בדיקת מעבדה לאבחון תנועה והליכה

(3)
לדרג

מדריך בדיקות רפואיות: בדיקת מעבדה לאבחון תנועה והליכה, כשמה כן היא, מתבצעת בבגדים תחתוניים בלבד ומשמשת גם ספורטאים

מאת: ד"ר עמית עקירוב

בדיקת מעבדה לאבחון תנועה והליכה בוחנת בצורה מקיפה את תבנית התנועה וההליכה של נבדקים, במטרה לזהות הפרעות בפעילויות אלו עם התאמת טיפול לפי הממצאים.

אופן ביצוע הבדיקה

הבדיקה מבוצעת במעבדה מאושרת לאבחון תנועה והליכה ומתחילה בהיסטוריה רפואית והערכת מטרת הבדיקה, לאחריה בדיקה גופנית מלאה להערכת המפרקים והשרירים. לאחר מכן, מצלמות וידאו יתעדו מזוויות שונות את תבנית ההליכה של הנבדק, בזמן שהולך על מסלול הליכה במעבדה, כולל הערכת מדדי מהירות הליכה, מדדי צעדים ועוד. מודל תלת ממדי ממוחשב משמש לחישוב מדויק של תנועת כל מפרק, כאשר הבדיקה מבוססת על סמנים המודבקים באזורים שונים בגוף הנבדק. בשלב האחרון של הבדיקה תבוצע בדיקת אלקטרומיוגרפיה להערכת פעילות השרירים בזמן הליכה.

כיצד להתכונן לבדיקה?

יש לנוח היטב לפני הבדיקה מאחר והבדיקה אורכת מספר שעות. טרם הבדיקה יש להסיר תכשיטים וחפצים נוספים על-מנת שלא לפגוע באפשרות הערכת הבדיקה. כמו כן, להערכה מלאה של התנועה וההליכה הבדיקה מבוצעת בבגדים תחתונים בלבד. על הנבדקים להגיע לבדיקה עם ציוד העזר שבו משתמשים להליכה וכן להביא עימם תוצאות בדיקות קודמות להערכת הליכה ותנועה.

מטרות הבדיקה

בדיקות המעבדה להערכת הפרעות בתנועה והליכה משמשות את אוכלוסיית הבריאים, כולל ספורטאים או חיילים המבקשים לבחון אחר אפשרויות לשיפור הביצועים, וגם את אוכלוסיית החולים הסובלים מהפרעות בתנועה והליכה, כולל חולים לאחר אירוע מוחי, פגיעה בחוט השדרה או חבלת ראש, חולים עם בעיות אורתופדיות, מחלת פרקינסון, טרשת נפוצה ועוד.

תוצאות הבדיקה

בהתאם לממצאי הבדיקה ניתן להתאים באופן פרטני טיפול לכל נבדק, כולל פיזיותרפיה מותאמת-אישית, התאמת טיפול תרופתי או התערבויות ניתוחיות וכן התאמת סדים ועזרי הליכה אחרים. בספורטאים ובחיילים ממצאי הבדיקה עשויים לסייע בהתאמת ציוד לצורך שיפור הביצועים.

סיכונים

הבדיקה אינה כרוכה בכאב. כאמור, הבדיקה אורכת מספר שעות וישנה אפשרות לנוח במהלך הבדיקה.

בואו לדבר על זה בפורום אימון, כושר גופני ותזונה.

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום