חבלה בריאות: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

בשורה לחולי סוכרת: משאף אינסולין

בניסוי שנערך בחולי סוכרת נבדק האם ניתן לתת את תרופת האינסולין לה הם זקוקים באמצעות משאף, ולא באמצעות זריקה. הניסוי הקודם הראה כי ניתן להשתמש במשאף האינסולין לתקופה קצרה, הניסוי הנוכחי הראה כי ניתן להשתמש במשאף גם למשך תקופה ארוכה. הסוף למזרקים? חוקרים מאוניברסיטת ורמונט בארה"ב מצאו כי ניתן להשתמש בצורה בטוחה במשאף אינסולין למשך תקופה של שנתיים לפחות, ללא בעיות או סיבוכים. בניסוי הקודם בדקו החוקרים עד כמה בטוח ויעיל השימוש בשאיפת אינסולין למשך שלושה חודשים. התוצאות הראשוניות היו מעודדות אולם לא היה ידוע מה יהיו התוצאות של שימוש לאורך זמן. תוצאות המחקר הראשוניות של הניסוי שבדק שימוש ארוך טווח בשאיפת אינסולין מצא כי הוא יעיל באותה מידה כמו הזרקה ואינו פוגע בריאות דרכם נשאפת התרופה. השלב הבא והסופי של הניסוי יצטרך לוודא כי אכן אין פגיעה בריאות בכלל.התוצאות הוצגו בכנס האגודה האירופית לחקר הסוכרת שנערך בירושלים.לדברי מומחים, חולים הסובלים מסוכרת וזאת בשל חוסר היכולת של הגוף לייצר אינסולין, לא יוכלו לוותר על הזריקות והמחטים...
ללמוד עוד על חבלה בריאות
ריאה מלאכותית-תמונה

ריאה מלאכותית מתוצרת אוניברסיטת מישיגן נראית מבטיחה...

מאת: ריאה...
14/08/2002
דלקת מפרקים: אבחון וטיפול-תמונה

דלקת מפרקים היא שם כללי לכ-100 סוגים של מחלות מפרקים...

מאת: פרופ'...
10/08/2016
האם מריחואנה גורמת נזק לריאות?-תמונה

לפי סקירה חדשה, עישון מריחואנה מלווה בתסמיני דלקת כרונית של...

מאת: ד"ר עמית...
17/03/2014
ולא חוזר חלילה-תמונה

איך מפחיתים את הסיכוי להופעה חוזרת של סרטן הריאה? על...

מאת: ממחקר חדש...
30/08/2004
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לחבלה בריאות?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

חבלה בריאות: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

דבר הקשור בהתמכרות בין סמים לאוכל אם זה אותו הדבר. סמים -אומרים שזה גם מהנה וגורם לאופוריה כמו אוכל,אבל אם אני כאדם שלא עשה סמים מעולם, ויהיה לי סם מול העיניים ,אני אבחר שלא להשתמש כי אני יודע שפיזית זה יעשה נזק פיזי לגוף (כמו סיגריות לדוגמא שעושות בין היתר נזק לריאות),אוכל לעומת זאת,הנזק שהוא עושה זה השמנה אבל משום מה אני בוחר פעמים רבות להתעלם מהעובדה הזו ובוחר לאכול המון מעבר לנקודה בה אני שבע,והאוכל כן גורם להנאה שאומרים שניתן להשוות אותה לעישון סיגריות או סמים. אז בעצם בסיבה,למה אני בוחר שלא להתקרב לסמים לעומת העובדה שאני "נופל" כל הזמן באוכל ,אין באמת קווי דמיון בסיבה למה לא לאכול כל הזמן הרבה מעבר לשובע,כמו למה לא להתקרב לסיגריות. אני צודק?

סמים כן. ההתמודדות עם אוכל היא הישרדותית , יומיומית ואי אפשר להימנע מזה. אני לא אוהבת את ההשוואה שעושים בין אוכל לסמים. סמים ממכרים, אוכל לא. נכון שאפשר "להתמכר" לתחושה הטובה שהאוכל נותן, ולסגל התנהגויות אכילה שדומות להתנהגויות של אנשים שמכורים לסמים. אבל אוכל , כאוכל, לא ממכר. אוכל זמין,וחשוב לנו לחיים. לכן "ליפול" באוכל יכול להיות קשור להרגל, ויסות רגשי ועוד.

