פורום מחלות עיניים בילדים

הפורום יעסוק בטיפול במחלות עיניים ולקויות ראייה אצל ילדים, כדוגמת: פזילה, עין עצלה, קטרקט, ניסטגמוס, חסימה בדרכי הדמעות, מומים מולדים בעיניים ועוד.
127 הודעות
125 תשובות מומחה

מנהל פורום מחלות עיניים בילדים

07/02/2021 | 13:10 | מאת: אלנה

שלום רב, לבתי הופיע כלזיון לפני כחודש וחצי. כרגע לא פעיל ולא מגורה וגם ניכר שלא מפריע להתנהלות היומיומית. לא התחלנו שום טיפול נכון לשלב זה. רציתי לשאול, האם יש תועלת במתן טיפות שמכילות סטרואידים ואנטיביוטיקה בשלב זה, האם יש טיפול אחר שניתן לתת בשלב זה מלבד קומפרסים? האם ייתכן שייספג מעצמו או שתידרש התערבות כירורגית? תודה רבה מראש

הי. כלזיון לרב אינו מזוהם אלא רק הצטברות של חומר שומני. הטיפול הכי יעיל הוא ע״י קומפרסים עם צמר גפן ספוג במים חמים פעמיים-שלוש ביום. ברב המקרים זה מספיק. במידה והכלזיון גדול או מפריע לראיה ולא נספג אחרי לפחות 3 חודשים כדאי להסיר בניתוח. במידה ומתמידים בטיפול לרב כאמור אין צורך בניתוח.

09/02/2021 | 11:03 | מאת: אלנה

תודה רבה. אז משחה או טיפות לא נחוצות בשלב זה ולא יתרמו להאצת ההחלמה?

29/01/2021 | 12:18 | מאת: נופר

שלום רב, מאתמול מרגישה כאבים בעין, גיליתי שיש לי לי מן פצע בקצה בעפעף העליון האם יש דרך להקל על הכאב?

קשה לענות ללא בדיקה. משחה אנטיביוטית (למשל סינטומיצין או טוברקס) או סטרואידלית (למשל מקסיטרול) יכולה לעזור אבל בהחלט מצריך בדיקה ע״י רופא עיניים לפני התחלת טיפול

18/10/2020 | 01:52 | מאת: נעמי

שלום דר כינורי. רציתי לשאול 1 - האם גרד בעין בלי אודם נשמע כמו אלרגיה? 2 - מה הסכנה בשפשוף? 3 - במקרים של גרד עדיף טיפות אנטי היסטמיניות כמו אופטילסט או פרוטופיק? מה יותר בטוח ולכמה זמן? עדיף קודם לנסות טיפות? 4 - אם לא מדובר באלרגיה הטיפול יעזור? יש משהו אחר? מה הסיבה?

18/10/2020 | 15:50 | מאת: נעמי

אציין שהיינו בבדיקת עיניים למעקב קרנית (לאבא קרטוקונוס) שהייתה תקינה, ושם נשאל אם משפשף את העיניים ושצריך להימנע. בעקבות כך שמתי לב שאכן משפשף בגלל גרד אבל לא חזק (פעם בשעה לערך). הרופא לא בדק את הנושא במיוחד, אבל אם הבדיקה תקינה והגרד לא חזק ואין אדמומיות עדיין נשמע שזו אלרגיה? ובכל מקרה בגלל שהדבר החשוב הוא להימנע משפשוף, האם טיפות אנטי היסטמיניות או פרוטופיק יכולות להיות פתרון גם אם יתברר שזו לא אלרגיה? טיפות נגד יובש לא ממש עזרו כי אין יובש.

סליחה על האיחור בתגובה. בהחלט יש להמנע משפשוף העיניים. רופא העיניים יכול להראות מה כן אפשר לעשות בזמן גרד עז. טיפות אנטיהיסטמיניות (דוגמת אופטילסט ואחרים) עוזרות במעט רק במקרים הקלים. סטרואידים עוזרים מאוד בטווח המיידי. פרוטופיק בהחלט עוזר לטווח הארוך.

26/09/2020 | 11:18 | מאת: טליה

שלום רב. ביתי בת שנתיים ושמונה עם רוחק ראייה גבוה של פלוס שמונה ומרכיבה משקפיים. בשבועיים האחרונים אני רואה אותה ממצמצת. ממש פותחת וסוגרת את העיניים מספר פעמים לא מועט. פעולה זו עוברת אחרי כמה דקות אבל קורה לעיתים תכופות. מה יכול להיות הסיבה? האם זה אפשרי שהמספר של המשקפיים כבר אינו מתאים לה ? כמובן שהקדמתי את התור לרופא אך לבינתיים אשמח לשמוע דעה. תודה מראש.

צריך לבדוק אם המשקפיים לא חלשים או חזקים לה מדי או שקיים צילינדר שאינו מתוקן.

בני בן 16 עם מיופה גבוהה נשלח לצילום עיניים . קיבלנו במייל את הפיענוח: עין ימין-הידקקות מובהקת של שכבת ה rnfl בסקטור גבולי תחתון. הידקקות גבולית בסקטור טמפורלי עליון ורביע נוזלי. ממוצע 81 מקרון(עובי ממוצע של rnfl גבולי . עין שמאל -הידקקות מובהקת של שכבת ה rnfl בסקטור גבולי תחתון. הידקקות גבולית ברביע נוזלי. ממוצע 82 מקרון(עובי ממוצע של rnfl גבולי . הערה- עקב המבנה המיופי של עצבי הראייה לא ברורה הקורלציה הקלינית של המדידות . מה אומר הפענוח הזה? אני ממש ממש בלחץ מההערה בסוף. מה היא אומרת??? האם יש חשד לאיזשהו גידול חס וחלילה? הרופא עיניים יהיה רק ביום רביעי אני ממש בלחץ

הי. באנשים עם קוצר ראיה גבוה הרשתית דקה יותר ולכן ההערה. תוצאה כזו היא צפויה בכל אדם עם קוצר ראיה גבוה. אין חשד לגידול. בהמשך לשאלה הקודמת שלך נראה לי שהפתרון טמון ברפרקציה - כלומר התאמת משקפיים מדויקות יותר לעין הימנית. אם לא ע״י אופטומטריסט א׳ אז אולי אופטומטריסט ב׳ יצליח....

