טיפולי פריון ללא הורמונים

(0)
לדרג

הבשלה חוץ גופית (IVM) של ביציות מאפשרת השגת הריון ללא טיפול הורמונאלי וללא תופעות הלוואי. צרכנות רפואית

מאת: ד"ר אריאל הורביץ

הבשלה חוץ גופית של ביציות הינה שיטה חדשנית ומבטיחה בתחום טיפולי הפריון וההפריה החוץ גופית. השיטה מבוססת על שאיבה של ביציות לא בשלות מזקיקים קטנים הנמצאים בשחלה במשך כל החודש, והבשלת של ביציות אלו במעבדה. בשיטה זו אין צורך בגירוי הורמונאלי.

הדיווח על לידת הילד הראשון בהבשלה חוץ גופית היה בשנת 1991. הביציות נשאבו משחלה של תורמת במהלך ניתוח גניקולוגי. לאחר ההפריה הוחזרו העוברים לרחמה של אישה עם אי ספיקה שחלתית, והאישה הרתה וילדה שלישיה. בהמשך, השיטה התפתחה בעיקר לנשים עם מחזורים לא סדירים ושחלות פוליציסטיות. כיום, השיטה מיושמת במספר מרכזים ברחבי העולם, בהצלחה של עד 30-35% למחזור טיפול, אחוזים מעט נמוכים מאחוזי ההצלחה במחזור הפריה חוץ גופית רגיל הכולל טיפול בהורמונים. מנתונים שדווחו עולה כי שיעור הביציות שמבשילות במעבדה באמצעות השיטה עומד על כ-90%, וכ-75% מהביציות שמבשילות מופרות. עד כה דווחו בעולם כ-1,000 לידות של ילדים בריאים אשר נולדו בשיטה זו.

השיטה מומלצת כאמור בעיקר לנשים עם שחלות פוליציסטיות, מחזורים לא סדירים, נשים עם סיכון גבוה לגירוי יתר שחלתי או נשים אשר סבלו מגירוי יתר שחלתי בטיפולים קודמים (גירוי יתר שחלתי הינה מחלה הנובעת מטיפול בהורמונים, והמתבטאת באגירת נוזלים בגוף, בבטן ובראות, ואשר במקרים קיצוניים יכולה לגרום לתסחיפים ואף למוות). השיטה גם מתאימה מאוד לנשים החוששות מנטילת הורמונים או נשים אשר להן הוראת נגד לשימוש בהורמונים (למשל נשים עם היסטוריה של פקקת, תסחיפים או קרישיות יתר). קבוצה נוספת הינה נשים חולות סרטן המעוניינות בשימור פוריות טרם תחילת טיפולים בכימותרפיה או הקרנות. בנשים אלו אין בדרך-כלל זמן להמתין למחזור ולגירוי שחלתי, והבשלה חוץ גופית מאפשרת להתחיל טיפול באופן מיידי.

הטיפול ב-IVM קצר וכולל מעקב אחר התפתחות הזקיקים ובדיקות דם כשלוש פעמים במהלך הטיפול. לקראת היום השמיני או התשיעי למחזור ניתנת זריקה לביוץ, והשאיבה של הזקיקים מתבצעת בסביבות היום העשירי. שאיבת הזקיקים דומה מאוד למה שמתבצע בטיפול הפריה חוץ גופית רגיל, ומבוצע באמצעות מחט המוחדרת דרך הנרתיק, כשהאישה מורדמת בהרדמה כללית. באם מתקבלות ביציות בשלות הן מופרדות ומופרות באותו יום. הביציות הבלתי בשלות עוברות להבשלה בתרבית, הכוללת הורמונים במינון נמוך, למשך 24-48 שעות עד להבשלתן. ברגע שמתקבלות ביציות בשלות, הן מופרות, והעוברים שמתפתחים מהם, מוחזרים לרחם כעבור שלושה ימים, בדומה לטיפול הפריה חוץ גופית רגיל.

יתרונות השיטה כוללים העדר צורך בשימוש בגירוי השחלה על ידי הורמונים, ונגזר מכך, טיפול קצר יותר, עלות טיפול נמוכה יותר, פחות פגיעה באורח החיים במהלך הטיפול, פחות תופעות לוואי, ואין סכנה לגירוי יתר שחלתי. גם אין צורך בהמתנה בין מחזורי הטיפול.

אמנם המידע הקיים בספרות עדין מוגבל, אך קיימות כבר מספר עבודות אשר עקבו אחר ילדים אשר נולדו בשיטה זו, והשוו לילדים שנולדו לאחר הריון טבעי, או בטכניקות אחרות של הפריה חוץ גופית. בכל עבודות אלו לא נמצא סיכון מוגבר למומים או הפרעות כרומוזומליות בקרב הילדים שנולדו לאחר טיפול בשיטה זו.

בארץ, השיטה מיושמת בהצלחה במרכז הרפואי ע"ש שיבא, בתל השומר. ההריון הראשון בארץ בשיטה זו דווח מ"שיבא" כבר לפני שנה, ובזמן כתיבת שורות אלו כבר נולדו שלושה תינוקות בריאים, מטיפולים אשר בוצעו בעזרת טכניקה זו ביחידה להפריה חוץ גופית בבית החולים.

לסיכום, הבשלה חוץ גופית (IVM), מהווה שיטת טיפול יעילה ובטוחה, המאפשר השגת הריון גם ללא טיפול הורמונאלי, וללא תופעות הלוואי הכרוכות בטיפול ההפריה החוץ גופית והגירוי השחלתי המסורתי.

ד"ר אריאל הורביץ הוא רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ גופית, המרכז הרפואי שיבא, תל-השומר.

בואו לדבר על זה בפורום תרומת ביציות והפריה חוץ גופית (IVF).

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום

עוד בתחום