כריתת בלוטת יותרת הכליה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

גידול בבלוטת יותרת הכליה: אבחון וטיפול

יש להסיר גידולים בבלוטת האדרנל המשבשים את הפעילות ההורמונאלית. גידולים אלה אינם שכיחים וקשה לאבחנם. בשנים האחרונות, ניתן להסירם בניתוח לפרוסקופי בגופנו ישנן שתי בלוטות יותרת הכליה - אחת מעל כל כליה - והן מפרישות הורמונים חיוניים לתפקוד הגוף, כולל הורמונים המווסתים את לחץ הדם בגוף, חילוף החומרים, פיקוח על משק הסוכר והשומנים והורמוני המין. גידול בבלוטת יותרת הכליה יכול להתבטא בייצור מוגבר של הורמונים שונים, בהתאם לסוג הגידול. רוב הגידולים המתפתחים בבלוטת יותרת הכליה הינם גידולים שפירים; בפחות מ- 5% מהמקרים - הגידול סרטני.החדשות הטובות: למרות מיקומה החבוי של בלוטת יותרת הכליה, ניתן להסיר את הגידול בשיטה זעיר פולשנית, ללא פתיחת בטן.מהי בלוטת יותרת הכליה?יותרת הכליה (Adrenal) היא בלוטה קטנה, במשקל 5 גרם לכל היותר - וצורתה דומה לאות Y. בלוטת האדרנל ממוקמת על הקוטב העליון של כל כליה - והיא חולקת עם הכליה אספקת דם ורידית ועורקית....
ללמוד עוד על כריתת בלוטת יותרת הכליה
סרטן כליה: פרדיגמה טיפולית חדשה - תקווה גדולה-תמונה

סרטן כליות היא מחלה שמתקדמת אט אט, ללא תסמינים. בשלבים...

מאת: ד"ר דוד סריד
08/11/2018
כריתת אדרנל - בלוטת יותרת הכליה -תמונה

יותרת הכליה, ובשמה הלועזי האדרנל, היא בלוטה הממוקמת מעל כל...

מאת: ד"ר עמיר סולד
24/08/2014
גידול בבלוטת יותרת הכליה: אבחון וטיפול-תמונה

יש להסיר גידולים בבלוטת האדרנל המשבשים את הפעילות...

מאת: ד"ר כץ רן
21/08/2017
אולי יענין אותך לדעת...
כריתת אדרנל - בלוטת יותרת הכליה  - תמונה
כריתת אדרנל - בלוטת יותרת הכליה
יותרת הכליה, ובשמה הלועזי האדרנל, היא בלוטה...
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לכריתת בלוטת יותרת הכליה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

כריתת בלוטת יותרת הכליה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום, בשל תסמונת קושינג, עברתי כריתת אדרנל לפני כחצי שנה. בבדיקות האחרונות הקורטיזול חזר למצב נורמלי ( בדיקת בוקר היתה 150) וכנראה שהבלוטות חזרו לתפקד. האם הבדיקות הבאות תקינות? DHEA-S - קטן מ0.41 Testosterone Total - קטן מ0.4 nmol/l Hydroxyprgesterone-17 - 0.7 nmol/l Androstenedione - קטן מ 0.3 ng/ml הרבה תודה!

שלום רב אם את אישה אז כן

אני מועמדת לניתוח כריתת אדרנל בגלל קושינג מחזורי או תת קליני לפי הגדרתך , את הפנת אותי כבר ביולי , עברתי תהליך ארוך ומייגע של בירורים בבעיות בריאות הרבות שיש לי שאינן קשורות לקושינג . בסהכ בדיקות הדם והשתן לקורטיזול ואפילו הדקסמטזון טסט שטענת שלא תקין , טובות יותר מהשנים האחרונות . סכרת גבולית , סוכר בדם תקין [עם גלוקופאג אחד ביום] אוסטופניה קשה בירך ובינונית בעמוד השדרה ונוסף עלייה בערכי טוסטוםטרון. יש לי תור לניתוחj ביום הראשון הקרוב באיכלוב , אצל דר קוריאנסקי [מנהל היחידה לאנדוסקופיה מתקדמת ] הניתוח לא נעדר סיכונים , הכירורגים באיכלוב התייעצו עם פנימית מייעצת שם , והתשובה הייתה שאני צריכה להיות מודעת שלא אצא מהניתוח יותר בריאה . עד עכשיו אני מתלבטת קשות אם לבטל את הניתוח , כבר עברתי טרום ניתוח וטרום הרדמה .[ מדובר בהרדמה בסיכון בגלל מחלה ריאתית חסימתית קלה ותהליך שדורש המשך ברור באונת הריאה , רופא הריאות אישר הרדמה ] עברתי ניתוח כריתה חלקית של בלוטת התריס לפני שנה וחצי , ויש ממצאים באונה השנייה [ היפרפלזיה של תאי הרטל היו גם תאים אטיפיים], טענת שעליי לעבור ניתוח האדרנל ואחר כך נמשיך מעקב . ניסו להשיג אותך מאיכילוב ללא הצלחה . האדוקרינולוג שם מסרב לתת לי עצה לכאן או לכאן , וכעס שפניתי אליו [ הפנתי מהכירורגים] כל אלו גרמו לי לספקות האם הניתוח הכרחי ושווה לקחת את הסיכון שרומזים לי לא לצפות לשיפור בריאותי כלשהו ? האם הסרת הבלוטה , תמנע סכרת [ שאין לי ] האם תשפר את הנוירופטיה הקשה שממנה אני סובלת ? האם אוסטאופניה\ אוסטאופורוזיז הוא תהליך הפיך? . והכי חשוב אף אחד לא יודע להסביר לי כמה ולכמה זמן אצטרך לקבל טיפול בסטרואידים ועד כמה הטיפול יזיק [ יותר מהגידול שלפעמים מפריש ולפעמים לא ? ] יש לי בעיות במערכת העיכול [שלשולים וצרבות ] יש לי בעיות בפרקים כאבי גב ברכיים כפות רגליים , אבחנתי לאחרונה כחולת פיברומיאלגיה ולא התחלתי לטפל בטיפול שאוצע לי בגלל שיש סיכוי שלא ישתלב טוב עם זה .בשנה האחרונה גם מעקב המטולוגי בגלל magus/ אשמח אם תוכלי ליצור קשר איתי כבר מחר כי עד מחר עוד יכולה לבטל הניתוח או ללכת אליו יותר שקטה . כמה זמן אחרי הניתוח צריך לעשות תור אלייך , איך יודעים כמה לתת קוטיזול ולכמה זמן ? מתי בדיקת דם ראשונה ממומלצת ? אודה לך מאוד על תשובה מהירה . בברכה: מירה גל