ביתי בת 15 עם מיופה גבוהה מאוד. אתמול שוב נבדקה והמספר עלה ל -7.5 עלה בעוד חצי. הרופא עיניים נתן לה טיפות אטרופין ונשלחנו לעשות משקפיים חדשים. האופטומטריסט המליץ לנו להזמין משקפי מולטיפוקל כדי למנוע את המשך עליית המספר בנוסף לשימוש הטיפות. הוא טוען שמותר לשלב גם טיפות אטרופין וגם את המולטיפוקל . אני שואלת אם זה לא בעייתי? כי הרופא עיניים המליץ רק על הטיפות ולא אמר מילה על מולטיפוקל

השאלה היא לא אם זה בעייתי אלא האם זה נחוץ. הטיפול באטרופין הוא טיפול שנבדק על אלפי ילדים לאורך זמן ונמצא כיעיל בעצירת המיופיה (קוצר ראיה), מה שלא ניתן לאמר על משקפי מולטיפוקל.

17/09/2020 | 11:11 | מאת: שושנה

בני בן 15 עם מיופה גבוהה . מהחסרה ללימודים טען שלא רואה טוב בעין ימין. אתמול נבדק כולל הרחבת אישונים. הרחבת אישונים תקינה לחלוטין והרופא אמר שהמספר לא עלה בכלל. לדעתו מדובר ב csr אך הוא לא בטוח. נשלחנו ל oct הבוקר. קיבלתי את התצלומים ורואים בגלגלי העיניים מין עיגול ובו נקודה קטנה בעין ימין. (בעין שמאל שרואה טוב רואים רק את העיגול ללא הנקודה הקטנה בפנים). אני ממש לחוצה . יש לי תור חוזר לעוד שבוע . יש איזושהי אופציה לסרוק לך למייל את התצלומים ? אני ממש ממש בלחץ מהנקודה הזו....בבקשה נשמח לכל הרגעה

אני לא חושב שניתן לסרוק את התמונה באתר. את יכולה לשלוח לי למייל Michael.Kinori@sheba.health.gov.il

03/09/2020 | 12:19 | מאת: יעל

יש לי ילד בן 9 שסובל מצריבות / שורף בעיניים. פעם בשתי העיניים ופעם בעין אחת. אני לא יודעת איך פותרים את זה. הוא סובל מאוד וזה משפיע על איכות החיים שלו. אבקש עזרה דחופה תודה.

לא ניתן לענות ללא בדיקה.

08/08/2020 | 18:19 | מאת: סיגל

כשבאתי לשים לבת שלי את הטיפות ראיתי בתוך העפעף התחתון כמו נקודה לבנה. משהוא קטן. האם הטיפות שהרופאה נתנה לי רלסטט ואופלו אבניר זה יעיל. כמו שרשמתי לך לפני היא לא בדקה אותה בכלל.

זה נשמע כאילו יש לה כלזיון (״שעורה״). הייתי ממליץ על קומפרסים חמים עם צמר גפן ספוג במים פעמיים ביום לכמה ימים. במידה ולא משתפר תוך כמה ימים תפנו לרופא עיניים לבדיקה

07/08/2020 | 18:32 | מאת: סיגל

לבת שלי יש כמו גולה קטנה לבנה בתוך העין העין שלה גם אדומה מתחת הרופאה עיניים לא בדקה אותה בגלל הקורונה ונתנה לה מרשם של רלסטט וoflo-avenir. האם מותר לי לשים לה רלסטט כי רשום לא לשים מתחת לגיל 12. יכול להיות שהרוקחת טעתה. כי גם לי יש דלקת והרופאה נתנה לי גם את אותם טיפות

שלום רב. הייתי מחליף את טיפות הרלסטט בטיפות אופטילסט (בהנחה שהבת שלך מעל גיל שנתיים)ץ

20/06/2020 | 07:47 | מאת: ספיר

שלום. תינוקת בת 8 שבועות עם דלקות עיניים כמעט מאז שנולדה. רופא עיניים נתן ofloxacin לשבועיים הילדה הגיבה לטיפול וההפרשות נעלמו. אחרי 3 ימים התחילו לחזור שוב. נתן עכשיו לקרומיצין ל3 שבועות אבל ההפרשות רק מתגברות ואני לא רואה שיפור. בשיחה איתו אמר להמשיך שבועיים ושאין מה לעשות בינתיים. האם זה נכון להמשיך לתת אנטיביוטיקה שלא עוזרת במקום להמשיך האחת שעזרה? האם זה בסדר לחזור לאופלוקסין לסבב טיפול נוסף במקום?

שלום רב, צריך לוודא שלא מדובר בחסימת דרכי דמעות. במקרה שזה אכן חסימה שום אנטיביוטיקה לא תפתור את הבעיה באופן מוחלט וצריך ״לפתוח את הסתימה״ ע״י מסג׳ים לדרכי הדמעות. פנה לרופא עיניים ילדים שינחה אותך כיצד לבצע את המסג׳ בצורה אפקטיבית.

21/06/2020 | 09:46 | מאת: ספיר

נבדק.. הרופא אמר שאין חסימה

14/06/2020 | 21:15 | מאת: נעמי

שלום, אשמח לעזרתך. קראתי על קוצר ראייה ורוחק ראייה. אם התשובות לשאלות סבוכות מדי אשמח אם תוכל להפנות למאמרים. 1 - כשהאור לא מגיע למרכז הרשתית אלא לפניה או אחריה, איך אנשים רואים בכלל? 2 - מדוע קוצר ראייה (אור לפני הרשתית) משפיע על עצמים מרוחקים ורוחק ראייה על עצמים קרובים? מדוע זה משנה אם האור הוא לפני או אחרי הרשתית? 3 - מדוע קוצר ראייה משפר יכולת ראייה לקרוב? ולהפך?

הי. 1. כאשר האור מגיע לרשתית אך לא בצורה מפוקסת (המוקד מלפניה או מאחוריה) אז רואים, אך מטושטש. אז זה אפשר לתקן במשקפיים או עדשות מגע או ניתוח לייזר. 2. העין מסוגלת לשנות את הפוקוס שלה בהתאם למרחק הרצוי. באנשים עם קוצר ראיה העין לא מסוגלת להתפקס על אובייקט מרוחק אך כן יכולה להתפקס על אובייקט קרוב במרחק ההופכי למספר במשקפיים (למשך אנשים עם מספר 3- יכולים להתפקס על עצמים במרחק שליש מטר. אנשים עם מספר 2- יכולים להתפקס על עצמים במרחק חצי מטר וכו׳. אנשים עם רוחק ראיה יכולים להתפקס בכל מרחק בהנחה שיכולת הפוקוס שלהם תקינה אך זה מצריך מאמץ מסוים מהעין ויכול לגרום לבעיות משניות כגון פזילה. 3. קוצר ראיה אינו משפר את יכולת הקריאה מקרוב. זה פשוט אומר שהעין מסוגלת להיות בפוקוס על אובייקט קרוב מבלי לבצע שום מאמץ. כיון שיכולת המאמץ לפוקוס מקרוב הולך לאיבוד מגיל 40 וצפונה זה אומר שאנשים עם קוצר ראיה קל יזדקקו למשקפי קריאה בגיל מבוגר יותר מאשר אנשים ללא קוצר ראיה. אנשים עם רוחק ראיה - ההיפך - יזדקקו למשקפי קריאה בגיל מוקדם יותר באופן יחסי. מקווה שעניתי