אמא שלי בת 68 וחולת COPD במצב קשה. נפח ריאות 32. היא מתעקשת להמשיך לעשן מהנימוק שכבר אין מה לעשות. קוצר נשימה קשה תוקף אותה במצבים של התכופפות , מדרגות וכו'. הצלחתי לשכנע אותה להפסיק לעשן בטענה שקוצר הנשימה הקשה ישתפר אחרי הפסקת העישון. האם יש צדק בדבריי ? תודה על תשובתך שחשובה לי מאוד. הבת המודאגת.

שלום רב, הפסקת עישון היא אחת הפעולות היחידות שיכולות להאריך חיים של חולי COPD והיא עוזרת יותר מכל התרופות האחרות למחלה. אמנם כנראה ישנו נזק לריאות שלא ניתן יהיה לתקן, בכל מקרה הפסקת עישון מומלצת מאוד. בהצלחה !

היי דוקטור, התמכרתי לפיצוחי חמניה ושמתי לב שיש בהם מלא מלח, אחרי כל פעם שאני אוכל אני מתחיל להשתעל בהגזמה, רציתי לדעת אם מה שאני עושה(אוכל גרעיני חמניה) יכול לפגוע בריאות?

שלום, תוודא שאתה לא שואף בטעות פירורי גרעינים. מלח כשלעצמו לא מזיק לריאות.

אז זוהי אסטמה זמנית יש דבר כזה? בהנחה שלט היה לי בחיים את זה

שלום, אני לא בטוח שמדובר בכלל באסתמה כמו שכתבתי.

מה זה אומר פרירוי גרעינים?

שלום בני וחבריו בנו זולה בשטח שליד ביתנו, אחרי שאחד ההורים היה בזולה הוא אמר שהזולה מלאה אזבסט, ולפי מה שהבנתי הילדים שאפו מלא מכיוון שהם שברו את האזבסט כדי להעביר אותו ממקום למקום(כן אני יודעת זה נורא) מכיוון. שהאזבסט היה כבד אז הם העבירו בחלקים.התור אצל הרופא משפחה עוד שבוע שנראה אם אפשר לעשות אם מה שקרה משהו, אבל אני מעדיפה תשובה כמה שיותר מוקדם, אז רציתי לשאול שתי שאלות. אחת האם יש בדיקה שיכולה להראות האם יש אזבסט בתוך הריאות או לחילופין משהו אשר יכול להפחית את הנזק. השאלה השנייה זו האם האזבסט עושה נזק לריאות בתווך הקצר, מכיוון שבני שחקן כדורסל מצטיין אז אני אצטרך לדבר איתו על לפרוש מהכדורסל מכיוון שהוא מאוד תחרותי ואם הוא לא טוב במשהו או פשוט משתגע, אז האם זה פוגע בריאות וזה משפיע על הכושר? תודה מראש

שלום רונית, ראשית אני מציעה לברר לעומק אם אכן מדובר באסבסט. זה לא דבר שכיח היום בישראל. איך הם יכלו להשיג את זה? - כדאי לפנות למשרד לאיכות הסביבה. לגבי הסיכון - אין אפשרות לדעת, במידה וזה היה באמת אסבסט, אם הם שאפו וכמה. אין נזק לטווח קצר וברור שלא צריך לשנות את אורח החיים של אף אחד מהם. אין סיבה שבנך יפסיק לשחק כדורסל או ישנה את הפעילות הספורטיבית שלו. הזנק הוא לטווח ארוך וגם אז - בסה"כ נדיר. רוב האנשים שנחשפו לאסבסט - לא יפתחו גידול!! בהצלחה

דבר ראשון כן הם נחספו לאסבסט דבר שני רציתי לדעת האם יש בדיקה אשר מוחיכה האם נכנס אסבסט לריאות?