בדיקת שטיפת ריאות: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

התערבות רפואית מוקדמת בחולי CF

כיצד ניתן לדחות את התפתחות והתקדמות מחלת הסיסטיק פיברוזיס? רגע לפני יום ההתרמה - כל הנתונים שחשוב לדעת במהלך 40 השנים האחרונות חל שיפור דרמטי בתוחלת החיים של חולי CF (סיסטיק פיברוזיס). הוכח, כי השיפור במחלה נובע גם מטיפול אינטנסיבי ואגרסיבי, וגם בזכות צוות רפואי רב תחומי, מאומן ובעל ניסיון, שמסתבר כהכרחי לניהול טיפול אופטימלי. השיפור במצב החולים הינו תוצאה של הערכות קליניות תכופות, פיקוח על סיבוכים והתערבות אגרסיבית של הרופאים שרכשו התמחות מיוחדת בהערכה ובמעקב אחר מצבם של החולים, בגילוי סיבוכים ובמניעת הידרדרות קלינית.בגיל הילדות המוקדמת מתאפיינת בדרך כלל מחלת ה-CF בהרגשה טובה, במיעוט של סימפטומים וביציבות תפקודית. עם הנהגתו של הטיפול המודרני ב-CF כבר מגיל הינקות, התקדמותה של מחלת הריאות שניתן לראותה היא איטית, ובדיקת תפקודי הריאות, לדוגמה, בדרך כלל תקינה. עם זאת, ישנן הוכחות שכבר...
ללמוד עוד על בדיקת שטיפת ריאות
התערבות רפואית מוקדמת בחולי CF-תמונה

כיצד ניתן לדחות את התפתחות והתקדמות מחלת הסיסטיק פיברוזיס?...

מאת: פרופ' איתן...
02/03/2008
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לבדיקת שטיפת ריאות?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

בדיקת שטיפת ריאות: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום דר דרור , לצערי בן דודה שלי בן 18 חולה במחלה זו מטופל במרפאות בילינסון אצל פרופ קרמר הוא מיועד לניתוח שבוע הבא של שטיפת ריאות אנחנו מודעים למצב הקשה הטיפול בזריקות אינו יעיל כלל שאלתי האם יש איזה סיכוי בעולם שהוא יחלים טו שמחלה זו היא גזר דין מוות ? המצב הבריאותי שלו מדרדר משעה לשעה תודה מראש על המענה

שלום, זו אכן מחלה קשה אבל הטיפול בשטיפות בניתוח עשוי לעזור. כמו-כן, יש טיפולים נוספים שיכולים לשפר את המצב. במקרים הגרועים ביותר ניתן לבצע השתלת ריאות.

שלום ד"ר, שאלתי אותך בזמנו על מחלת צ'ורג שטראוס והעליתי תשובת bal מברונכוסקופיה בה נראה ריבוי אאוזינופילים. כתבת שזה לא מספיק עבור האבחנה (יש גם אסטמה, נזלת אלרגית, בעיות מפרקים ועיכול). כעת הודיעו לי כי הגיעה תשובת ביופסיה המעידה על ריבוי אאוזינופילים בדופן הסימפון אך נאמר לי כי לא ברור האם זה קשור לאסטמה. האם גם באסטמה אאוזינופילית האאוזינופילים מסתננים לריאות? ואם כן, אז במה תורמת תשובת ביופסיה ומה נדרש לקבל ממנה כל מנת להגדיר הסננה יוצאת דופן? מרגישה שאף רופא לא מצליח להגיע לאבחנה וכל פעם מועלית השערה אחרת..

Endobronchial biopsy: Fragments of bronchial wall showing goblet cell hyperplasia, basement membrane thickening, and an underlying dense chronic inflammatory infiltrate with numerous eosinophils. Special stains for microorganisms are pending. Clinical­radiological correlation is needed.

שלום, הקריטריונים לאבחנה כמו שכתבתי קודם: קריטריונים ל EGPA: 1. אסתמה. 2. אאוזינופילים בדם מעל 500. 3. כאב ממקור עצבי. 4. תסנינים בצילום חזה. 5. מחלה במערות הפנים - סינוסים 6. הוכחה לאאוזינופילים ברקמה בביופסיה ולא ב BAL בלבד. אבחנה של EGPA מתבססת על 4 מתוך 6 הקרטריונים הללו. הביופסיה בקרטריון 6 מוגדרת כשיש כלי דם שנדגם ומסביבו רואים אאוזינופילים, לזה קוראים ווסקוליטיס ולא בקלות מגיעים לביופסיה כזו בברונכוסקופיה. בכל אופן וודאי שיש דלקת אאוזינופילית וכפי שכתבתי צריך לקול טיפול בסטרואידים.

בתשובת הברונכוסקופי נכתב : Bronchoalveolar lavage: - Macrophages, bronchial epithelial cells and inflammatory cells including an increased number of eosinophils. Clinical correlation required. מה זה אומר והאם מדובר בביופסיה או רק בBAL.

שלום, מדובר רק ב BAL והתשובה מתאימה לדלקת על רקע אאוזינופלים, לרוב הטיפול בסטרואידים.

מודה על המענה המהיר. כתבת בתשובה כי תיתכן דלקת ריאות אאוזינופילית. האם דלקת כזו נראית בצילום ריאות? והאם תוצאות הבדיקה מעידות על הסננה של אאוזינופילים לריאות כך שיתחזק החשד כלפי egpa?

שלום, לרוב רואים סימנים דלקת ריאות אאוזינופילית בצילום חזה. הקריטריונים ל EGPA: 1. אסתמה. 2. אאוזחנופילים בדם מעל 500. 3. כאב ממקור עצבי. 4. תסנינים בצילום חזה. 5. מחלה במערות הפנים - סינוסים 6. הוכחה לאאוזינופילים ברקמה בביופסיה ולא ב BAL בלבד. ולכן הקריטריון הזה לא קיים במקרה שלך. אבחנה של EGPA מתבססת על 4 מתוך 6 הקרטריונים הללו.

יש לי אסטמה, אאוזינופיליה בערכים עולים ויורדים (אבל כמעט תמיד אבסולוטיים) עד 1500, נזלת אלרגית וברונכיאקטזיות בהדמיה. המון התלקחויות ריאתיות אבל כאלה שפחות נראות בצילומי רנטגן, היו בעבר 4 צילומים עם דלקת ריאות. בשנים אחרונות ההתלקחויות, גם הקשות שבהן יורדת ל50% תפקוד ריאה - הצילום לא מראה תסנין. יש כאבי מפרקים ולעיתים ממש דקירות מחט ביד או ברגל אך אין הוכחה ברורה למקור עצבי. האמת שזו גם לא נבדקה. בדיקת ה-BAL היא פשוט היחידה שהגיעה בינתיים, עדיין מחכים לתוצאות הביופסיה. פשוט תהיתי את תוצאותיה אמורות לשנות לאור ההתסמינים שכבר קיימים.