מורסה בעצם: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

PILONIDAL SINUS - מורסה בעצם הזנב

מהי "מחלת נהגי הג'יפ" וכיצד ניתן לטפל בה, והאם היא תוצאה של שרידי בלוטות מימים עברו, לכשכש בעצם הגדרהתופעה זו תוארה לראשונה ב- 1847 . כיס זה מופיע בגברים ונשים עם שיער רב באזור ומכיל בתוכו שיער, מכאן נובע השם שניתן: PILUS = שיער, NIDUS=כיס.בתקופת מלחמת העולם ה- 2 , הבחינו כי יש עליה בשכיחות של התופעה בעיקר בחיילים שנסעו שעות רבות בכלי רכב צבאיים ואף כינו את המחלה "מחלת נוסעי הג'יפ". המחלה מופיעה במתבגרים ובצעירים לרוב עד גיל 25 יותר בגברים.מרבית החולים הינם בעלי שיער שחור רב, וקיימת שכיחות של ליקויים מולדים בקצה עמוד השידרה.התסמיניםהמחלה מופיעה לרוב בצורה של מורסה (אבצס) - גוש שגדל ומכאיב באזור בגב התחתון קרוב לפי הטבעת. לאחר פתיחתו נותר אזור נוקשה רגיש עם פתח או מספר פתחים קטנים בעור המפרישים מוגלה או נוזל. לעיתים נותר רק גוש רגיש ללא פתח בעור.הסיבות להתפתחות המחלה אינן...
ללמוד עוד על מורסה בעצם
PILONIDAL SINUS - מורסה בעצם הזנב-תמונה

מהי "מחלת נהגי הג'יפ" וכיצד ניתן לטפל בה, והאם היא תוצאה של...

מאת: מורסה בעצם...
01/06/2000
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל למורסה בעצם?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

מורסה בעצם: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום אני בת 20 לפני שבוע היו לי כאבים נורא חזקים בעצם הזנב לא יכולתי ללכת לא יכולתי לשבת או לשכב נסעתי בלילה למוקד ואמרו לי שיש לי אבצס אבל ש"הגעתי בזמן" נתנו לי אנטיביוטיקה ומשחה, אחרי יומיים שלא עבר, ועלה לי חום ל-38 ולא יכולתי לישון בלי משכחי כאבים הרופא (כירורג) אמר שאני צריכה לעשות ניתוח לנקז, אני לא הסכמתי לעבור ניתוח בשום אופן והמשכתי עם האנטיביוטיקה עוד יומיים והאבצס התנקז לבד וכבר לא כואב לי והחום ירד אבל נשאר לי בליטה ממש קטנה ולא מורגשת שאני לא מזניחה שוטפת כל יום מנקה יציאות עם מגבונים ומחליפה לבנים כל הזמן, ומורחת המון משחה. עדיין לא סיימתי עם האנטיביוטיקה בנוסף קניתי משחת איכטמול אני לא רוצה לעבור ניתוח לא בהרדמה כללית ולא מקומית מה לעשות? האם זה חייב שזה יחזור לי? ומה לעשות עם הבליטה הקטנה שנשארה האם לדעתך האנטיביוטיקה תחסל את זה.??

עדכון- הבליטה לא כואבת לי בכלל בכלל ואני מרגישה בסדר גמור אבל מפחדת שיחזרו הכאבים

