שימוש בקנאביס: האם יש קשר לשבץ מוחי?

(12)
לדרג

הקנאביס שוב עולה לכותרות, עם שני מחקרים חדשים שניסו לבדוק האם שימוש תדיר במריחואנה מעלה את הסיכון לאירועים מוחיים ולהפרעות בקצב הלב

רופא אנדוקרינולוג
03-9377182

שני מחקרים חדשים שפורסמו לאחרונה והוצגו במהלך כנס מטעם ה-American Heart Association בקשו לבדוק את השפעת השימוש בקנאביס על צעירים המשתמשים באופן תדיר במריחואנה.

מה כלל המחקר הראשון?

במחקר הראשון בחנו החוקרים את הסיכון לאירוע מוחי בקרב צעירים שדיווחו על שימוש לאחרונה במריחואנה. לצורך כך, הם בחנו את הנתונים אודות 43,860 נבדקים בני 18-44 שנים ממערכת Behavioral Risk Factor Surveillance System. מבין השאלות הרבות שנשאלו המשתתפים, נכללה שאלה אודות שימוש במריחואנה במהלך החודש האחרון ובמידה והתשובה הייתה חיובית, שאלה נוספת נגעה לתדירות השימוש. עוד נשאלה שאלה אודות אבחנה קודמת של אירוע מוחי.

מה עולה ממצאי המחקר?

 • מהתוצאות עלה כי 13.6% מהנשאלים דיווחו על שימוש במריחואנה במהלך 30 הימים האחרונים.

 • השכיחות של סוכרת, יתר לחץ דם והיפרכולסטרולמיה הייתה נמוכה יותר בקרב משתמשים במריחואנה.

 • בהשוואה לאלו שלא השתמשו במריחואנה, בקרב אלו שדיווחו על שימוש לאחרונה במריחואנה נרשמה עלייה של 82% בסיכון לאירוע מוחי. בקרב אלה שדיווחו על שימוש תדיר לאחרונה במריחואנה (למעלה מעשרה ימים בחודש) עלה הסיכון ל-145%.

 • לאחר שנלקחו בחשבון אבחנה של יתר לחץ דם ופרופיל השומנים בדם, הסיכוי לאירוע מוחי היה גבוה פי שלוש בקרב אלו שדיווחו על שימוש לאחרונה במריחואנה וגבוה פי ארבע באלו שדיווחו על שימוש תדיר לאחרונה.

 • הסיכון לאירוע מוחי היה גבוה עוד יותר בקרב אלו שדיווחו על שימוש תדיר במריחואנה אשר דיווחו עוד על שימוש נלווה בסיגריות רגילות (סיכון גבוה פי 3) או סיגריות אלקטרוניות (סיכון גבוה פי 2.6).

צילום: שאטרסטוק

מה כלל המחקר השני?

המחקר שכלל נבדקים ממדגם Nationwide Inpatient Sample בשנים 2010-2014, התמקד במכורים לקנאביס (אובחנו עם הפרעת שימוש בקנאביס - Cannabis use disorder - CUD).

מה עולה ממצאי המחקר?

מממצאי המחקר עולה כי:

 • נרשם סיכון גבוה ב-50% לאשפוז בשל הפרעת קצב לב, בהשוואה לאלו שלא השתמשו במריחואנה.

 • למרות שלא זוהה קשר בין הפרעת שימוש בקנאביס ובין סיכוי מוגבר לאשפוז עקב הפרעת קצב לב בכלל האוכלוסייה, החוקרים זיהו סיכון מוגבר להפרעת קצב לב בצעירים, כאשר יחס הסיכויים עמד על 1.28 באלו בגילאי 15-24 שנים ו-1.52 באלו בגילאי 25-34 שנים.

 • יש קשר בין הפרעת שימוש בקנאביס ובין עלייה של 47-52% בסיכוי לאשפוז עקב הפרעת קצב לב בצעירים, ולכן על רופאים להכיר את הסכנות של שימוש בקנאביס.

מהי השורה התחתונה?

שימוש במריחואנה מלווה בסיכון מוגבר לאירועים מוחיים ואשפוזים בשל הפרעות קצב לב בצעירים.

ד"ר עמית עקירוב, רופא מומחה ברפואה פנימית ובאנדוקרינולוגיה, רופא בכיר במכון לאנדוקרינולוגיה, סוכרת ומטבוליזם בבית חולים בלינסון, מרכז רפואי רבין. 

 • צור קשר
 • קבע פגישה
 • שאל אותי
שדות שמסומנים בכוכבית הם חובה
חשוב לדעת: לאחר מילוי הטופס פרטיך יועברו למרכז השירות של Zap Doctors ומשם לרופאים בתחום הרפואי הנ"ל. בכל מקרה של בעיה דחופה אנו ממליצים להתייעץ עם רופאים בקופ"ח או בבי"ח ולהימנע ממילוי פרטים אישיים, רגישים או חסויים בטופס.
רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום

עוד בתחום