היפראלדוסטרוניזם: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

ניתוח לפרוסקופי של יותרת הכליה

מהי בלוטת האדרנל, אילו סוגי מחלות קשורים אליה, ומתי צריך לטפל בה? על בלוטה קטנה עם תפקיד גדול יותרת הכליה, ובשמה הלועזי האדרנל, היא בלוטה הממוקמת מעל כל כליה, עמוק בתוך חלל הבטן. לבלוטה תפקידים חשובים בהפרשת הורמונים שונים, אך מדי פעם יש צורך להרחיקה לטיפול בהפרעה בפעילותה, או להרחקת גידולים שפירים או ממאירים בבלוטה. בלוטת יותרת הכליה צמודה למשטח הפנימי של שרירי הגב, בערך בגובה הקצה התחתון של השכמות. לבלוטה מראה הדומה קצת לכובע נפוליאון משולש היושב על הקצה העליון של הכליה, והיא קטנה למדי - משקלה של בלוטה תקינה הוא גרמים ספורים. לבלוטה שני אזורים המפרישים שני סוגי הורמונים: הורמונים "ממריצים", כמו אדרנלין ונוראדרנלין, והורמונים הקשורים לאיזון המטבולי של הגוף, כמו קורטיזול ואלדוסטרון. הבלוטות נשלטות על ידי מנגנונים מורכבים של בקרה הקשורים לבלוטת יותרת המוח ולמנגנונים נוספים,...
ללמוד עוד על היפראלדוסטרוניזם
כריתת אדרנל - בלוטת יותרת הכליה -תמונה

יותרת הכליה, ובשמה הלועזי האדרנל, היא בלוטה הממוקמת מעל כל...

מאת: ד"ר עמיר סולד
24/08/2014
ניתוח לפרוסקופי של יותרת הכליה-תמונה

מהי בלוטת האדרנל, אילו סוגי מחלות קשורים אליה, ומתי צריך...

מאת: ד"ר עמיר...
28/02/2008
אולי יענין אותך לדעת...
כריתת אדרנל - בלוטת יותרת הכליה  - תמונה
כריתת אדרנל - בלוטת יותרת הכליה
יותרת הכליה, ובשמה הלועזי האדרנל, היא בלוטה...
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל להיפראלדוסטרוניזם?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

היפראלדוסטרוניזם: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

בעקבות חלבון בשתן ולחץ דם גבוה ערכה לי הרופאה בירור מקיף. כל התוצאות יצאו תקינות (כולל אלדוסטרון, קורטיזול וכו) רק הרנין דיירקט יצא נמוך 3.04 כשהחלק התחתון של הטווח הוא 4.4. מה זה יכול להיות? האם צריך לבדוק עוד משהו?

הרנין הינו אנזים המופרש בכליה ומהווה חלק ממערכת הרנין-אנגיוטנסין-אלדוסטרון שבין תפקידיה איזון משק הנוזלים והמלחים בגוף ואיזון לחצי הדם. כששולחים בדיקת רנין במסגרת בירור סיבות משניות ליתר לחץ דם, המטרה העיקרית הינה לחפש מצבים של הפרשת אלדוסטרון עודפת בנוכחות רנין מדוכא (נמוך), מצב הנקרא היפראלדוסטרוניזם ראשוני, בו יש הפרשה אוטונומית של אלדוסטרון ללא תלות ברמת הרנין. מצבים נוספים היכולים לרמז על סיבות אפשריות ליתר לחץ דם הינם מצבים בהם יש הפרשה עודפת של רנין המופיעים במחלות מסוימות. רמה נמוכה של רנין יכולה לנבוע, למשל, ממצבים בהם יש עודף נוזלים בגוף, אז הכליה גורמת להפחתת הפרשת הרנין. יש המסווגים יתר לחץ דם לפי רמת רנין נמוכה או גבוהה ובהתאם גם מכוונים את הטיפול, אך זה לא נמצא בשימוש יומיומי. חשוב לציין שרמות הרנין משתנות בהתאם ללקיחה ולכן אין הרבה משמעות לבדיקה אחת שהינה נמוכה מעט מהנורמה. במקרה שלך איני חושבת שיש משמעות לרנין הנמוך ויש להמשיך ולחפש סיבות להפרשת חלבון בשתן.

מצאו לי בבדיקת של לאשלגן רמה נמוכה מאוד 15/14. האם זה סיבה לדאגה? וגם הרבה דם בשתן. האם חוסר באלדסטורון קשור? הtaurine שלי בדם נמוך מאוד חומצת אמינו. מנהלת מרפאה מטבולית ברמב"ם ציינה זאת לרופא המשפחה שלי כדבר המקשר לבעיית נפש.