רוני שלום , הממצא שאת מתארת יכול להתאים לסינוס פילונידאלי. הטיפול העקרוני בסינוס פילונידאלי הוא כירורגי- ניתוח לתיקון הסינוס, ולרוב הסינוס לא נרפא לחלוטין לבד. קשה להעריך אם יווצרו אבצסים נוספים בעתיד או לא. מידע כללי על הטיפול בסינוס פילונידאלי מצורף למטה. מעבר לכך לצערי אין באפשרותנו וגם לא יהיה אחראי מצידנו לבצע אבחנות פרטניות או לתת יעוץ פרטני באינטרנט ללא בדיקה. מומלץ לפנות לכירורג קולורקטאלי / פרוקטולוג לבדיקה והכוונת הטיפול. מעט מידע כללי על סינוס פילונידאלי: סינוס פילונידאלי בעצם הזנב הינו מעין כיס תת-עורי, עם פתח המפריש לעור, ומופיע באיזור הגב התחתון, מעל פי הטבעת, באיזור השסע שבין שני העכוזים. סינוס פילונידאלי נגרם כנראה מהתרחבות של זקיק שערה ומכיל בתוכו לעיתים שיער כלוא. הסימפטומים העיקריים יכולים להתבטא בהפרשה של נוזל בהיר, עכור או דמי מאיזור היווצרות הסינוס שנראה כנקב קטן בעור, ואי נוחות באיזור עצם הזנב. לעיתים נוצרת דלקת באיזור המתבטאת באודם, רגישות והפרשה מוגלתית בעלת ריח רע. לעיתים יכול להתפתח זיהום והופעת מורסה (אבסס) באיזור הגב התחתון שיכולה לגרום לחום, כאב עז, והרגשה כללית רעה. אבסס פילונידאלי דורש בד"כ פתיחה כירורגית דחופה ופניה מיידית לחדר המיון. מטרת הטיפול הכירורגי – מתן פתרון רדיקאלי,על מנת לסלק את הסינוס באופן שלא יחזור. ישנן שיטות ניתוחיות רבות לטיפול בסינוס פילונידאלי, ואין הסכמה גורפת בין הכירורגים מהי השיטה הטובה ביותר. השיטה ממקובלת ביותר היא כריתה רדיקאלית של הסינוס. בניתוח מבצעים כריתה של האיזור הנגוע. את הניתוח מבצעים בד"כ בהרדמה כללית או איזורית, ולעיתים ניתן להסתפק בהרדמה מקומית. מאחר שסינוס פילונידאלי הוא תהליך בו יש הפרשה ולעיתים זיהום, הסיבוך העיקרי שיכול להופיע לאחר הניתוח הוא זיהום הפצע. לכן לעיתים משאירים את הפצע פתוח ונותנים לו להירפא מעצמו. ההחלמה מניתוח זה יכולה להמשך לעיתים מספר שבועות בהם נדרש טיפול בפצע, למרות שלרוב ניתן לחזור לתפקוד יומיומי מוקדם יותר. יש חשיבות רבה במהלך הריפוי לשמירה על ניקיון המקום ושימוש בפדים יבשים לספיגת ההפרשות שיטה חדשה יחסית לטיפול בסינוס פילונידאלי כוללת כריתה של מרכז התהליך בלבד בעזרת סכין עגולה שנקראת טרפיין. בשיטה זו הטראומה לרקמה פחותה, ההתאוששות מהירה יותר, אך שיעור חזרת הסינוס לאחר הניתוח מעט גבוה יותר.

שלום לפני כמה ימים נהיה לי אבצס בעצם הזנב שהכאיב מאד והפריש מוגלה הרופאת משפחה נתנה לי אנטיביוטיקה ובמקביל שלחה אותי לכירורג בנתיים האנטיביוטיקה התחילה לעזור וכבר אין הפרשות וכאבים אך עדיין יש בליטה שאני נוגעת בה היא טיפה כואבת יש לי תור לכירורג עוד יומיים ורציתי לדעת אם זה עדיין נחוץ כי לא נעים לי להגיע לחינם תודה רבה

כן, חשוב להיבדק ע"י כירורג

תודה רבה

עברתי לפני שבוע פתיחה של אבצס בעצם הזנב השאירו את הפתח פתוח ואנינעושה לו שטיפות שלוש פעמים ביום לפני שלושה ימים התחלתי להרגיש ממש טוב חזרתי לישון על הגב ולשבת רגיל הפתח נסגר כבר יומים אחרי הפתיחה. היום חזרו לי כאבים ולחץ האזור לאחר מישוש הרגשתי ששוב מתחליה גולה. האם זה הגינוי שיוצא שוב? האם יש אפשרות שהגוגלה תעבור לבד ותצא מהפתח שעשו למרות שהוא כבר יחסית סגור? או שיש צורך בפתחיה חוזרת? סליחה על החפירה אני פשוט בלחץ

שלום, ישנם מצבים שהאבצס מצטבר מחדש זמן קצר לאחר הניקוז, לעיתים א"ר ניקוז לא מספק. לעיתים זה מצריך פתיחה חוזרת. מצד שני עדיין יכול להיות שהנוזלים יתנקזו מעצמם דרך שארית הפתח. זה בכל מקרה דורש בדיקה בהקדם והערכה של כירורג, עדיף בבית החולים בו נותחת לצורך הערכה והחלטה האם צורך בניקוז חוזר.

שלום דר שבוע שעבר יום א עברתי ניתוח שיערה הפוכה היום הורידו לי 2 תפרים מתוך 3 עדיין יש לי כאבים והתפר נראה לי מוזר האם זה בסדר?

דני שלום, ישנן מספר טכניקות לטיפול כירורגי בסינוס פילונידאלי ("שערה הפוכה"), וכריתת הסינוס עם תפירה של הפצע היא אחת מהן. מעבר לכך, לצערי אין באפשרותנו וגם לא יהיה אחראי מצידנו לבצע אבחנות פרטניות או לתת יעוץ פרטני באינטרנט ללא בדיקה. אם ישנו ספק, מציע לפנות לכירורג המנתח או למרפאת המחלקה המנתחת לבדיקה ויעוץ.