חלב ודבש - טיפולי שיניים והיווצרות עששת בילדים ותינוקות

(0)
לדרג

שמירה על הרגלי הגיינת השיניים של תינוקות וילדים קטנים היא בעלת חשיבות עליונה להגנה על בריאותם

מאת: ד"ר גיא וולפין
ילדים ושיניים

ילדים רבים סובלים מכאבי שיניים. ברוב המקרים הילד יידע את הוריו על הכאב, אך במקרים מסוימים הוא לא יכול לתאר את הכאב אף שהכאב הוא סימן לבעיה חמורה יותר.

לפעמים, הילד אינו יכול לומר להורה בדיוק היכן נמצא הכאב או שאינו יכול אפילו להבין בעצמו מגיע הכאב. כדאי לשים לב לסימנים מסוימים אשר עלולים להוות אינדיקציה לקיומה של בעיה רצינית יותר מכאבי שיניים רגילים. לדוגמא, חום ונפיחות של הפנים יעידו על אפשרות של זיהום, שייתכן ונובע מהשיניים.

במקרה של כאבי שיניים המלווים בחום ו/או בנפיחות, רצוי לפנות לרופא השיניים בהקדם לבחינת אפשרות של זיהום. זיהומים שנגרמו ע"י השיניים עלולים להתפשט לפנים וצוואר, ומשם לאיברים אחרים, ואפילו ללב ולמוח, אם לא יטופלו בהקדם. חשוב להפחית את סיכון הזיהומים בשמירה על היגיינת שיניים טובה וטיפול שיניים קבוע. גם אז, זיהומים עלולים להתפתח ולחייב טיפול מיידי.

זיהום יכול להיות גם תוצאה מאוחרת של פגיעה בשיניים לאחר נפילה. אם הילד נופל ונחבל בשיניו, השן עלולה להשבר והעצב עלול להזדהם. תתכן גם פגיעה בשן הקבועה שמתפתחת מתחת לשן החלבית שנפגעה. גם מצב שהשן מתנדנדת לאחר חבלה עלול להיות מסוכן, כיוון שייתכן והילד יבלע אותה בטעות וייחנק. לכן, לאחר חבלה קשה בשיניי הילד, יש לפנות לרופא השיניים בהקדם

טיפים לשמירה על שיני החלב של התינוק

תזונה נכונה תפחית את הסיכוי לעששת.
------------------------------------------------------
התינוק מתרגל למזון שיקבל לאכול. אם תרגילו את התינוק לצרוך מזונות ומשקאות ממותקים בסוכר, התוצאה עלולה להיות עששת שיניים מרובה. תינוק שיתרגל לשתות שתייה ממותקת, לא יוותר עליה לטובת מים. מזיקה במיוחד היא שתיית קולה, כיוון שהיא גם חומצית. גם מאכלים שאינם ממותקים אך נדבקים לשיניים, כגון במבה ושלווה, יגרמו לעששת. לכן, הרגילו את התינוק לשתות מים בלבד, והעשירו את התזונה בפירות וירקות, ולא במאכלים ממותקים ודביקים.

אחת הטעויות הקשות שהורים עושים היא לתת לתינוק להרדם עם בקבוק חלב במיטה. החלב מכיל סוכרים שנדבקים לשיניים, ואליהם נצמדים חיידקי העששת. בלילה השיניים פגיעות במיוחד בשל ירידה בהפרשת הרוק, וחשיפה ממושכת לחלב בלילה תגרום לעששת מרובה (שמכונה גם "עששת הבקבוק"). טעות קשה אחרת שתגרום לעששת רבה, היא לתת לתינוק מוצצים ונשכנים שמצופים בסוכר.


היגיינה נכונה
-----------------
אחת המתנות החשובות שניתן לתת לילדינו. במקרים רבים יכול חינוך לשמירה על היגיינה טובה למנוע בעיות עתידיות, ועדיף להתחיל כמה שיותר מוקדם. לתינוק בגיל 6 חודשים, למשל, אפשר לקנות מברשת שיניים לפעוטות, צבעונית ורכה, ולצרף אותה לשלל המשחקים והנשכנים שלו. התינוק יהיה מאושר מצעצוע נוסף, יתרגל להחזיק אותה בידיו ולדחוף אותה לפיו, ובעצם יעניק עיסוי בריא והברשה לחניכיים ולשיניים המתפתחות.

כך, כשיגדל, המברשת ופעולת הצחצוח לא תהיינה זרות לו, והוא ישתף פעולה בשמחה. רצוי גם לנגב בעדינות את שיני החלב לאחר ארוחה, למניעת הדבקות שרידי מזון לשיניים. דרך נוספת להחדיר לתינוק את חשיבות הצחצוח היא לצרף אותו אל ההורה בזמן שההורה מצחצח שיניים, ולהציג זאת כמשחק כייפי, ולהראות לתינוק כמה נעים וטוב לקבל שיניים נקיות ויפות!


עששת בשיניים
----------------------
עלולה לגרום לחום, כאבים, שלשולים וחוסר תאבון. תנו לתינוק מזונות מוצקים בגיל הנכון ונסו להימנע מלתת לתינוק בקבוק שתייה בלילה. שיני החלב של התינוק הן זמניות, אך הן הבסיס לשיניים הקבועות. אם הילד מאבד את שיני החלב שלו בגלל עששת, התוצאה יכולה להיות שיניים צפופות או עקומות בשיניים הקבועות, שידרשו טיפול יקר וממושך. כמו כן תיתכן פגיעה בשיניים הקבועות המתפתחות, וייתכנו גם עיכובים בבקיעתן.

