חבלה בריאות: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

פורים שמח: רופא ילדים מזהיר מפני סכנת ה"נפצים"

לפני כשבועיים נער בן 16 ששיחק בנפץ, נפצע מרסיסים בפניו ובעיניו ונזקק לטיפול בבי"ח. התופעה המסוכנת מתרחשת בכל שנה ופוגעת בילדים רבים. רגע לפני האסון הבא, שוחחנו עם מומחה לרפואת ילדים שקרא להורים לגלות ערנות בכל שנה זה קורה מחדש: ילדים משתעשעים ב"נפצים" במהלך חג פורים ונפגעים כתוצאה מכך. רק לפני שבועיים נער בן 16 מירושלים נפצע מנפץ המכונה "רמאדן", וכתוצאה מכך סבל מפגיעות בעיני וידיו, שנגרמו לאחר שהתבונן בו מקרוב וחיכה שיתפוצץ. הנער נזקק לטיפול בבית חולים עקב הפגיעות המרובות. לפי נתוני ארגון "בטרם" לבטיחות ילדים, בין השנים 2010-2020 פנו לקבלת טיפול בבתי החולים 120 ילדים בשל היפגעות מנפצים. 53 אחוזים מהם כללו ילדים בני 10 – 14, ב-27% מהמקרים - בני 5-9 וב 22 אחוז – 15 - 17. כ 45 אחוז מהמקרים כללו פציעות בעיניים וב 25 אחוז מהם - בידיים. ב-7 אחוזים מהמקרים הילד נפגע ביותר מאיבר אחד. "הילדים קונים את הנפצים בפיצוציות ובכל מיני מקומות שלא מקפידים על תו תקן, ומגיעים אלינו לטיפול", מספר ד"ר...
ללמוד עוד על חבלה בריאות
ריאה מלאכותית-תמונה

ריאה מלאכותית מתוצרת אוניברסיטת מישיגן נראית מבטיחה...

מאת: ריאה...
14/08/2002
פורים שמח: רופא ילדים מזהיר מפני סכנת ה"נפצים"-תמונה

לפני כשבועיים נער בן 16 ששיחק בנפץ, נפצע מרסיסים בפניו...

מאת: מיכל הלפרין...
24/02/2021
דלקת מפרקים: אבחון וטיפול-תמונה

דלקת מפרקים היא שם כללי לכ-100 סוגים של מחלות מפרקים...

מאת: פרופ'...
10/08/2016
האם מריחואנה גורמת נזק לריאות?-תמונה

לפי סקירה חדשה, עישון מריחואנה מלווה בתסמיני דלקת כרונית של...

מאת: ד"ר עמית...
17/03/2014
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לחבלה בריאות?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

חבלה בריאות: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

במהלך האשפוז , האם יכלו למנוע את היווצרות הנזק בריאות ? , נראה לי שטעו באבחוןטופלתי באנטיבויוטיקה במקום סטראידים במהלך האשפוז חשדו שהדלקות מחיידקים....הזוי ! אני חולה קורונה ומה עם הוירוס ?

שלום, קשה לומר. במהלך השנה האחרונה השתנה הטיפול במחלת הקורונה עם הצטברות הידע והניסיון בטיפול במחלה.

שלום בת 26, גובה 1.81, משקל 63 בחודש אוקטובר סבלתי מפנאומוטורקיס ספונטני. ניגשתי למיון יום אחרי שהתחיל הכאב והחליטו שלא להכניס נקז. נשארתי לילה אחד באשפוז וחזרתי אחרי 10 ימים לוודא שבועת האוויר קטנה. בחודש דצמבר סבלתי שוב באותו האזור מכאב קל, חזרתי לבצע צילום ובו הייתה נראית בועה קטנה מזו הקודמת, המומחה טען שזו כנראה שארית של המקרה הקודם. שוחררתי הביתה באותו היום. מאז אני מרגישה בסדר, אך מתלבטת אם לחזור לריצות שנהגתי לבצע בעבר.. תכננתי לרוץ בעוד כשלושה שבועות 4 קמ. אשמח לשמוע את חוות דעתכם. תודה

שלום, אני חושב שאפשר לבצע פעילות גופנית ולעות בהדרגה לפי היכולות שלך. אני מניח שאת לא מתכוונת לקום בבוקר אחד ולרוץ 4 ק"מ. צריך להתאמן בהדרגה ואז להגיע ליעד. בצורה כזו זה גם יותר בטוח שלא ייגרם נזק לריאות.

דבר הקשור בהתמכרות בין סמים לאוכל אם זה אותו הדבר. סמים -אומרים שזה גם מהנה וגורם לאופוריה כמו אוכל,אבל אם אני כאדם שלא עשה סמים מעולם, ויהיה לי סם מול העיניים ,אני אבחר שלא להשתמש כי אני יודע שפיזית זה יעשה נזק פיזי לגוף (כמו סיגריות לדוגמא שעושות בין היתר נזק לריאות),אוכל לעומת זאת,הנזק שהוא עושה זה השמנה אבל משום מה אני בוחר פעמים רבות להתעלם מהעובדה הזו ובוחר לאכול המון מעבר לנקודה בה אני שבע,והאוכל כן גורם להנאה שאומרים שניתן להשוות אותה לעישון סיגריות או סמים. אז בעצם בסיבה,למה אני בוחר שלא להתקרב לסמים לעומת העובדה שאני "נופל" כל הזמן באוכל ,אין באמת קווי דמיון בסיבה למה לא לאכול כל הזמן הרבה מעבר לשובע,כמו למה לא להתקרב לסיגריות. אני צודק?

סמים כן. ההתמודדות עם אוכל היא הישרדותית , יומיומית ואי אפשר להימנע מזה. אני לא אוהבת את ההשוואה שעושים בין אוכל לסמים. סמים ממכרים, אוכל לא. נכון שאפשר "להתמכר" לתחושה הטובה שהאוכל נותן, ולסגל התנהגויות אכילה שדומות להתנהגויות של אנשים שמכורים לסמים. אבל אוכל , כאוכל, לא ממכר. אוכל זמין,וחשוב לנו לחיים. לכן "ליפול" באוכל יכול להיות קשור להרגל, ויסות רגשי ועוד.

אמא שלי בת 68 וחולת COPD במצב קשה. נפח ריאות 32. היא מתעקשת להמשיך לעשן מהנימוק שכבר אין מה לעשות. קוצר נשימה קשה תוקף אותה במצבים של התכופפות , מדרגות וכו'. הצלחתי לשכנע אותה להפסיק לעשן בטענה שקוצר הנשימה הקשה ישתפר אחרי הפסקת העישון. האם יש צדק בדבריי ? תודה על תשובתך שחשובה לי מאוד. הבת המודאגת.

שלום רב, הפסקת עישון היא אחת הפעולות היחידות שיכולות להאריך חיים של חולי COPD והיא עוזרת יותר מכל התרופות האחרות למחלה. אמנם כנראה ישנו נזק לריאות שלא ניתן יהיה לתקן, בכל מקרה הפסקת עישון מומלצת מאוד. בהצלחה !