14/06/2020 | 21:14 | מאת: א

שלום דר כינורי. רציתי להתייעץ איתך בנוגע להסרת משקפיים בלייזר. האם באופן כללי, עם שקילת הסיכונים ותופעות כמו יובש, אתה ממליץ על ביצוע הניתוח? האם תשובתך הייתה משתנה למי שרוצה לנתח בעתיד? ובנפרד, לאבא שלי יש קרטוקונוס. עברתי מספר מיפויי קרנית לפני שנתיים שם ראו אי סדירות בעין שמאל. נאמר לי שאני יכול לעשות את הניתוח (לא במכון כזה אלא אצל רופא עיניים). האם יש מקרים בהם זה עדיין אפשרי? גם אם אפשרי, היית ממליץ לעשות את זה? או שזה יותר מסוכן?

שלום רב. זהו פורום מחלות עיניים בילדים ופזילה. השאלה שלך קשורה לפורום קרנית.

04/06/2020 | 23:03 | מאת: נועה

היי. אשמח לדעת על הפרדות רשתית. האם היא יכולה להגרם לילדים ואם יכולה להגרם כשיש רוחק ראייה גבוה . תודה

היפרדות רשתית היא מצב שאינו נפוץ בילדים. הסיבות העיקריות בילדים הן טראומה חזקה לעין או קוצר ראיה גבוה (מספר מינוס גבוה במשקפיים). רוחק ראיה גבוה (מספר פלוס גבוה) לא מהווה סיכון להיפרדות רשתית.

31/05/2020 | 02:12 | מאת: טליה

שלום רב. לביתי בת השנתיים ורבע יש רוחק ראיה גבוה של פלוס שמונה וצילינדר של 1.5 היא עם משקפיים מגיל חמישה חודשים. בחודש חודשיים האחרונים שמתי לב שהיא מידי פעם מעבירה את האצבע על העיניים ( כל פעם מעבירה אצבע בעין אחרת) מעין משפשת את העין מתחת לעדשה . מרגיש כי משהו מפריע לה. האם הנל יכול להעיד על שינוי במספר? יש לי מעקב איתה בעוד כחודשיים האם עלי להקדים ?

הי. קשה לענות ללא בדיקה. ייתכן שקשור לענייני המשקפיים אך לא בהכרח. ייתכנו בעיות אחרות. הייתי מקדים את התור במידת האפשר אצל רופא העיניים לילדים שלכם.

אשמח לתשובתך לגבי השאלה הקודמת שלי כאן בפורום לגבי גדילה של מספר במשקפיים לילדה בת 6

הי. במידה והיא מרגישה נוח עם המשקפיים אני לא חושב שיש טעם להחליפם. התשובה הזו רלוונטית רק במידה ואין פזילה והראיה בביקורת האחרונה היתה טובה בשתי העיניים לרחוק ולקרוב.

תודה על תשובתך.. מצטערת על כל ההודעות המרובות פשוט מרגישה שלא קיבלתי תשובות על השאלות כ"כ, הילדה בת 6 ללא פזילה. נמצא רוחק ראייה בשתי העיניים,9 חודשים עם משקפיים כאשר בביקורת האחרונה חלה עלייה של 3/4 מס' בעין ימין. ציינתי שהבדיקה נעשתה לאחר 20 דקות משקיבלה את הטיפות. שאלותיי הן: ממה נגרמת העלייה במספר? האם בגלל שחיכינו פחות מ40 דקות הדבר מהווה בעיה וגורם לתוצאות לא אמינות בבדיקה? והאם זה בטוח לא להחליף משקפיים עם מספר תואם לאחר העלייה? תודה רבה רבה מניחה שאם יהיה צורך בעוד פרטים הם יימצאו בהודעתי הראשונה כאן. סליחה על האריכות.

הי, כאשר מדובר ברוחק ראיה (משקפים עם סימן +) עליה כזו במספר לרב אינה משמעותית וגם יכולה להיגרם בגלל טעות קלה במדידה הראשונה שנובעת מהמתנה קצרה מדי מזמן מתן הטיפות ועד הבדיקה (רצוי כאמור כ 40 דק׳). לכן רב הסיכויים שלא היתה ״עליה״ אלא שפשוט המדידה הראשונה היתה נמוכה מהאמת והמדידה השניה יותר מדויקת.

שלום רב.. לפני 9 חודשים אובחן שביתי זקוקה למשקפיים במספרים +1.5 ו+1.75 כאשר המספר הכולל הינו +3 לערך..בביקורות לאחר חצי שנה נמצא שיש עלייה של 3/4 מספר בעין ימין והומלץ על מס' 2.50+ במשקפיים בעין ימין. הרופאה ציינה שזה לא מהותי ולא חייב להחליף משקפיים בשביל זה. רציתי לדעת מה דעתך..האם תקין שהמספר עולה ומה הסיבה לכך? והאם בטיחותי לא להחליף משקפיים בשלב זה? חשוב לציין שהיא מקפידה להרכיב משקפיים במהלך כל היום. תודה מראש

רציתי גם לציין שהבדיקות אצל הרופאה שלנו מתבצעות כ20-30 דקות לאחר טיפות להרחבת האישונים.

בת כמה הבת שלך?

רצוי לחכות 40 דקות לפחות

הבת שלי בת 6..ואם כאמור חיכינו פחות, יש בעייתיות לגבי האמינות של תוצאות הבדיקה שכבר נעשתה?

אשמח לתשובה לגבי השאלות

03/05/2020 | 21:59 | מאת: אב מודאג

שלום רב, אבקש את דעתכם לעניין בעיה שהתעוררה בעין ימין אצל בתי בת ה-3 שנים ,פזילה[ ברוב היום לא] ולאחר בדיקה בביה"ח הוחלט והומלץ כך : 1. אין בעית רפרקציה 2. ראייה טובה בכל עין - עין עצלה 3. לא סוגרים שאלתי, האם די בכך כדי "לטפל" בבעיה כל עוד הראיה שלה תקינה? האם אין צורך ברטייה [לחיזוק שריש ], משקפיים, ניתוח? תודה רבה !

הי, מהדברים שכתבת קשה להבין מה בדיוק קורה ולכן קשה לי לענות. פזילה זה מושג כללי. יש הרבה סוגי פזילה ולכל סוג טיפול בהתאם.

16/04/2020 | 12:13 | מאת: שירה

שלום רב תינוק בן 10 חודשים ( נולד בשבוע 35). לאחר שינוי צבע עיניים מכחול לחום, הבחנתי בכתם בהיר בעין ימין, ממש מעל האישון , באזור הצבע החום בשעה 12 לערך. האם נדרש לפנות לרופא עיניים והאם דחוף בימים אלה? קצת חוששת להסתובב איתו במרפאות כרגע. אשמח לחוות דעתך. מצרפת תמונה. תודה רבה

הי, קשה לענות ללא בדיקה. ממילא יש צורך לבצע בדיקת שגרה בגיל זה אז אפשר לשלב הכל יחד.

26/03/2020 | 20:02 | מאת: נקודה אדומה /שטף דם בעין

שלום לבתי בת השש הייתה אדמומית קלה על העפעף התחתון שעברה לאחר יומיים אך הופיע נקודה אדומה בתוך העין אודה לעדכון האם מדובר במשהו חריג או שזה אמור לעבור ללא טיפול תרופתי ? תודה מראש שרון

קשה לענות ללא בדיקה.

09/03/2020 | 12:03 | מאת: הילה

שלום רב, בני בן 9.5 מרכיב משקפיים. זה התחיל לפני שנתיים, שהמספר היה 1, לפני שנה עלה ל 2 והשבוע נבדק ועלה ל 3. אני ממש בלחץ מהקפיצות הגבוהות הללו ... האם זה מעיד על בעיה ?? אציין שלא אני ולא בעלי מרכיבים משקפיים.

אני מניח שמדובר שקוצר ראיה (משקפיים עם מספר מינוס). יש להתייעץ עם רופא עיניים ילדים לגבי אפשרויות טיפול בעצירת העליה במספר.

מה אומר:רפרקציה ציקלופלגית+2.0 בשתי העיניים,פגמי רטרואילומינציה בבדיקה עם סליט נייד. ולאחר הרחבת אישונים:דסקות אפרפרות ללא עדות לבצקת.אין רפלקס מקולרי תקין. מודה על התשובה.סבתא מודאגת.

הבדיקה מעלה חשד ללבקנות. ממליץ בדיקה ע״י רופא עיניים ילדים במידה ולא נעשתה עד עכשיו

18/02/2020 | 19:13 | מאת: מעיין

הי התינוק שלי בן 7 חודשים ויש תופעה מאד מאד מוזרה. מגיל חודש הראש שלו עם טרוטוקוליס לצד ימין . עד גיל 4 חודשים לא היה מצליח לסובב את הראש לצד שמאל. (לציין שהוא מגיל חודשיים בטיפול פיזתורפי .) כאשר הוא במצב שהוא לא נתמך עם הגב על משטח כלשהו ושמנסים ליישר לו את הראש/ במצב של גיטרה שכיבה לצד הפחות מעודף - גלגל העין עולה ללמעלה והאישון מתרחב. כל פעם הבעיה באותה עין (העי השמאלית לצד השמאלי). הייתי כבר אצל מספר רופאי עיניים אף אחד לא יודע להסביר את הממצאים. הם עשו את כל הבדיקות שלהם והם יצאו תקינות ולכן הפנו אותו לבדיקת מ.ר.אי - לא בטוחה בכלל שזה נכון והתור רק ביוני. אני ממש ממש אובדת עצות ואשמח אם תוכלי לתת את החוות דעת שלך בנושא.

את מתארת תופעה מעניינת שקשה לי לענות עליה ללא בדיקה של הילד. ממליץ לך לנסות להסריט את התופעה בכמה הזדמנויות ולהראות לרופא עיניים ילדים. אל תבטלי בנתיים את ה mri.

18/02/2020 | 13:24 | מאת: אפרת

הבת שלי בת שנה ושמונה, לפני כחודשיים וחצי היה לה דלקת בעין, הרופא נתן לנו דתאמצין ועבר לה. אחרי כשבוע וחצי חזרה לה שוב הדלקת, שמנו לה שוב דתאמצין ועבר ומאז ועד עכשיו, זה מתנהל ככה, דלקת, דתאמצין וחוזר חלילה האם זה לא מסוכן? ויכול לפגוע בעין? מה אפשר לעשות ע"מ שלא יחזור שוב? תודה רבה!!

דטמיצין מכיל סטרואיד חזק. טיפול חוזר ונשנה בטיפה הזו בתינוק אינו בריא לעין ועל פי רב אינו נכון רפואית. נא לפנות לרופא עיניים ילדים לבדיקה.

21/01/2020 | 09:44 | מאת: ש

שלום, בתי בת 10.5, לפני כשנה וחצי אובחנה עם קוצר ראייה 1.5- בעין שמאל ו-1.75- בעין ימין. בבדיקה אחרונה (כולל טיפות להרחבה, לאחר שנה וחצי) עלו המספרים ל 2.25- עם צילנדר של 1 בעין שמאל ו-3.0- ללא צילינדר בעין ימין. הרופא היה מאוד החלטי לגבי טיפול לשנתיים באטרופין 0.01% ומשקפי מולטיפוקל. האם עלייה כזו בשנה וחצי חייבת התחלת טפול כזה? האם לא כדאי לראות מגמה ולחכות מספר חודשים? זו למעשה הקפיצה הראשונה שלה במספר מאז התחילה להרכיב משקפיים. יש לנו חששות מהטיפול בעיקר עקב כך שבכל המחקרים שקראתי בנושא לא היתה שום התייחסות, והבנתי שאין באמת מידע לגבי ההשפעה של האטרופין בטווח הרחוק אני מתכוונת רחוק ממש... שנים קדימה. תודה מראש על התייחסותך

שלום רב, קצב עלית המספר של ביתך בשנה וחצי האחרונות הוא גבולי מבחינת אינדיקציה להתחלת טיפול באטרופין מדולל. זו לא טעות לחכות וזו לא טעות להתחיל. יש לנו היום תוצאות ארוכות טווח של טיפול באטרופין מדולל ובספרות יש תוצאות של עשרות שנים בטיפול בטיפות אטרופין לא מדולל (1%, כלומר פי ריכוז פי 100) באינדיקציות אחרות כך שהטיפול הוא בטוח. לגבי משקפי מולטיפוקל הספרות אינה חד משמעית בנוגע ליעילות בעצירת העליה במספר (בניגוד לאטרופין שם היעילות מוכחת).

