שד פיברוציסטי: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

גידול נוירואנדוקריני: סקירת טיפולים מקיפה

הסיכוי לחלות בגידול אנדוקריני קלוש ביותר - וקשה מאוד לאבחנו בהיעדר תסמינים מובהקים. לאחר האבחון, קיימים מס' טיפולים אפשריים - לרבות טיפול ביולוגי חדשני גידולים נוירואנדוקריניים (NTEs - NeuroEndocrine Tumors) הם גידולים נדירים יחסית, המתגלים אצל 2.5-5 אנשים מכל 100,000 איש. גידולים אלה מתפתחים בעיקר במערכת העיכול, אך עלולים להימצא גם באיברי גוף אחרים. שכיחותם הנמוכה של גידולים אלה, התקדמותם האיטית - והעובדה שצמיחתם עשויה להיעצר לפרק זמן ממושך, מקשה מאוד על האבחון שלהם; ועל מתן טיפול נכון - בזמן. בבדיקות שנעשו אצל אנשים שמתו מסיבות אחרות, נמצא כי ל-1.6% מהנבדקים היה גם גידול נוירואנדוקריני שלא אובחן. אחד האזורים הנפוצים לגידולים נוירואנדוקריניים היא מערכת העיכול. צילום: שאטרסטוק מהם גידולים נוירואנדוקריניים?גידולים נוירואנדוקריניים הם גידולים שפירים או ממאירים, בדרגות התמיינות שונות, שמקורם בתאים...
ללמוד עוד על שד פיברוציסטי
גידול נוירואנדוקריני: סקירת טיפולים מקיפה-תמונה

הסיכוי לחלות בגידול אנדוקריני קלוש ביותר - וקשה מאוד לאבחנו...

מאת: ד"ר שנירר...
09/03/2017
בדיקת שד - במרפאה ובבית-תמונה

מודעות לסרטן השד: במקביל למעקב רפואי אחת לחצי שנה, מומלץ...

מאת: ד"ר משה...
22/10/2007
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לשד פיברוציסטי?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

שד פיברוציסטי: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום פרופסור דינה לב, אני בת 20 לפני כשבוע הרגשתי מעין גוש גבשושי ולא אחיד בשד ימין הלכתי מיד לרופאת המשפחה שלי היא בדקה במישוש באזור ובהשוואה לשד השני אמרה שזהו המבנה של השדים שלי וזה לא מחשיד אותה ואין צורך בבדיקות נוספות היא שאלה אותי גם אם אני צריכה לקבל וסת ונענתי בחיוב , היא הסבירה לי שמדובר אך ורק במבנה השד שהוא גבשושי שנגעתי בצד השני הרגשתי משהו דומה אבל בצד המדובר הרבה יותר נפוח ומורגש, אני סומכת על הרופאה שלי ולכן זה מאוד הרגיע אותי שהבנתי שמדובר אך ורק במבנה אבל עדין יש לי חשש קטן, האם עלי להיבדק בצורה מעמיקה יותר? תודה רבה מראש לתשובתך.

לילה טוב, לפי התיאור שלך וגילך הסבירות היא גבוהה מאד שרופאת המשפחה שלך צודקת באבחנתה. יחד עם זאת המלצתי שכשיש סימפטומים מכוונים לשד כדאי להבדק גם ע״י כירורג שד. בבריאות, דינה

24/10/2019 | 18:41 | מאת: ממוגרפיה התייעצות האם כדאי דחוףףףףף
מתוך פורום סרטן השד

שלום רב אני בת 36. אמא לילדה אחת. הרגשתי כאבים בשד שמאל בצד . כירוגג השד שבדק אותי אבחן שאין ממצא חריג ז"א שאין גוש. ובלוטות לימפה לא נפוחות. בדיקה ידנית תקינה אבל אבחן שיש לי שד פיברוציסטי ואמר שמעדיף לא לקחת סיכון ,כיוון שאמרתי לו שיש לי כאב בצד שמאל הפנה לממוגרפיה. קראתי שבדיקה זו לא ככ מומלצת עקב קרינה גבוהה ועדיף לעשותה רק כאשר שבאמת יש ממצא חשוד. אני נורא חוששת מבדיקת שווא כי קראתי שזה מה שעלול לגרום לגידול ( קרינה ) מה כדאי לי לעשות?