מירה שלום, כפי שאת בטוח מבינה, מטרת הפורום הזה היא לתת כיוון ראשוני לשאלות של אנשים בנושא גידולים נוירואנדוקרינים.אי אפשר לעשות יעוץ מפורט רפואי בדרך הזו או דיון על כן או לא ניתוח. אשמח אם תקבעי תור מסודר להמשך טיפול במרפאה כקודם. ההמלצה על ניתוח נעשתה אחרי דיון ממושך, והמון בדיקות חוזרות, כפי שאת בטח זוכרת. בברכה, בהצלחה, ד"ר גלסברג

לא הצלחתי להשיג תור אלייך לא לפני ולא אחרי ניתוח , אותו עברתי לפני כ4 שבועות . אני מטופלת בפרדניזון [הורד מ20 מג באישפוז ל10 מג ] האם את מודעת לכך שהמזכירה במרפאת טאגור לא מאפשרת לדבר איתך ולא עזרו התחנונים להקדים תור . גם במכבי לא מוכנים להקדים תור . גם רופאת המשפחה לא הצליחה להשיג אותך , במקום זה היא הפנתה אותי לייעוץ דחוף אצל רופאה אחרת בקופה "שעשתה לי טובה " שקיבלה אותי תור דחוף , ובמקביל הייתי בבקורת בבית חולים איכילוב במכון אנדו , ההמלצות שלהם ושל הרופאה לגבי המינונים של הפרדניזון אינם אותו דבר , ודרוש ייעוץ שחך , גם דרך השרפ של הדסה אנני יכולה להגיע אלייך . בגלל שאת עובדת במכבי ובתאוריה יכולה להגיע אלייך שם . אודה לך אם תוכלי לכתוב לי איך אני יכולה לקבל את התייחסותך מחוץ לאתר זה.

שלום, היה לי תסמונת קושינג, עברתי כריתת אדרנל, ולאחרונה חזרו הבלוטות לתפקד, ואני בבדיקות . עדיין לא התקבלה בדיקת קורטיזול שתן 24 שעות, אבל בבדיקת 8 בבוקר יצא הacth , גבוה - 70. (הגבול הוא 46..) מה זה אומר? קצת מטריד.. ):

שלום רב תלוי מה רמת הקורטיזול ומה הסימנים בבדיקה גופנית? ACTH גבוה לא מתאים לגידול מפריש קורטיזול באדרנל

הקורטיזול בוקר היה נורמאלי 200 (הטווח עד 600). זה לא יכול להיות קשור לאדרנל, כי הורד בניתןח. הבדיקה נעשתה כדי לוודא שאכן הגוף מייצר קורטיזול לבדו, ושאפשר ללא סטרואידים. אני מבריאה מתסמונת קושינג. אני מודאגת מacth גבוה, כי אולי זה אומר שעכשיו יש לי מחלת קושינג מיתרת המח? האם תוצאת גבוהה כזו לא מרמזת שמשהו לא בסדר שם?

זו לא השאלה. השאלה היא אם אכן האדרנל שלך מייצר קורטיזול ויכול להיות שנדרשות בדיקות נוספות. מציעה שתפני בהקדם לאנדוקרינולוג המטפל

שלום, לפני כחודש עברתי ניתוח כריתת אדרנל בגלל אדונמות מפרישות קורטיזול. לוקחת פרדניזון 5 מג כרגע. בבדיקות דם יצא tsh 4.5 בבדיקות לפני הניתוח הtsh היה 1.25 הt4 היה ונשאר 14 מה המשמעות..? וגם - האם אני אמורה לקחת יותר מינון גבוה יותר של פרדניזון אם יש לי דלקת גרון ללא חום, או רק כשיש חום? תודה!

שלום TSH למעקב בלבד עליה במינון פרדניזון בכל מחלה חריפה/חום/ניתוח/סטרס, מציעה לוודא עם הרופא המטפל כי זה נושא קריטי ובכל ספק עדיף להעלות מינון!

תודה!