17/12/2019 | 11:51 | מאת: טלי

היי פניתי לרופא עיניים עם בני בן התשע וחצי על מנת לברר אם הוא צריך משקפיים, לטענתו רואה מטושטש מהלוח. בסיום הבדיקה לאחר שהרופא בדק אותו לאחר ששם לו טיפות להרחבת האישון, אמר לי שהילד לא צריך משקפיים אבל הפנה אותי לרופא מומחנה עיניים לילדים, ולמכון עיננים לבצע את הבדיקות הבאות: us עצבי ראייה לשלילת נוזלים במעטפות עצבי הראיי או דרוזן שדה ראייה 30-2 SITA FAST שאלתי מה הן הבידקות הללו? ומה קורה האם הממצאים נכונים? לפי מה שקראתי הם מעידים על בצקת כלשהי .. או משהו מולד

שלום רב, כנראה שמראה עצבי הראיה היה חשוד בעיניו. הבדיקות הללו יעזרו לרופא להחליט אם מדובר בממצא מולד (שעל פי רב אינו מסוכן ואינו מצריך המשך בירור) או ממצא חדש ואז יש להמשיך בבירור.

24/10/2019 | 10:16 | מאת: עדי

שלום, בני בן 6.4 שנים. בימים האחרונים הוא מלין על כך שהוא כל הזמן ממצמץ..מרגיש את המצמוץ..זה מציק לו וגורם לו להיות לא נינוח בלשון המעטה. האם יש משחה/טיפות שיכולות לעזור לו/לנו להתמודד עם התופעה. תודה, עדי

יש סיבות רבות למצמוץ בילדים. המצמוץ יכול להיות כתוצאה מדלקת אלרגית, צורך במשקפיים, פזילה קלה, הפרעת טיקים ואפילו גוף זר בעין. יש להבדק ע"י רופא עיניים לילדים לשם אבחון הסיבה. לפעמים גם אחרי בירור לא מוצאים סיבה ברורה והמצמוץ חולף מעצמו (בעיקר אם לא עושים מזה עניין מול הילד).

18/10/2019 | 13:00 | מאת: עדי

אין כל סימן לשריטה או פצע .תודה רבה

19/10/2019 | 14:03 | מאת: עדי

תודה על המענה. אנחנו מטופלים שלך בבורכוב והתור הפנוי הבא הוא בסוף בפברואר.יש צורך בקביעת תור דחוף? נראה שהבוקר זה חזר על עצמו שוב

18/10/2019 | 12:57 | מאת: עדי

בבן שלי בן 3.5 אתמול בכה ולפתע שמתי לב שיש דם בדמעות בעין ימין. כשהסתכלתי מקרוב ראיתי כי החלק הורוד - הנקודה בזוית העין(קרוב לגשר האף) נורא אדום במקום ורוד והיה נראה שזה משם. ברגע שהפסיק לבכות זה נפסק. מה זה יכול להיות? האם דורש רופא? ישר חשבתי על חלילה דימום מוחי או גידול משהו כזה חס וחלילה. אשמח ליעוץ

קשה לענות ללא בדיקה. אנא גשי לבדיקת רופא. זה לא דימום מוחי.

19/10/2019 | 08:46 | מאת: עדי

תודה על המענה. אנחנו מטופלים שלך בבורכוב והתור הפנוי הבא הוא בסוף בפברואר.יש צורך בקביעת תור דחוף? נראה שהבוקר זה חזר על עצמו שוב

08/10/2019 | 21:34 | מאת: מיכל

שלום רב. בתמונה שצירפתי אישון אחד לא אדום. האם צריך ללכת לבדוק? ואם כן היכן.. תודה

אני לא רואה תמונה מצורפת. מציע בכל מקרה להיבדק במהרה ע"י רופא עיניים לילדים.

07/10/2019 | 09:49 | מאת: קרן

הבן שלי מטופל בתה ש מרפאת עינים (לדעתי גם אתה ראית אותו בעבר ), כרגע מטופל בדקסולין למשך חודש פעם ביום . הוא התחיל את הטיפול לפני 12 ימים, טוען שהכדור מפחית לו את התאבון (ילד בן 16 שכל הזמן רוצה לאכול) יכול להיות שהכדור באמת מוריד לו את התאבון? תודה רבה וחתימה טובה קרן

הי, לדוקסילין אכן עלולות להיות תופעות לוואי שקשורות למערכת העיכול, ביניהן חוסר תאבון.

11/09/2019 | 23:05 | מאת: יפית

שלום רב לאחרונה בני מרים את האישונים כלפיי מעלה. נראה כי עושה זאת כאשר הוא עייף כועס או משוויץ. ממה הדבר נובע? האם ז את תופעה ידועה או שעליי לגשת לרופא?

לא ניתן לענות ללא בדיקה. מציע שתיגש איתו לרופא עיניים ילדים.

09/09/2019 | 00:47 | מאת: טלי

שלום רב. ביתי בת שנה וחצי וסובלת מרוחק ראיה של 7+ עקב כך בעת הסרת המשקפיים נוצרת לה פזילה פנימה בעין אחת . הפזילה נעלמת כאשר שמה משקפיים. מבינה שלמעשה מדובר בפזילה שנובעת אך ורק ממאמץ העין ולא באמת פזילה... רציתי לדעת איך ומה ניתן לעשות על מנת למנוע את הפזילה ללא משקפיים גם אם בגיל מבוגר יותר. האם יש תרגילים ? האם יש,טיפול אחר רלוונטי? האם יש מה לעשות למעט לחכות שהמספר אולי יירד ואז,גם הפזילה תעלם. תודה מראש.

טלי שלום, לביתך יש רוחק ראיה גבוה מה שמצריך ממנה מאמץ עיני רב על מנת לראות חד וזה אכן יכול לגרום לפזילה פנימה של העיניים. המשקפיים מנטרלות את הצורך במאמץ הזה ולכן הפזילה נעלמת עם הרכבת המשקפיים ומופיעה שוב ללא המשקפיים. לכן יש להרכיב את המשקפיים משך כל שעות העירות של הילדה. עם הזמן ייתכן ורוחק הראיה ירד והפזילה תחלוף אך לא ניתן להתחייב מכיון שרוחק הראיה שלה יחסית גבוה. ימים יגידו....כשהיא תהיה יותר גדולה אולי אפשר לחשוב על פתרונות אחרים דוגמת עדשות מגע אך בנתיים -משקפיים. אין תרגילים שעוזרים לפזילה מסוג זה.

הבת שלי בת 17 סובלת מקוצר ראיה מס --5 והולכת קבוע בלי משקפים.היא טוענת שמרגישה שבראייה מרחןק העינים שלה ככ מתאמצות שלעיתים הן בורחות לצדדים והיא רואה כפול.האם הליכה בלי משקפים אכן עלולה להוביל לתופעה הזו?