אשלגן בדם או בשתן? עודף אלדוסטרון גורם למיעוט אשלגן בדם ויציאה שלו/ריבוי בשתן.ולהפך לגבי חומצות אימנו, זה לא התחום שלי

יש סיבה לקח שאדרנל מפסיק לייצר אלדסטורון. בתור רופא שמבין בתחום. מה יכולה פאוכרומוציטומה להולל על הצד הפסיכיאטרי בטווח של 20 שנה אם כי הלחץ דם תקין. אם מקנות זה משפיע על התפתחות המוח לרעה עד קשיי למידה.

האם הcortisol 450 בדם משקף תקינות של כל הורמוני האדרנל? למעט של הורמון הדחק?

או שקשור ליכולת הפרשת של כליות מאשלגן? כי נמוך בכל זאת עם עודף אלדטסורון וחוסר ADH

אני רציתי לבצע בדיקת לACTH וטסטוסטרון עקב ממצאים בשתן.

בת 59. חולת בכצ'ט. סובלת מקוצר נשימה ולחץ בחזה בהליכה קצרה עם ירידה בחמצון. יש היפראלדוסטרוניזם ולחץ דם גבוה. בא.ק.ג RBBB כרוני. בעבר תסחיפים ריאתיים. באקו לב חדר שמאל בגודל תקין תפקוד סיסטולי גלובלי התכווצות גלובלית תקינה . lvef המדוד בשיטת סימפסון הוא 66% ללא היפרטרופיה תפקוד דיאסטולי בתבנית זרימה מיטרלית סיסטולית גל A גבוה מגל E המעיד על הפרעה ברלקסציה של החדר השמאלי דרגה 1. עליה שמאלית תקינה חדר ימין החדר אינו מורחב ההתכווצות הגלובלית מוערכת בטווח הנורמה מסתם מיטרלי אי ספיקה טרוויאלית מסתם טריקוספידלי אי ספיקה קלה הלחץ הריאתי הסיסטולי הינו 29 ממ"כ. צינתור ימני לא הראה לחץ ריאתי מוגבר. מסתם עורק ריאתי תקין קרום הלב לא נראה נוזל פריקרדיאלי. לא הודגם טכנית. האם מסביר את הכאבים בחזה קוצר הנשימה וירידה בחמצון בזמן הליכה קצרה מאוד? מה הבעייה בתפקוד של חדר שמאל? האם יש לזה טיפול? האם יש קשר לבכצ"ט? תודה

האקו סה"כ תקין ! הפרעה דיאסטולית קלה היא גם בהתאם לגיל שלא לדבר על כל מחלות הרקע. התפקוד של הלב וגם של חדר שמאל תקין ואין באקו הסבר לכאבים בחזה לקוצר הנשימה . ירידה בסטורציה במאמת קשורה למה שקורה במאמץ ולא קשורה לתפקוד תקין של הלב במנוחה.

שלום, הופניתי לבדיקת אוסמולריות שתן. לא הצלחתי להבין מהמרפאה ולא מאתר קופ"J כללית האם צריך לצום לפני הבדיקה או לא. יש שטוענים שכן, יש שלא. באלפון "המעבדה המרכזית" נכתב - "אוסמולריות בשתן שם באנגלית Urine Osmolarity מטרת הבדיקה: בדיקה זו משמשת ככלי עזר להערכת מאזן המים ותפקודי הכליה. תדירות בצוע הבדיקה: הבדיקה מבוצעת בכל יום בכל שעות היממה. משך הזמן החולף מזמן הגעת הדגימה עד מתן התשובה הוא כ-25 דקות. הכנה לבדיקה: אין כל הכנה מיוחדת לבדיקה ערכי יחוס: 300-1300 mOsm/kg מה ניתן ללמוד מן התוצאות? עליה בערכים בסרום נצפית ב-: מחלת אדיסון (מקרים נדירים), מחלת לב חסימתית, סינדרום של הפרשת ADH לא תקינה. ירידה בערכים נצפית ב-: אלדוסטרוניזם (נדיר מאד) דיאבטס אינסיפידוס (נדיר מאד), צריכת נוזלים מוגזמת, נקרוזה של הטובולי בכליה, פיאלונפרטיס חמורה הערות: הבדיקה מבוצעת ביחידה לבדיקות דחופות של המעבדה המרכזית."

.

פורומים בנושא היפראלדוסטרוניזם
פורום אנדוקרינולוגיה והפרעות בגדילה בקרב ילדים
פרופ' צבי צדיק ישיב על שאלות הגולשים בנושאים הנוגעים לאנדוקרינולוגיה והפ...
פורום גיל המעבר וטיפול הורמונלי חילופי
ד"ר משה זלוצובר ישיב על שאלות הגולשים בנושאים הקשורים לבעיות גיל מעבר, א...
פורום סוכרת נעורים (סוג 1) טיפול והתמודדות
ד"ר אסף אורן ישיב לשאלות בנושא סוכרת נעורים (סוכרת סוג 1).