שלום לך, א. ניתן לבצע סונר (אולראסאונד) של השד, בתור בדיקה ראשונה ואולי גם אחרונה. ב. כשמדברים על נזקי קרינה וסיכון בסרטן שנובע מכך הכוונה אינה לבדיקה בודדת. בריאות שלמה

שלום רב, יום 9 מהווסת. מיום 3 לווסת לוקחת פרוגינובה 2 ביום של 2 מ"ג בבליעה. בבדיקות היום- E2-144.5 P-0.24 LH-46 רירית 4.5. האם זה טוב לשלב זה? ואיך אתה ממליץ להמשיך? אשמח מאוד לשמוע את חוות דעתך המקצועית. תודה מראש.

הרירית עדיין דקה. הרופא המטפל יתן לך הנחיות בהתאם.

שלום, התחלתי היום 3 פרוגינובה(2 מ"ג כל כדור) אחרי שב 2 כדורים ליום הרירית 4.5, אך מאוד חוששת היות ולא מומלץ לי כל כך הורמונים ולא שלמה עם זה. האם אוכל לחזור ל 2 פרוגינובה ואולי להוסיף ויטמין E? האם להערכתך יכול לעזור? יש לציין שלוקחת גם קרטיה יום כן ויום לא בגלל PFO קטן. אם אפשרי , מה המינון של ויטמין E המומלץ?והאם מותר לכל אחת לקחת ויטמין E? תודה.

אין בעיה לקחת ויטמין E, אבל ההוכחות שיש לו השפעה הן די דלות אם בכלל.

שלום רב, אתמול התחלתי 3 פרוגינובה ויש לי בחילות מזה. כשלקחתי 2 פרוגינובה לא היו בחילות. מה עושים? האם ממשיכים למרות הבחילות? ביקשתי מהרופא לקחת כדור אחד לפחות ווגינלית אבל הוא טוען שאצטרך לעבור לאסטרופם ואני לא רוצה.(אין לו נסיון עם פרוגינובה ווגינלית). וגם הבנתי שאם לוקחים ווגינלית הרמה של אסטרוגן בדם עולה מאוד. מה עושים להמשיך כרגיל 3 בבליעה למרות הבחילות ? שאלה 2- יש לי שד פיברוציסטי אבל בus מאוגוסט השנה יש קישריות שפירות ללא שינוי מבדיקות קודמות. האם מותר להמשיך עם ההורמונים? תודה מראש.

שכחתי לציין שהרופא הציע לי להמשיך עם 2 פרוגינובה אם אני רוצה ולבצע בדיקות ביום 5 ימים. אתה חושב שזה בזבוז זמן ? כי אם הרירית אחרי שבוע עם 2 פרוגינובה ביום, הגיעה ל 4.5 האם היא תמשיך לעלות עם 2 ביום? אני חוששת שהיא לא תעלה ושזה לא יהיה טפול סרק. מפחדת להמשיך הרבה זמן עם פרוגינובה ללא פרוגסטרון. כמה זמן אפשר? תודה.

1. כדאי תמיד למלא אחר הנחיות הרופא המטפל. 2. ניתן להמשיך בטיפול כל עוד את נמצאת במעקב מסודר.

שלום רב ,האם פרוגינובה יכולה לעשות גושים בשד? בוצע אולטרסאונד שד בחודש אוגוסט השנה - שד פיברוציסטי שפיר. אחר כך נלקח אוורל שבועיים ואולטרגוסטן 5 ימים ועכשיו פרוגינובה 6 ימים לפני החזרה. יש לי הרבה ציסטות וגושים בשד מזמן. כעת מיששתי כמה גושים, לא יודעת אם אלה גושים שהיו קודם או לא. השאלה אם בזמן קצר כזה של פחות מחודש טיפול בהורמונים מצריך שוב אולטרסאונד שד או שלעשות מעקב פעם בחצי שנה מספיק?

מרקם שד פיברוציסטי הינו מלידה, ומעקב פעם בחצי שנה בד"כ מספיק. שימוש בפרוגינובה לא אמור לגרום להיווצרות גושים בשד.

תודה רבה הרגעת אותי. פעם ראשונה שמסבירים לי שזה מלידה. לא ידעתי. תודה.

בהצלחה.