לא ברור לי איך ילדה בת 17 עם קוצר ראיה של 5- מסתדרת ביומיום ללא משקפיים. היא רואה חד במרחק של 20 ס"מ וכל השאר מטושטש מאוד. לגבי הפזילה - מציע שתיבדק ע"י רופא עיניים מומחה לפזילה.

29/08/2019 | 14:33 | מאת: נועה

שלום. רציתי לדעת . ביתי בת כמעט שנתיים עם רוחק ראייה. הייתי בשתי חוות דעת וקיבלתי שני מרשמים שונים . אחד פלוס 7 לשתי העיניים ( טענה שהמספר 7.5 בפלוס נעשה בבדיקה ידנית ) מרשם שני 7.75 בפלוס לשתי העיניים ( נטען כי המספר 8.5 בשתי העיניים - בדיק שנעשתה עם המכשיר) . מלבד האינטואיציה. איך אני יכולה לקבל החלטה עם איזה מרשם ללכת? האם הפער במרשמים הם זניחים בגילאים אלו? ואיזה מרשם יכול לגרום 'פחות נזק" - אם יש טעות ?

שלום רב, מדובר ברוחק ראיה גבוה. מדידת רוחק הראיה לעיתים היא גם פונקציה של כמות הציקלופלגיה (=שיתוק השריר התוך עיני). זה תלוי לא רק בבודק אלא גם בזמן שחיכיתם מרגע הטיפות עד לבדיקה (לרב ציקלופלגיה מלאה מושגת אחרי לא פחות מ 40 דקות). הפער במקרה שלך הוא קטן (לא הייתי אומר זניח, אבל קטן). לא נראה שייגרם נזק בכל מקרה. לדעתי תבחרו רופא\ה אחד\ת שאתם סומכים עליו\יה ותעשו ע"פ המלצתו\ה.

שלום רב . ביתי בת 1.8 בגיל 5 חודשים התגלה אצלה רוחק ראיה 10 וצילינדר 2.5 . ללא פזילה כמובן שהיא מטופלת עם משקפיים. לאורך הזמן יש ירידה במספרים והיום כשנה וקצת אחרי היא עם רוחק ראיה שירד ל 8.5 וצילינדר שירד ל 1.5. האם מגמת הירידה היא טובה ומרמזת על כך שהמספרים ימשיכו לרדת? האם נתקלת ברוחק ראייה בגיל צעיר כזה שעם השנים נעלם / או נעלם כמעט לגמרי? תודה.

שלום רב, בהחלט מדובר ברוחק ראיה גבוה. לעיתים קרובות יש גם לאחד ההורים רוחק ראיה גבוה אך לא בהכרח. ירידת המספר היא בשורה טובה וייתכן ותהיה עוד ירידה אך סביר להניח שיישאר רוחק ראיה גבוה גם בבגרות.

26/08/2019 | 22:40 | מאת: מאיה

שלום רב ד"ר, בננו בן ה-12 נפל מהאופניים ושבר את היד, בגלל שגם קיבל מכה בראש אז במיון החליטו לבדוק את העיניים שלו. בבדיקה התגלה מספר פלוס 3.75 בעין אחת בלבד. בבדיקה אצל רופא עיניים לילדים שבועיים לאחר מכן, מצאו מספר קצת יותר גבוה וגם מספר קטן בעין השניה. נאמר לנו שאין עין עצלה, אבל הוא חייב להרכיב משקפיים. העניין הוא, שלילד מצידו אין ואף פעם לא היו שום תלונות על ראיה, הוא טוען שרואה מצויין גם לרחוק גם לקרוב, גם בבית הספר הוא תלמיד טוב ולא מתלונן על מאמץ בראיה, וכמובן שבנסיבות אלו הוא לא מסכים למשקפיים ולא מבין בכלל בשביל מה. מעולם לא ראיתי אצלו פזילה או ביטוי אחר של הפרעת ראיה. אני בעצמי מרכיבה משקפיים עם מספר פלוס מגיל קטן, אבל אצלי ללא משקפיים הייתה פזילה וראייה מטושטשת. גם כיום אם אני בלי משקפיים אני צריכה להתאמץ חזק כדי לראות ברור. אז כיצד יתכן שיהיו לילד מספר כזה די גבוה ובכלל ללא תסמינים? והאם באמת הוא חייב משקפיים או שאפשר לוותר לו על זה?

מאוד נפוץ שכאשר קיים הפרש גדול בין העיניים העין עם המספר הגבוה ביותר תהיה לרב העין העצלה. הילד אינו מתלונן מכיון שהוא כנראה רואה טוב עם העין השניה כששתי העיניים פקוחות. לא ציינת מהם חדויות הראיה בכל עין לחוד. בכל מקרה כיון שמדובר בילד גדול ונאמר לכם שאין לו עין עצלה לא בטוח שעליו להסתובב כל הזמן עם המשקפים.

22/08/2019 | 13:42 | מאת: מיכל

שלום. היום בתי בת ה3 לחצה בטעות על ספריי של אולטרסול מקדם הגנה 50 והשפריץ לתוך העיניים שלה ממרחק של כ20 סמ. אמרה ששורף. שטפתי במים. אין אדמומיות וכבר לא מתלוננת ששורף אני מאוד דואגת ומבקשת לדעת אם יכול לקרות מזה נזק לעיניים? החומרים הרי לא מותאמים לילדים ובטח לא לעיניים. תודה רבה

הדבר הכי חשוב זה לשטוף היטב את העיניים בהרבה מים ברגע שזה קורה. טוב עשית. לא ניתן לענות לגבי נזק לעיניים ללא בדיקה.

13/08/2019 | 19:34 | מאת: אור

שלום רב ,לבני בן ה12 ישנה נקודה שחורה באישון העין ,זוהי נקודת חן? מצורפת תמונה

הי, אני לא רואה שמצורפת תמונה

31/07/2019 | 21:05 | מאת: מירי

הבת שלי בת 12.8 עם משקפיים שמספרם 6.5 עם 1.25- צילינדר. צמיחה של 1.25 -בשנה האחרונה. הומלץ על מיופיה קונטרול בשתי דרכים: עדשות מיוחדות שעוצרות את העליה או טיפות אטרופין. מה עדיף? תודה רבה על התייחסותך

עניתי לכם במייל אישי על פי בקשתכם

31/07/2019 | 20:24 | מאת: .

שלום וברכה, רציתי לדעת מדוע מפחיתים את המספר במשקפיים לילדים? ראיתי שיש חילוקי דעות בעניין זה ורציתי לוודא שלא נגרם נזק או עלייה במספר עקב כך. בתודה מראש.

האם הכוונה לתיקון חלקי לקוצר ראיה (כלומר מספר מינוס במשקפיים) או לרוחק ראיה (מספר פלוס במשקפיים)?

