עבודה וטיפולי פוריות: האם בקרוב הזכויות יורחבו?

(8)
לדרג

אושר בטרומית: עובדת תוכל להיעדר ממקום עבודתה לצורך טיפולי פוריות ללא ניכוי משכרה ולא על חשבון ימי מחלה. מטרת החוק הוא להשוות בין תנאי עובדת בזמן הריון לבין עובדת שעוברת טיפולי פוריות

מאת: מערכת zap doctors

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק עבודת נשים (תיקון - היעדרות בשל טיפולי פוריות), התשע"ו-2016 של חבר הכנסת אורי מקלב וקבוצת חברי כנסת.

במסגרת הצעת החוק יתאפשר לעובדת להיעדר מעבודתה לצורך טיפולי פוריות, ללא ניכוי משכר עבודתה. אישה העובדת שבוע עבודה מלא כנהוג במקום עבודתה, יותר מארבע שעות ביום – תהיה זכאית לעד 40 שעות היעדרות בשנה, ואשה העובדת כאמור עד ארבע שעות ביום – תהיה זכאית לעד 20 שעות בשנה.

בדברי ההסבר נכתב: "נשים עובדות שנמצאות בהליך של טיפולי פוריות אינן זכאיות לשעות טיפולים ובדיקה ללא ניכוי משכרן, אלא רק על חשבון ימי המחלה שלהן, כך שגם ימי המחלה שלהן נפגעים. בנוסף, בדרך כלל לא יהיו זכאיות עובדות אלו לשכר על שעות ההיעדרות, כיון שתשלום על ימי מחלה הוא רק החל מהיום השני למחלה, ועד היום הרביעי התשלום הוא בגובה חמישים אחוז משכרה. מצב זה שונה ממצבן של עובדות בהריון הזכאיות לארבעים שעות לאורך תקופת ההיריון ללא ניכוי בשכרן. מוצע להשוות את תנאיהן של עובדות שעוברות טיפולי פוריות לתנאיהן של עובדות בהיריון ולאפשר להן היעדרות של עד ארבעים שעות בשנה קלנדרית לשם טיפולי פוריות ללא ניכוי משכרן."

ח"כ מקלב הוסיף כי: "מדוע אישה שלצערה הרב נאלצת לעבור טיפולים קשים ומתמשכים, לא זוכה לשום התחשבות. פעמים רבות הטיפולים מלווים בעומס כלכלי, ובחוסר נעימות לפרט על סיבת ההיעדרות. גם אם אישה רוצה לנצל את ימי החופשה שמגיעים לה, היא לא יכולה לנצל אותם לצורך טיפולי פוריות כי מדובר בהעדרויות קצרות של כמה שעות ולא ברצף."

26 תמכו ללא מתנגדים וההצעה תועבר לוועדת העבודה והרווחה.

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום

עוד בתחום