שפעת ומחלות חורף – אתם שואלים, הדוקטורס עונים

(28)
לדרג

כמה זמן נמשכת מחלת השפעת? מהם תסמיני השפעת שצריכים להדליק נורה אדומה? מאיזה גיל אפשר לקבל חיסון נגד שפעת בתרסיס? שאלות נפוצות בנושא מחלות החורף ותשובות המומחים שלנו

מאת: מערכת zap doctors

עם בוא החורף, אחד הנושאים המטרידים רבים מאיתנו הן מחלות החורף השונות, חלקן נגרמות על ידי וירוסים וחלקן על ידי חיידקים, המתבטאות בשלל תסמינים, כמו נזלת, שיעול, ליחה, חום וחולשה כללית. גם נושא חיסוני השפעת מעלה אצל רבים לא מעט שאלות, התלבטויות וגם לעיתים - דעות מוטעות. אז איך נדבקים בשפעת? האם אפשר לחלות למרות שמתחסנים? אתם שאלתם בפורומים שלנו, והרופאים של דוקטורס ענו.

מחלת השפעת נמשכת בדרך כלל 5-7 ימים. צילום: שאטרסטוק

האם ניתן להדבק בשפעת דרך אוכל?

האם הדבקות בשפעת יכולה להיות ממזון, או אך ורק דרך דרכי הנשימה?

תשובת המומחה, ד"ר אפרים הלפרין

"שלום, אין זה סביר להידבק בשפעת ממזון. בד"כ נגיפי השפעת חודרים לגוף דרך ריריות הפה, האף והגרון. בריאות רבה, אפי."

האם חיסון שפעת יכול לגרום לאוטיזם?

שלום, אני נמצאת בשבוע 9 להריון. בתחילת ההריון, עוד לפני גילוי ההריון, חוסנתי בחיסון נגד שפעת בזריקה. האם ישנם סיכונים או סיכוי מוגבר לאוטיזם לעובר? האם יש בדיקות מיוחדות שעליי לעשות?

תשובת המומחה, ד"ר אפרים הלפרין

"שלום, אינני מכיר קשר סיבתי מוכח בין חיסוני שפעת שניתנים לאשה בהריון (או לפני תחילת ההריון) לבין אוטיזם אצל הילוד שלה. הרבה בריאות."

האם ניתן לחלות פעמיים בשפעת החזירים?

שלום, בעבר חליתי בשפעת חזירים (הייתי אחרי לידה ועדיין בבית היולדות). שאלתי היא האם גם שפעת חזירים עוברת מוטציות והאם ניתן להדבק שוב במחלה? אני חייבת לציין שהדבר שהפריע בעיקר בזמן המחלה, היה הנזלת הרבה והשיעול הכבד, היה לי קצת חום שחלף אחרי יומיים וחצי.

תשובת המומחה, ד"ר אפרים הלפרין

"'שפעת חזירים' הוא מונח עממי ש"מודבק" לסוגים רבים של שפעת (שיכולות לתקוף לא רק בני אדם, אלא גם חזירים). לפיכך, אדם שחלה בסוג אחד של 'שפעת חזירים' עשוי לחלות, אפילו באותה עונה, גם בסוג אחר."

מאיזה גיל אפשר לקבל חיסון בתרסיס?

איזה חיסון מומלץ לתאומים שיהיו פחות מגיל שנתיים במועד החיסון - בזריקה או בתרסיס? תודה.

תשובת המומחה, ד"ר אפרים הלפרין

"שלום, חיסון השפעת בתרסיס איננו מיועד לתינוקות שגילם פחות משנתיים. הרבה בריאות, אפי."

האם התנפחות בלוטת לימפה לאחר חיסון שפעת היא שכיחה?

קיבלתי חיסון נגד שפעת ובלילה אחרי כ-12 שעות הזרוע השמאלית שקיבלה הזריקה כאבה (טבעי), אך גם נוצרה גולה בבית השחי של היד הימנית, כלומר בלוטת הלימפה התנפחה, למחרת אף גדלה עד כדי כ-2 ס"מ. האם זה שכיח? איך להגיב לזה?