רוחק ראייה

??

בילדים עם רוחק ראיה (שאין להם פזילה) אין לרב צורך לתקן את מלוא רוחק הראיה מכיון שלילדים באופן טבעי יש רוחק ראיה קל ממילא.

29/07/2019 | 22:55 | מאת: ה

שלום. הבן שלי בן 10 התחיל לפני שבוע להתלונן שהוא רואה לפעמים דמויות כאילו הן קטנות או גדלות. זה התחיל לאחר שהיה לו חום דיי גבוה (לא יודעת כמה בדיוק כי לא היה לי מדחום לבדוק, אבל ממה שהרגשתי הוא היה חם מאוד), וגם היו לו הזיות כתוצאה מהחום. את ההזיות הוא זכר במעורפל אחרי שחזר לעצמו והרגיש טוב יותר. הוא אפילו צחק על זה... יום או יומיים אחרי כשהוא כבר בריא ולא חום, פעיל חשמלי הוא החל להתלונן שהוא רואה אותנו לפעמים קטנים לפעמים גדולים (קרבים ומתרחקים), והוא אמר שהוא הוזה. כדי לא להלחיץ אותו אמרתי לו שאלו לא הזיות ושזה כנראה קשור לראייה ושנלך יחד לבדיקות ראיה (אני מודה שבתחילה זה היה נשמע לי מוזר וחשבתי שהוא מנסה למצוא תשומת לב שלילית דרך העניין הזה, ולכן עניתי כך- גם כדי שירגע, וגם לבדוק אותו אם תלונותיו אמיתיות או לא..) משחלף כמעט שבוע והוא עדיין מתלונן ואני רואה את המצוקה בפניו (הוא נבהל שהוא רואה ככה)- גם אני כבר מתחילה לדאוג... רציתי לדעת, עד שאקבע תור לרופא- מה זה יכול להיות? האם זה קשור למחלת החום שהיתה לו? (כנראה שזה היה אז וירוס והוא גם קצת התבייש כי הקיא הרבה כשהיה חולה...) בבקשה תענו לי מהר, אני כבר מתחילה ממש לפחד עליו ועל הראיה שלו.. תודה!

לפי הסיפור נראה שלא מדובר בבעיה עינית אם כי לא ניתן לשלול לחלוטין. הייתי לוקח אותו לבדיקת רופא עיניים וגם לבדיקת נוירולוג ילדים.

15/07/2019 | 13:11 | מאת: כלנית

ילד שלי היה בבדיקת עיניים שגרתית ושם התגלה שיש לו "דיסקה מוטית, גבול מטושטש והרמה נזלית". הרופאה ציינה שיש משהו בעצב הראייה. שלחה לבדיקות OCT ואולטראסאונד. בינתיים דיברתי עם מישהי אחרת שטענה שהיא היתה אמורה לשלוח את הילד גם להדמיה ונוירולוג ושהיא מתפלאת שהרופאה לא נהגה כך. השאלה אם זה תקין. גם הבדיקות לוקחות זמן. יש לציין שהילד עשה בעבר בדיקות ראייה והכל היה תקין אז בבדיקות.

זה מאוד תלוי בקונטקסט. במידה והילד מרגיש טוב והממצא הינו ממצא מקרי והרופאה התרשמה שהסיכוי לממצא נוירולוגי קלוש. במידה והיו כאבי ראש, בחילות, הקאות, כפל ראיה, אובדן ראיה ועוד סימנים מחשידים אז כמובן שיש צורך בהדמיה מוחית דחופה.

12/07/2019 | 09:48 | מאת: TY

שלום, לבת שלי (11) יש מזה שנה כילזיון בעין שמאל שמטופל בעיקר ע"י קומפרסים חמים (ביעילות רבה). הכילזיון חולף תוך מספר שבועות (בין שבוע לחודשיים, תלוי במקרה) אבל אז מופיע שוב לאחר מספר שבועות. לפני כחצי שנה התחילה להופיעה גם דלקת בלחמית, גם בעין שמאל. שטופלה ע"י טיפות סטרואידים (בפעמים הראשונות) ובהמשך, כשהבעיה חזרה, גם ע"י טיפות אלרגניות ומשחת פרוטופיק 0.03% (הדלקת אובחנה כתגובה אלרגנית). בחודשים האחרונים היא סבלה רק מדלקת בלחמית ללא כילזיון, אך בשבוע האחרון הכילזיון חזר וכעת, לאחר סיום הטיפול בדלקת בלחמית (4 שבועות של טיפות סטרואידים וטיפות אלרגניות) נראה שגם הדלקת בלחמית חוזרת. יש לציין שעד כה שתי התופעות לא היו במקביל, אלא לסרוגין. האם ישנו קשר בין 2 התופעות? האם ייתכן שהדלקת בלחמית אינה כתוצאה מאלרגיה (הדלקת רק בעין אחת ואין גירוד או דמעות)? היינו כבר אצל 4 רופאי עיניים שונים (2 בקהילה ו-2 בבית חולים) וכולם נתנו פחות או יותר את אותו איבחון ואותו טיפול. אנחנו רוצים להיות בטוחים שאין עוד איזה כיוון שאפשר לבדוק כי אנחנו לא מתלהבים להמשיך לתת לה טיפות סטרואידיות במינונים הולכים וגדלים, כי זה הטיפול המסתמן. תודה מראש!

שלום רב, עושה רושם שמדובר בבעיה כרונית שלא נפתרת. אני מאמין ששתי התופעות קשורות כי אני מבין שמדובר בעין שמאל בלבד. דלקת אלרגית היא לרב דו צדדית אלא אם יש גירוי מקומי ספציפי (איפור, משחה עורית רק בצד אחד וכו). את צודקת בנוגע לטיפול הסטרואידלי הממושך שאינו רצוי. המשחה שהזכרת (פרוטופיק) אמורה לשמש תחליף לטיפול הסטרואידלי. אפשר להעלות מינון (ל 0.1%) או לנסות טיפות מסוג אחר. ממליץ לכם לפנות לרופא עיניים מומחה לדלקות עיניות (מומחה ל"אובאיטיס", גם אם לבתכם אין אובאיטיס).

29/06/2019 | 22:15 | מאת: .

שלום רב, רציתי לדעת מאיזה מספר יש חובה להרכיב משקפיים לילדה בת 5 שסובלת מרוחק ראייה? תודה רבה

הי, הדבר תלוי במספר גורמים. בין השאר אם יש או אין פזילה וואם יש או אין קושי בתפקוד היומיומי שלה. על כמה רוחק ראיה מדובר?

30/06/2019 | 14:39 | מאת: .

