס? ומה עליי לעשות? יש לבצע בדיקות נוספות?

לופוס הינה מחלה היכולה לערב מערכות שונות בגוף, בין היתר בכליות. נוכחות כדוריות דם אדומות וחלבון בשתן אכן יכולים להעיד ל מעורבות כלייתית במחלה. יש לכמת את כמות החלבון המופרש בשתן באמצעות איסוף שתן ל 24 שעות ולפנות לנפרולוג בשאלת צורך בביצוע ביופסית כליה (לביקורת להגיע יחד עם כל בדיקות הדם המקיפות שאני מאמינה שביצעת במסגרת בירור הלופוס לאחרונה). הביופסיה חשובה שכן הממצאים בכליות חשובים לקביעת הטיפול התרופתי בלופוס.

שלום לפני 4שבועות הבן אושפז עם דלקת בכליות בשלב זה לאחר תהליך של בדיקות יש חוסר חמור בחלבון ונתרן הבחור הגיע במשקל 240 קג כיום הוא שוקל 256 קג כל גופו נפוח מבצקות ונוזלים שהחלו לצאת מכפות הרגלים הקראטין עלה ל2.7 מחר הוא אמור לעבור אנדוסקופיה עקב חשד לצליאק, לאור המצב אני ואימו מאד מודאגים, האם ניתן להביא לבית החולים רופא מומחה מתעמנו כמו כן נשמח לקבל את עצתכם אודה לתשובה מהירה

ראשית בוודאי שמותר לכם להביא רופא חיצוני אך יש לתאם זאת מול הצוות המטפל ונהלי בית החולים בו הוא מאושפז. יש הרבה חסרים במידע שמסרת לא ברור הרקע הרופאי ומהלך המחלה,בדיקות מעבדה וכ"ו. אומר רק שמצבו של בנך נשמע חמור ושלא ניתן לתת מענה בייעוץ אינטרנטי. אני הייתי ממליצה לך ראשית לשבת ולשוחח עם רופא בכיר במחלקה מהמטפלת ולהבין מהם מה הם חושבים. בעודף נפח כזה משמעותי סביר להניח שיציעו לכם טיפול בדיאליזה לצורך פינוי נוזלים כחלק מטיפול אקוטי. לאחר שמתייצב מצבו ואם אפשרי טכנית (אם אין השמנת יתר חריגה ברקע) סביר להניח שתבוצע ביופסיית כליה. בהצלחה

26/02/2018 | 20:57 | מאת: בהמשך לתשובת דר הילה סוטנדורף
מתוך פורום נפרולוגיה

שלום דר הילה סטנדורף תודה לגובתך המהירה ובכן לטענת הרופאים במחלקה עקב עובי השומן על גופו לא ניתן לקחת ביופציה מהכיליה לא ניתן לעשות דיאליזה עקב קושי לזהות את כלי הדם לחיבור למכשיר הדיאלזה,הדמית סיטי מאחר והמיטה מוגבלת ל200 קג וגופו לא עובר בפתח המכשיר כמו כן לא הצליחו לקבל תמונה ברורה באולטראסאוד אקו לב, הבוקר עבר אנדוסקופיה לשלילת ציליאק והיום החלו לדבר על שיחררו הביתה אשמח לשמוע את דעתך תודה דוד

כפי שד"ר סוטנדורף ציינה המקרה מורכב מדי ליעוץ אינטרנטי. בטוחה שנפרולוג מעורב במקרה הסבוך וכדאי להפנות אליו את שאלותיך. אם יש חשד למצב הנקרא תסמונת נפרוטית, מניחה שנשלחו כל בדיקות הדם והשתן האפשריות שעשויות לעזור לאבחנה בעקיפין. לעיתים לוקח זמן עד שהתשובות מתקבלות. הטיפול בינתיים הינו תסמיני לטיפול בעודף הנוזלים הניכר ממנו סובל באמצעות תרופות משתנות. אם התרופות המשתנות לא מספקות ולא יהיה מנוס אלא לעשות דיאליזה, ישנן דרכים שונות להחדרת צנתר לדיאליזה, גם באנשים עם עודף משקל קיצוני. נכון שזה קשה ומסובך יותר. בנוגע ל- CT - איני יודעת מהי האינדיקציה לביצוע הבדיקה אך גם כאן, במידה ואכן יש הכרח רפואי - ניתן לבצע את הבדיקה במכון הוטרינרי בבית דגן. יתכן והרופאים סברו שאינה הכרחית, וזה לגיטימי. בהצלחה בבירור ובטיפול.

