דלקת כבד אוטואימונית: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

מחלה אוטואימונית: כשהגוף תוקף את עצמו

במחלות אוטואימוניות חשוב מאוד להקפיד על אבחון מדויק ותחילת טיפול מהיר, בטרם נגרם נזק בלתי הפיך. מהי מחלה אוטואימונית? לאיזה רופא צריך לפנות ומה כולל תהליך האבחון והטיפול? מדריך מקיף אמש (ד') בחדשות 13, חשף הזמר והמלחין מתי כספי כי הוא סובל ממחלה אוטואימונית שגורמת לו לאבד בהדרגה את השמיעה ואת הראייה באחת מעיניו. אך האם אתם יודעים מהי מחלה אוטואימונית, איך מאבחנים אותה, ולמה חשוב לטפל בה בהקדם? כל התשובות לכל השאלות מאת ד"ר ואלרי אלוש, ראומטולוגית בכירה:       מהי מחלה אוטואימונית?   תפקידה של מערכת החיסון האימונית היא לזהות חיידקים, וירוסים ומזיקים אחרים שנכנסים לגוף, לייצר כנגדם נוגדנים וכך למגר את הפעילות שלהם ולהגן על הגוף.   במחלה אוטואימונית, אותה המערכת שאמורה להגן על הגוף מפני מזיקים מבחוץ תוקפת למעשה את הגוף עצמו. המערכת מזהה בטעות חלקים שונים של הגוף כגופים זרים שאותם תפקידה למגר, היא מייצרת נגדם נוגדנים וגורמת להיווצרות של דלקת מקומית באותו...
ללמוד עוד על דלקת כבד אוטואימונית
מחלה אוטואימונית: כשהגוף תוקף את עצמו-תמונה

במחלות אוטואימוניות חשוב מאוד להקפיד על אבחון מדויק ותחילת...

מאת: יערית...
14/02/2019
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לדלקת כבד אוטואימונית?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

דלקת כבד אוטואימונית: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב, אימי בת כ-74 נמצאת במעקב בלבד במשך כ-10 שנים, על לימפומה ״רדומה״ בדם. בבדיקות הדם שלה באופן קבוע יש Kappa FLC גבוה. בבדיקה האחרונה - 132. ו-295-Immunoglobulin M. בעבר היו חריגות קלות גם בלימפוציטים אבל כיום הם תקינים. הרופא ההמטולוג המטפל לא חשב שיש צורך בטיפול כלשהו עד היום והיה די מרוצה מהבדיקות לאחרונה. מתבצע מעקב אחת לשלושה חודשים. כמו כן יש ברקע דלקת אוטואימונית של הכבד, לכן מטופלת גם במספר תרופות כמו אימוראן שייתכן שגם השפיעו לטובה על מדדי הלימפומה. השאלה היא בנוגע לממצאים שצצו בשבועות האחרונים בעור בשוק הרגל וגם באמה ביד. היום בוצעה בדיקת אולטרסאונד רקמות רכות וזאת התוצאה: ״ברקמה תת עורית בקדמת השוק, הודגמו 3 תהליכים אקוגניים ללא גבולות ברור, הגדול מהם בגודל 1.2*0.6*1.2 ס״מ. עם זלוח דם מוגבר במקצת. עשוי להתאים ללימפומה עורית. תהליכים קטנים בהרבה ושטחיים יותר באמה שמאל.״ אשמח לדעת מה עלולה להיות הבעיה. האם זהו תסמין של הלימפומה הידועה? האם זאת לימפומה אחרת שמקורה בעור? אולי יש קשר לדלקת האוטואימונית בכבד? האם חובה לטפל מיידית? האם מסוכן? תודה רבה מראש, לירן, בן מודאג מאוד.

במקרים כאלו יש לקחת ביופסיה מהממצא בעור, רק כך אפשר לדעת במה מדובר.

שלום רב חולה בהפטיטיס אוטואימוני מזה כ 3 שנים . לקחתי 5 מ"ג פרדניזון ו 50 מ"ג פורטינול מזה כ 3 חודשים עליה באנזימי הכבד . עקב כך העלו לי בהדרגה פרדניזון 20 מג ופורניטול 75 מ"ג למרות זאת אין שינוי משמעותי והערכים נותרו מעט גבוהים . תוצאות הבדיקה אתמול BILIRUBIN TOTAL 1.27 GOT 34 GPT 51 GGT 68 ALK 53 CPK 122 מדאיגים אותי המינונים של הפרדניזון בחודשיים האחרונים מה לעשות ?

מחלה אוטואימונית היא מחלה שצריך לשלוט בה ולכן יש חשיבות לטיפול

שלום וברכה היות וכבר כ15 שנה יש לי תפקודי כבד גבוהים מאד יש מצד הרופאים חשד שיש לי דלקת כבד אוטואימונית והופניתי לבדיקת ביופסיה של הכבד מכיוון שאני חוששת מהדקירה (אני בעלת משקל גבוה כולל שומן בטני) עשיתי באופן פרטי בעבר בדיקת פיברוסקאן (שהצליחה להתבצע היטב למרות השומן לדברי הבודקת) וגם פיברו מקס שיצאו תקינות. .הרופא בקופה לא רצה לראותן בכלל ואמר שבדיקות אלה יכולות להעיד או לשלול קיום של מחלות כבד דלקתיות אחרות אך לגבי דלקת אוטואימונית הן אינן אידנדיקציה כלל הבדיקות העלו שאין דלקת ואין צלקת אך לדברי הרופא יתכן גם שיש דלקת מאד מתקדמת אך הבדיקות לא מראות זאת. תשובתו הפתיעה אותי מאד כי הנחתי וגם הבנתי במקומות בהם נבדקתי שאם יש דלקת או לא,כן רואים זאת גם אם לא רואים בבדיקות אלה את המקור שלה רציתי לכן לקבל דעה נוספת בפורום כלומר האם גם נוכחות או נוכחות דלקת כבד שהיא אוטואימונית בסוגה ניתנת לאבחנה באמצעות בדיקות הפיברוסקאן (סריקה) והפיברומקס (דם) תודה רבה.

צודק הרופא

בת 47 בעקבות בדיקת אלסטוגרפיה שלא היתה ברורה נשלחתי לבדיקת דם מה עדיף פיברו מקס או פיברוטסט ומה ההבדל בין הבדיקות?

מאד תלוי מה הבעיה? מה השאלה ומה משקלך? אם מדובר על כבד שומני אז פיברומקס למרות שהוא לא מדויק ואם הפטיטיס B C או הפטיטיס אוטואימונית אז פיברוטסט