תשובת המומחה, ד"ר כוכבי יעל

"שלום, מדובר בתגובה לזריקה. השאלה אם יש זיהום במקום ההזרקה? חום מקומי? אודם? חום סיסטמי? אם כן - כדאי להיבדק. לבריאות."

כמה זמן נמשכת מחלת השפעת?

לד"ר שלום רב! מזה יומיים וחצי אני סובל מחום של 38-39, צמרמורות, כאב ראש, שיעול יבש ועייפות. רופא המשפחה שלי טוען שזאת שפעת קלאסית. מה שרציתי לשאול, כמה זמן נמשכים הסימפטומים האלה בד"כ? במיוחד החום? אחרי כבר ימים הוא אמור להתחיל לרדת ? תודה.

תשובת המומחה, ד"ר אהוד הר-שמש

בדרך כלל לא מעבר 5-7 ימים.

האם אפשר לחלות בשפעת למרות שהתחסנתי?

האם יכול להיות שהשפעתו של חיסון שקיבלתי פגה? למרות שהתחסנתי, אני כל פעם מתקררת, עם חום ושיעול, למשל כמה ימים. התסמינים עוברים ללא תרופות, אך הכל חוזר חלילה אחרי כמה שבועות.

תשובת המומחה, ד"ר אהוד הר-שמש

יש לך תסמינים של מחלת חורף, אבל לא שפעת. יש לא מעט וירוסים של דרכי הנשימה וכנראה שמדובר באחד מהם.

איך מרגיעים נפיחות מקומית לאחר חיסון שפעת?

שלום בני בן 4, עשה אתמול חיסון נגד שפעת. היום המקום נפוח אדום וחם. האם יש סיבה לדאגה והאם ניתן לשים משהו כדי להרגיע את המקום? תודה.

תשובת המומחה, ד"ר אהוד הר-שמש

"אפשר לשים קומפרסים קרים, אפשר חבישת כרוב, אפשר לתת לו אקמול או נורופן."

אחרי חיסון שפעת מקום ההזרקה יכול להיות רגיש ונפוח. צילום: שאטרסטוק

האם בעלי חולה בשפעת קשה?

שלום רב, בעלי סובל כבר 3 ימים ממה שנראה כמו שפעת: חולשה בכל הגוף, כאב גרון, ללא חום, וכאבי שרירים ללא יכולת לקום מהמיטה כמעט בכלל. האם יש חשד לשפעת החזירים? מהם התסמינים? מה צריך להדליק נורה אדומה?

תשובת המומחה, ד"ר אפרים הלפרין

"אכן, יתכן שבעלך סובל מ'שפעת החזירים' (או מסוג אחר של שפעת). קיימות מספר "נורות אדומות" במחלה זו וביניהן: קשיי נשימה, כחלון, שיעול דמי, כאבים בחזה, הקאות מרובות, סימני התייבשות, מיעוט שתן, פרכוסים, ירידה במצב ההכרה, בלבול, ירידה משמעותית בתפקוד, חום ממושך, החמרה במחלה לאחר תקופת שיפור ועוד."

האם יש סיכון הדבקה לתינוקות מחיסון בתרסיס פלומיסט?

שלום ד"ר, ברצוני לחסן את 2 הילדים הגדולים שלי (בני 4 ו-7) בחיסון נגד שפעת בתרסיס. מה הסיכון להדבקת הילד הקטן - תינוק בן 3 חודשים - ממגע עם הילדים המחוסנים, מכיוון שמדובר בנגיף מוחלש ?כמו כן, האם אם מניקה יכולה להתחסן באמצעות החיסון המומת?

תשובת המומחה, ד"ר אפרים הלפרין

"הדבקה של תינוקך בנגיפי השפעת המוחלשים (שנכללים בתרסיס החיסון המיועד לשני ילדייך הגדולים) איננה סבירה. אישה מניקה יכולה להתחסן בתרכיב השפעת המומת. הרבה בריאות."

ד"ר אפרים הלפרין, מנהל היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים "ביקור חולים" לשעבר.

ד"ר יעל כוכבי, מומחית ברפואת משפחה.

ד"ר אהוד הר-שמש, מומחה ברפואת משפחה.

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום

עוד בתחום