ד"ר שלום רב , עקב רק עליה בקריטנין שהיה שנים רבות 1.27 ועליה ב 4 חודשים ל 1.6 אני והרופאים מנסים למצוא מה הבעיה, כל שאר הבדיקות דם ושתן בסדר בגבול הנורמה, אני לא רוצה להגיע לביופסיה, ומנסה לברר אילו כדורים לאורך זמן משפיעים לרעה על הכליות. האם כדור שינה ברוטיזולאם לקיחה כל יום כדור יכול להשפיע, האם כדור אספירין קרטיה יכול להשפיע,על שאר הכדורים כבר ענית לי ואני מודה לך,האם יכול להיות רק התייבשות ? אני בלחץ וחרדה שזה לא יעלה עוד ה GFR 48 , גובה 1.85 משקל 100 קג בן 55. מודה לך מראש.לבדיקה הבאה של קריטנין אפשר להיות לא בצום, והאם לשתות הרבה מיום לפני הבדיקה.

אין בעיה עם אף אחד מהכדורים שציינת. אין צורך להיות בצום לפני בדיקת תיפקןדי כליה ואתה יכול לשתות מים. התייבשות היא אירוע זמני ולו זו הייתה הסיבה להחמרת בקראטינין סביר להניח שהיה כבר שיפור חלקי לפחות. הרעיון של שתיה מרובה לצורך מיהול הקראטינין אינו נכון פיזיולוגית.

ד"ר תודה רבה על כל התשובות. אז מה ניתן ליחס לקריטנין 1.6 כשכל המדדים כולל החלבון בשתן, אוריאה, אלקרוליטים,ועוד הכל בנורמה, האם רק ביופסיה תזהה את הבעיה או שלא למהר כל כמה זמן כדאי למדוד ולעקוב אחרי קריטנין שלא עלה עוד.האם עוד יכול לרדת או שגם אם נשמר ברמה הנל זה גם בסדר. הפסקתי נורוליפ לפני כמה ימים, אחרי כמה זמן לבדוק אם חל שינוי.

לנורליפ זמן מחצית חיים קצר יחסית, זה אומר שאחרי שבוע- שבועיים הגוף התנקה מהתרופה. אם אין ממצאים בשתן כמו חלבון/כדוריות דם אדומות או לבנות, גלילים או מהלך של אי ספיקת כליות דוהרת ביופסית כליה לא תורמת לאבחנה ולכן לא נהוג לבצעה. צריך להכיר אותך, את מחלות הרקע ואת העבר שלך על מנת לראות במה ניתן לתלות את אי ספיקת הכליות הכרונית. לא תמיד יודעים.

הפרשות החלבון בשתן עולות כל הזמן בכל הבדיקות שאני עושה בשנה האחרונה ( כבר 5 בדיקות ) ומגמת העליה של החלבון המופרש בשתן ברורה לגמרי ! ויש גם סימני דם . הקריאטנין קבוע שנים סביבות 1 וגם האוריאה כנל סביבות 35 . מבלי להכנס לספקולציות אני מבקש תשובה לשאלתי הספציפית הזו : האם יש אפשרות שהפרשות החלבון שלי הן מהכליות האוריגינליות שאינן מתפקדות , ולא מהכליה המושתלת ? האם יכול להיות הפרשות חלבון מהכליות הישנות אחרי יותר מ 10 שנות השתלה מוצלחת , ועדיין מוצלחת כשעדיין ערכי הקריאטנין והאוריאה יציבים לגמרי וטובים כל הזמן ?

אם הכליות הנטיביות (הישנות) אינן מתפקדות כלל, הרי שהפרשת החלבון מקורה בכליה המושתלת בלבד. במידה וטרם ההשתלה לא נתת שתן, הרי שקל לזהות שהפרשת החלבון נובעת מהכליה המושתלת. אם נתת שתן בכמות טובה קודם להשתלה, לא ניתן לדעת מהי התרומה היחסית של הכליות הנטיביות אולם סביר שעם השנים התפקוד שלהן ירד משמעותית. לכן יש להתייחס להפרשת החלבון כמקור כליה מושתלת. גורמים שונים יכולים לגרום להפרשת חלבון גם עם תפקוד כלייתי תקין, כגון מחלות גלומרולריות שונות, תהליך דחיה כרונית בשלבים מוקדמים, תרופות ועוד. בהתאם לכמות החלבון המופרש נפרולוג ההשתלות העוקב אחריך יחליט האם יש מקום לביצוע ביופסית כליה.