הגנו על שיני התינוק שלכם עם פלואוריד
------------------------------------------------------
שמגן על השיניים מעששת ומסייע בריפוי של עששת בשלביה המוקדמים. פלואוריד קיים במי השתייה של רוב הערים בארץ, וכן מתקבל גם מהמזון. שאלו את רופא השיניים אם מי השתייה באזורכם מופלרים, אם לא, שאלו את רופא השיניים אם הוא ממליץ על טיפות פלואוריד. אל תתנו טיפול פלואוריד על דעת עצמכן, כיוון שמתן יתר יגרום לצביעת השיניים ואף להרעלת פלואוריד.

בדקו ונקו את שיני התינוק
-----------------------------------
שיניים בריאות הן בעלות צבע אחיד ולבן. אם ישנן נקודות או כתמים על השיניים, קחו את התינוק לרופא השיניים. נקו את השיניים, עם בד רך נקי או עם מברשת שיניים לתינוקות. נקו את השיניים לפחות פעם ביום, כאשר במיוחד רצוי לנקות אותן לפני השינה.

בסביבות גיל שנתיים, רוב שיני החלב כבר בקעו וניתן להתחיל לצחצח אותן עם טיפה קטנה של משחת שינים עם פלואוריד. לאחר שהילד גדל תנו לו להשתמש במברשת שיניים משלו, אבל שימו אתם את משחת השינים על מברשת השיניים עד לגיל 6.

ילדים קטנים לא יכולים לנקות את שיניהם בעצמם
------------------------------------------------------------------
עד לגיל 7 או 8 שנים, תצטרכו לעזור להם בצחצוח. נסו להתחיל בצחצוח שיניהם ואז תנו להם להמשיך עם הצחצוח. שימו את משחת השינים על המברשת, והשתמשו במשחת שיניים בכמות של גרגיר אפונה.

קחו את התינוק לרופא השיניים
-----------------------------------------
שאלו את רופא השיניים מתי להביא את הילד לביקור הראשון, בדרך כלל יהיה זה עד גיל שנה.

טיפים לשמירה על בריאות הפה והשיניים בילדים גדולים

1. ביקור היכרות במרפאה

כדאי להקדיש לפחות ביקור אחד במרפאה כשאין כלל כאבים! הילד יוכל להכיר את הכיסא המיוחד, את המכשירים השונים ומעל לכל את הצוות המטפל. הוא יוכל לשחק עם המכשור ועם הצוות, ולשאול שאלות. לביקור כזה אני מתייחס כטיפול לכל דבר ביקור כזה עם תוצאה טובה ישיג שיתוף פעולה נהדר מילדים, שיהיו פתוחים לקבלת טיפולים שונים ללא פחד!

2. הדרכה בהיגיינה אוראלית להורים ולילדים

קבלו מהרופא עצות והמלצות לגבי כיצד לשכנע את הילד לצחצח ולגבי תזונה בריאה יותר, וכן לגבי מברשת ומשחה המתאימים לילד. הילד יכול להיות שותף נפלא בשמירה על השיניים!

3. ניקוי פלאק ואבנית

גם ילדים חשופים לדלקות חניכיים, במיוחד בגלל שאינם מצחצחים בצורה יעילה. מומלץ לנקות את הפלאק והאבנית בביקורת מדי חצי שנה. הצטברות חיידקים על גבי השיניים עלולה גם לגרום להווצרות חורים. כדאי לאבחן כל בעייה מייד בתחילתה, כדי לפתור אותה בקלות

4. ציפוי פלואוריד

לאחר ניקוי הפלאק והאבנית, מומלץ לבצע גם ציפוי פלואוריד לשיניים טיפול זול ומהיר, שמחזק את השיניים ומגן עליהן מחיידקים ומעששות.

5. איטומי חריצים

בשיניים האחוריות, הן בשיני חלב והן בשיניים קבועות, יש חריצים וחרירים. אזורים אלו מועדים לעששת (בגלל שרידי מזון וצחצוח לקוי), והזנחתם עלולים להוביל לעקירה כבר בגיל צעיר. באיטום חריצים ממלאים את החריץ בחומר מיוחד (דומה לחומר בממנו מכינים סתימות לבנות), ובכך יש מספר יתרונות:

* שן שעברה איטום חריצים תהיה מוגנת הרבה יותר מעששת, דבר שיחסוך לילד (ולכם) עששות מכאיבות וטיפולים לא נעימים.

* אין צורך לקדוח בשן כדי לבצע איטום חריצים.

* אין כלל כאבים באיטום חריצים, ואין צורך בזריקה. כאן טמון "בונוס" נוסף אפשר להראות לילד שהמקדחים והמכשירים האחרים אינם מכאיבים, ואפילו מדגדגים... זהו יתרון פסיכולוגי גדול לקראת ביצוע סתימה.

* עלות כספית נמוכה מחיר איטום חריצים הוא כחצי ממחיר סתימה, וכשישית ממחיר ביצוע טיפול שורש בשן חלבית וכתר טרומי אח"כ. (בשיניים קבועות המחיר גבוה עוד יותר !)

* הטיפול מאוד מהיר וקל, בטיפול אחד אפשר לסיים איטומי חריצים במספר שיניים בבת-אחת.

לכן מומלץ לבצע איטומי חריצים בשיניים אחוריות בעלות חריצים עמוקים גם בשיני חלב, וגם בשיניים קבועות, לפני שמתעורר צורך בסתימות כואבות, יקרות ומיותרות, וכדי להרגיל את הילד לטיפולי שיניים.

בואו לדבר על כך בפורום רפואת שיניים לילדים

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום

עוד בתחום