כאבי מחזור: כיצד מטפלים?

(14)
לדרג

כאב מחזור קשים דיסמנוריאה - עלולים לתקוף נשים רבות ולהפוך את חייהן לבלתי נסבלים. משככי כאבים וגלולות למניעת הריון עשויים להקל מאוד על התסמינים

מאת: ד"ר גדי בן שטרית

כמחצית הנשים סובלות במהלך המחזור החודשי מכאבים או מחוסר נוחות. לרובן, חוסר הנוחות אינו מפריע לתפקוד היומיומי, אך לעיתים המחזור החודשי מלווה בכאב אשר יכול לנטרל מכל פעילות, בין אם מדובר בעבודה ובין אם מדובר בלימודים.
וסת אשר מלווה בכאב הינה תופעה שכיחה ביותר. כאבים המופיעים בסמוך למועד הווסת, במהלכה או מיד לאחריה, מכונים "דיסמנוריאה", אשר הינה תופעה שכיחה ביותר המשפיעה באופן משמעותי על איכות החיים של הסובלים ממנה.

האם כאבי וסת גורמים להגבלת הפעילות היום יומית?

מחקרים הראו כי מחצית מהנשים המדווחות על כאבי וסת קשים דיווחו גם על פגיעה או מגבלה בפעילות היום יומית. במחקר נוסף שנערך בקרב סטודנטיות, נמצא כי 80% מן הנשים התלוננו על כאבי וסת. יותר משליש מהן דיווחו כי כאבי הווסת משבשים את פעילותן הלימודית ומפריעים להן בשגרת היום יום שלהן. 58% מן הנשים דיווחו על שימוש במשככי כאבים בסיסיים.

מהם הסימנים לדיסמנוריאה?

כאבי מחזור מתחילים, לרוב, בגיל צעיר עם קבלת הווסת, כאשר עם השנים רמת הכאב יורדת, בדרך כלל בעשור השלישי לחיים ולאחר לידה. ישנם גורמים נוספים העשויים להיות קשורים לכאב המחזור, כמו זרימה חזקה, גיל צעיר יחסית, עישון, השמנה או צריכת אלכוהול. לצד הגורמים הפיזיים, קיימים גם גורמים אחרים שעשויים להשפיע על רמת הכאב - ובהם מתח, לחץ, דיכאון ובעיות חברתיות.
הסימן הקליני העיקרי המאפיין דיסמנוריאה הינו כאב: כאבי בטן עוויתיים, כאבי גב, כאב בחלקן הפנימי של הירכיים, עד כדי פגיעה ביכולת התפקודית של האשה. לכאבים נלוות לעיתים קרובות תופעות נוספות: בעיות עיכול - נפיחות בטנית וגזים, נפיחות גופנית כללית וצבירת נוזלים, בחילות והקאות, עצירות או שלשול, כאבי ראש ומיגרנות, רגישות או נפיחות בשדיים, אי יציבות רגשית ועוד.

מה ההבדל בין דיסמנוריאה ראשונית ומשנית?

מקובל להבחין בין שתי קבוצות עיקריות של דיסמנוריאה: דיסמנוריאה ראשונית ודיסמנוריאה משנית.

דיסמנוריאה ראשונית: הכוונה היא שהתופעה אינה מהווה את אחד הביטויים של מחלה כלשהי, אלא היא הבעיה עצמה. סוג זה של כאבי וסת נובע מנוכחות גבוהה של פרוסטגלנדינים, הורמונים המופרשים מדפנות הרחם וגורמים להתכווצויות רחמיות, רגישות עצבית גבוהה וכאב. הפרשה זו הינה חלק ממעגל ההתכווצויות הגורמות לכאב, דימום ועוויתות. ככל שהווסת ממשיכה ודופן הרחם קטנה, רמות ההורמון קטנות ואיתן גם רמות הכאב.

דיסמנוריאה משנית: נובעת מפתולוגיה באזור האגן, דוגמת אנדומטריוזיס, ציסטה שחלתית, שרירן רחמי או מצב לאחר ניתוחי אגן.

חשוב להיוועץ עם רופא נשים, כדי להגיע לאבחנה הנכונה ולהתאים טיפול הולם.

מהו הטיפול הקונבנציונאלי בכאבי וסת?

אם מדובר בדיסמנוריאה משנית, יש צורך בייעוץ פרטני אצל הגינקולוג להתאמת הטיפול הנכון (ניתוחי/ שמרני), בהתאם לבעיה הבסיסית שגורמת לכאב.

במקרים של דיסמנוריאה ראשונית, הוכח כי מנוחה, חימום וטיפול במשככי כאב ותרופות נוגדות דלקת (NSAIDs - משככי כאבים, כמו לדוגמה אדויל, המבוסס על איבופרופן), יכולים להקל על הכאב על ידי הפחתת רמות הפרוסטגלנדינים המיוצרים על ידי הגוף - וכך מפחיתים את עוצמת ההתכווצויות והשפעתן.

גם לגלולות למניעת הריון יש אפקט מיטיב עם דיסמנוריאה, בכך שהן מפחיתות את כמות ועוצמת הדימום ומקלות על הכאב.

כדי למנוע מצב בו האשה לא יכולה להמשיך בשגרת היום יום, בשל עוצמת הכאבים, חשוב לנסות ולטפל בכאב. אם משככי הכאבים לא מקלים, מומלץ להיוועץ עם רופא לאבחון הבעייה והתאמת הטיפול.

ד"ר גדי בן שטרית הוא רופא נשים, מומחה בגניקולוגיה, מיילדות ומחלות צוואר הרחם, מרכז רפואי רבין

בואו לדבר בפורום אנדומטריוזיס - כאבי מחזור ואגן כרוניים.

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום

עוד בתחום