צלקת בריאות: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

IPF: מחלת ריאות קטלנית ואלמונית

פיברוזיס ריאתי אידיופתי היא מחלת ריאות קטלנית וחשוכת מרפא, הכרוכה בהצטלקות של רקמת הריאה. לאחרונה פותחו שתי תרופות חדשות המאריכות את תוחלת החיים הריאות הן איבר הנשימה שתפקידו לקלוט חמצן העובר למערכת הדם שלנו: החמצן חיוני לקיומנו. אנשים בריאים מבצעים למעלה מ-30,000 נשימות במהלך יום רגיל.מבין מחלות ריאה המוכרות, ידועות מחלות האסתמה, מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD), דלקת ריאות ואף סרטן ריאות. עם זאת, אחת המחלות הקשות, אשר מרבית האנשים לא שמעו עליה, היא מחלת ה-IPF: פיברוזיס ריאתי אידיופתי. ברוב המקרים, הגורם למחלה אינו ידוע וקשה להצביע במדויק מה גרם להתפתחותה. צילום: שאטרסטוק   מהי מחלת IPF - פיברוזיס ריאתי אידיופתי? מדובר במחלה נדירה וקטלנית, שעד לאחרונה לא היה עבורה טיפול תרופתי, המאופיינת בהתפתחות צלקות ברקמת הריאה. הצטלקות הריאה יכולה להיגרם על ידי מספר רב של גורמים - ובהם גזים רעילים, טיפולים רפואיים, הקרנות,...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לצלקת בריאות

פיברוזיס ריאתי - תמונת המחשה
פיברוזיס ריאתי פיברוזיס ריאתי אידיופתי היא מחלת ריאות קטלנית וחשוכת מרפא, הכרוכה בהצטלקות של רקמת הריא...
ללמוד עוד על צלקת בריאות
IPF: מחלת ריאות קטלנית ואלמונית-תמונה

פיברוזיס ריאתי אידיופתי היא מחלת ריאות קטלנית וחשוכת מרפא,...

מאת: פרופ' מרדכי...
04/12/2014
השתלת ריאה: לזכות מחדש בחיים-תמונה

מספר מחלות ריאה סופניות מחייבות השתלת ריאה, העשויה להאריך...

מאת: פרופ' מרדכי...
17/07/2017
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לצלקת בריאות?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

צלקת בריאות: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב וסליחה מראש כבר לא נעים לי על ריבוי השאלות יש עדיין קשיי נשימה מצרפת תפקודי ריאות אחרונים ממאי שאלתי האם עקב ריבוי נשימות עמוקות על חמש דקות לערך עלול להיות צלקות בריאות האם עלול לגרום לאיזה נזק ומה כורם לצורך הזה לקחת כל רגע נשימה כאילו נגמר האויר סיטורציה 97 עדיין ובעת מאמץ יורדת תודה מראש על המענה

שלום, לצערי אני לא מצליח לפתוח את הקבצים המצורפים. ריבוי נשימות לא גורם לצלקות בריאות ולא לנזק. קשה לי לענות מעבר לכך.

שלום ד"ר לפני כמה חודשים היה לי קושי בנשימה עשיתי בדיקת תיפקוד ריאות והתוצאה תקינה וגם עשיתי צילום חזה והיה צלקת בריאה הימנית בחלק התחתון . עד עכשיו לא עשיתי בירור לממצאים . השאלה האם כל צלקת היא דבר מסוכן , כי קראתי הרבה מידע על צלקת בריאות שהיא מחאת פבריזיס !!

שלום, בדרך כלל כשאומרים צלקת לא מתכוונים למחלה רצינית בריאות.

כך הייתה תשובת הצילום של החזה אפשר לדעת מה הכוונה לכך ?

תשובה : 144 _ ללא תסנין פרנכימטי או נוזל פלאורלי . עיבוי פלאורלי ושינויים פיברוטיים בפסגית ציור ריאתי מוגבר בבסיס הימני , צל הלב תקין .

שלום, ללא תסנין פרנכימטי - כלומר שאין דלקת ברקמת הריאה. או נוזל פלאורלי - אין נוזל מסביב לריאות. עיבוי פלאורלי - הקרום שעוטף את הריאה עבה מהרגיל. שינויים פיברוטיים בפסגית - סימני צלקות בחלקים העליונים של הריאות. ציור ריאתי מוגבר בבסיס הימני - יתכן סימנים של דלקת אבל לא חד משמעי. כמובן כדי להכניס היגיון בכל הנ"ל יש להגיע למרפאת ריאות, לשמוע את הסיפור, לבדוק ולראות את הצילומים,

שלום רב. קיבלתי היום תוצאה של ביפסיה שד שעשיתי. הבנתי שזה שפיר - אבל אפשר לקבל הסבר לגבי הרשום: focal florid intaductal hyperplasya fibrosys מה השמעות ואיך קוראים לזה בעברית:)

נשמע שמדובר בתשובה תקינה, יש שגשוג תאים (ללא חריגה וממאירות), ומעט רקמת צלקת. בריאות שלמה!

שלום רב! אני בגיל 56נשלחתי לצילום עקב שיעול בצילום הודגמו מוקדים בפסגות של שתי הריאות ובאיזור תת קלביקולרי מצד ימין גודל של הממצאים עד 0.9 ס מ שאר הממצאים תקינים. הופעתי לסיטי על ידי רופא משפחה ואילו הממצאים.הודגמו שינויים פיברוטיים עים קונסולידציות מוקדיות והרחבה קלה בתוך הקונסילודציות הפסגות הריאה משני הצדדים. כמו כן הודגמו הידבקויות פלאורו פולמונריות בהיקף האונות העליונות של שתי הריאות ובהקיף של הסגמנט העליון של RLL.גם הפעם ניצפתה קישורית הקיפית מזערית באספקט הקידמי של RUL.מימדיה עד 0.6ס מ.המוקד ידוע מהבדיקה הקודמת ללא שינוי ניכר.שאר הממצאים תקינים .אשמח לדעת מה זה אומר תודה.

שלום, המפענח של הסיטי מתרשם כי קיימות צלקות בריאות, יתכן בשל דלקת כרונית של הריאות. מומלץ לבצע בדיקת תפקודי ריאות מלאים ולהגיע לרופא ריאות עם הדיסק של הסיטי.