התפקעות חצוצרות: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

אבחון מוקדם של הריון חוץ רחמי

הריון חוץ רחמי נחשב לתופעה נדירה יחסית, שעלולה לגרום לנזקים בלתי הפיכים לאישה, במידה והיא אינה מתגלה בזמן. אז איך מונעים ומי נמצאת בקבוצת סיכון? הריון חוץ רחמי הוא הריון שבו העובר אינו משתרש במקומו הטבעי ברחם, אלא בחצוצרות, בשחלות ולעתים גם בחלל הבטן או בצוואר הרחם. ההריון מטבעו זקוק לסביבה הרחמית ולשריר הרחם שמתרחב עם התפתחות ההריון. ואולם, אם ההריון אינו נמצא בסביבתו הטבעית, עלולים להיווצר נזקים חמורים כגון קרע בחצוצרה, ובשלב מתקדם יותר אם לא מאתרים את ההריון בזמן עלול להיווצר דימום תוך ביטני חמור, מה שעלול לגרום לאובדן דם רב, לקריסת מערכות כללית בגוף ואף למוות. ככלל, הריון חוץ רחמי הינו תופעה נדירה יחסית המופיעה ב-1%-2.5% מההריונות, אולם חשוב לחשוף אותה. הריון חוץ רחמי קבוצות סיכון"ישנן נשים שמשתייכות לקבוצות סיכון להריון חוץ רחמי, וביניהן ניתן למצוא נשים שבעבר חוו דלקות חוזרות ונשנות...
ללמוד עוד על התפקעות חצוצרות
הריון חוץ רחמי-תמונה

הריון חוץ רחמי הינו הריון לכל דבר בו הביצית המופרת עוברת...

מאת:
12/02/2000
אבחון מוקדם של הריון חוץ רחמי-תמונה

הריון חוץ רחמי נחשב לתופעה נדירה יחסית, שעלולה לגרום לנזקים...

מאת: ענת...
20/10/2010
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל להתפקעות חצוצרות?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

התפקעות חצוצרות: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום, האם מעט נוזל בדוגלס מעיד רק על הריון או יכולות להיות סיבות אחרות? אם כן, מהן? תודה

נוזל בדוגלס איננו בהכרח מעיד על הריון. הסיבות לנוזל בדוגלס יכולות להיות כדלקמן: 1. בכמות קטנה - ללא כל סיבה שהיא. לעיתים קרובות יש מעט נוזל באגן. 2. לאחר ביוץ - הנוזל שהיה בזקיק משתחרר לאגן, ואז רואים נוזל בדוגלס בכמות קטנה עד בינונית. אם ראו אצלך נוזל בדוגלס בתקופה של השבועיים שלפני הוסת - יתכן שזו הסיבה. 3. במקרים של דלקת באברי האגן. אז לעיתים קרובות יש גם חום וכאבים. 4. בזמן וסת. לעיתים חלק מהדימום עובר דרך החצוצרות לחלל האגן. 5. בתחילת הריון - רואים לפעמים מעט נוזל באגן 6. בהריון חוץ-רחמי - זהו המצב המסוכן. המצאות נוזל בכמות גדולה בדוגלס מעידה במקרים אלו לרוב על קרע בחצוצרה כתוצאה מההריון שבתוכו. במקרים אלו תבחין ההריון חיובי ויש לרוב גם כאבים חזקים, דימומים ועוד (ראי תשובתי מלפני כיומיים על הריון חוץ-רחמי) 7. במצבים נוספים כגון דלקת לבלב, סרטן כבד ולבלב ועוד. אגב, נוזל באגן = נוזל בדוגלס.

שלום רציתי לשאול איך אני יכולה לברר שהכל תקין אצלי בחצוצרות לאחר שלפני 3 חודשים עברתי הריון אקטופי שהסתיים בהפלה. מאז תמיד לפני ביוץ אני מרגישה כאבים מאד חזקים בצד ימין בשחלה ימנית ששם התרחש אצלי ההריון. ברצוני לציין ששהריון האקטופי היה הריון ספונטני לאחר 3 הפריות מבחנה שלא הצליחו. מאז עשיתי U.S זקיקים וראו שיש לי זקיק בגודל 23 מ"מ אך לא היה הריון. מה אני יכולה לעשות כדי לבדוק שאין לי קרע בחצוצרה או הדבקויות. אודה על תשובתך בהקדם.

קיימות שתי שיטות שאינן כרוכות בהרדמה או צילום רחם או ביצוע בדיקת אקוויסט- בדיקה המבוצעת תחת אולטראסאונד תוך כדי הזלפת תמיסת סוכר לרחם

שלום רב, רציתי לשאול אני עברתי לפני 3 חודשים הריון אקטופי(שהיה הריון ספונטני)) לאחר 3 הפריות מבחנה שהסתיימו בכישלון. שאלתי ההריון האקופי הסתיים בהפלה טבעית עם דימום רב, האם יכול להיות שהחצוצרה ששם היה ממוקם ההריון נפגעה-נקרעה,כיצד אפשר לדעת זאת. ברצוני לציין שמאז תמיד לפני ביוץ אני מרגישה כאבים חזקים בצד ימין ששם התרחש ההריון האקטופי. בבדיקת אולטראסאונד לא רואים דבר. מה אני יכולה לעשות כדי לדעת שהכל תקין.

מאחר וההריון הסתיים בצורה ספונטנית אין מה לעשות. במידה והיה קרע בחצוצרה הרי שהיית מדממת לחלל הבטן והיה צורך בניתוח. האם החצוצרה נפגעה ? קיימת לדוגמא גישה הגורסת שרק בחצורה פגועה יתפתח הריון חוץ רחמי, מצד שני אנו רואים הריונות רבים תקינים בחצורות בן היה בעבר הריון חוץ רחמי, לכן התשובה אינה חד משמעית. בכל מקרה הסנריו הטוב ביותר עבורך הינו הריון חוץ רחמי שהסתדר בצורה ספונטנית.