היי, תודה על תשובתך המהירה, אין פזילה וקושי בתפקוד. הרופא המליץ על משקפיים לתיקון חלקי במספרים +1.75 ו+2. אם אני לא טועה המספר הכולל הינו +4.

רציתי לדעת אם המצב הוא גבולי ודורש חוות דעת נוספת לדעתך

חוות דעת שניה היא תמיד טובה. בגדול נראה לי שההמלצה היא בגדר הסביר.

16/06/2019 | 05:46 | מאת: דנית

האם קוצר ראייה נמוך, - 0.5 בשתי העיניים יכול להסתדר אצל ילדה בת 3? תודה...

הי, לרב קוצר ראיה עולה עם הגיל ולכן הצפי הוא שהמספר דווקא יעלה ולא ירד, אם כי תמיד. עם זאת, אם המדידה נעשתה ללא טיפות מתאימות ייתכן שהמדידה אינה מדויקת.

01/06/2019 | 23:30 | מאת: שריאל

לילדה שלי גילו קוצר ראייה-1.5 בכל עין וצילינדר 0.25.. לי היה משקפיים מגיל 13 (עשיתי לייזר) והגעתי למספר 3.75 ובעלי מגיל 20 עם משקפיים, כרגע מספר 3..האם גם המספרים עצמם זה עניין גנטי? הילדה לא תגיע למספרים גבוהים? והאם יש מצב כזה שיש עיכוב בגדילה של העין ואז המצב מתאזן למצב תקין?

קוצר ראיה נובע לרב מכך שגודל העין עולה על הממוצע. קוצר ראיה של 1.5- בגיל 3 בהחלט יכול לרמז על כך שיהיה קוצר ראיה גבוה בעתיד (מעל למספרים שלכם). היות והעין לא תקטן אין צפי לכך שהמספר ירד. יש כיום טיפולים מוכחים להאטת קצב גדילת העין. מציע לכם לפנות לרופא עיניים ילדים והתייעץ בעניין זה.

02/06/2019 | 05:55 | מאת: שריאל

אין מקרים שהמספר נשאר בגיל הזה ולא גודל?.. או שיש עיכוב בגדילת העין ומתאזן?..

30/05/2019 | 13:33 | מאת: נדין

שכחתי את הפנימיקסין מחוץ למקרר כשעתיים, היה בטמפרטורת החדר לא חשוף לשמש, האם מותר להמשיך להתשמש?

כן

25/05/2019 | 18:59 | מאת: תום

היי אני תום. בת 30. בריאה. קצרת רואי. לפני 3 שבועות קיבלתי מכה בעין שמאל ומאז אני רואה בעין הזו פלוטרים שמתגברים מיום ליום. אני רואה אותם כל הזמן. גם בחושך, גם בלילה. בכל תאורה. 24\7. הייתי אצל 3 רופאים שאבחנו vitreous floaters. (אם זה הפרדות זגוגית- לא אמורים לכתוב את זה באבחנה? אז אולי זה לא הפרדות זגוגית?) בכל מקרה, השאלה שמעניינת אותי היא האם יצא לך לראות אנשים צעירים או ילדים שחוו עניינים בזגוגית העין\זבובים- עקב חבלה קהה בעין? (בעין של החבלה כמובן, לא בשתי העיניים). אם זה קרה לי, זאת אומרת שזה יכול לקרות גם לילדים שחוטפים כדור בעין בעת משחק (ונניח שהם גם קצרי רואי, מיופיה וכו'). משום מה אני לא מוצאת אינפורמציה על אנשים שחוו את הסמפטום אך ורק ממכה. מוצאת רק אנשים שזה הופיע להם באופן "טבעי" ולא ממשהו חיצוני. דבר שני שמעניין אותי: אם קיבלתי מכה, וזה זעזעז שם כנראה משהו בזגוגית העין, שגרם שם לשינוי- יתכן שלמעשה ישנה חבלה גם חיצונית לא? כלומר איזשהו "פצע" או טראומה (גם אם אין דימום הנראה לעין או משהו מסוכן). מבחינת הבדיקה הקלינית אגב, הכל טוב. לחמית שקטה, קרנית צלולה וכל שאר המילים היפות הכתובות לי בדף הבדיקה. ובכל זאת, קיבלתי מכה. זה בכל זאת משהו חיצוני שחדר פנימה. (לא כמו בתהליך רגיל וטבעי של הפרדות זגוגית), אז תוהה האם יש גם סימן חיצוני שמראה את המכה. (אחת הרופאות שבדקו אותי אגב, אמרה שהיא רואה את הפגיעה. אבל זה לא מופיע לי בדיאגנוזה, כי כנראה זה לא רלוונטי לראייה ושלמות העין. אבל זה רלוונטי לי להבין מה קורה לי בגוף). מה רואים בד"כ בעין כשיש פלוטרס\ענייני זגוגית שנגרמו ממכה קהה? אשמח שתשתף אותי בכל אינפורמציה שיש לך. אני מאמינה שיש הבדל בין שהגוף מייצר את זה לבדו, לבין שהוא מייצר את זה ממכה חיצונית ומייצר שם כנראה איזה אפקט נלווה יחד עם הזעזוע בזגוגית\הפרדות. תודה תום

תום שלום, זהו פורום מחלות עיניים בילדים. אנא הפני את שאלתך לפורום מחלות רשתית. בגדול - חבלה קהה לעין יכולה לזרז תהליכים שהיו קורים בג'ל של העין (vitreous) באופן טבעי בעתיד. בהחלט ייתכן שהחבלה הקהה בעין גרמה לשינויים בג'ל של העין גם ללא שום עדות לחבלה חיצונית.

26/05/2019 | 13:56 | מאת: תום

תודה רבה. לפני שבועיים הייתי בבית המרקחת ההומיאופתי של ד"ר סמואלוב ברעננה, הוא התקשר אליך ודיבר איתך עליי אם אתה זוכר. הגישה שלו הייתה שזה כלום וזה יעבור, והוא שלח אותי אליך אחרי שכבר נבדקתי ע"י רופא שאמר לי שאין הפרדות רשתית ושהפלוטרים לא יחלפו. הסיבה שהוא שלח אותי היא כי הוא כנראה האמין שתוכל להרגיע אותי ולומר לי שזה יעבור או לתת טיפול מתאים. (לכולם היה ברור שמסוכן זה לא). אני מסיקה מזה, שהתופעה יכולה להגרם בכל גיל, לרבות גילאי הילדות המוקדמים, במידה ויש קוצר ראייה+מכה בעין. ד"ר כינורי, מה היית אומר לילד בן 10 שנחבל בעינו והחל לראות פלוטרים גדולים, שחורים ואטומים שמסתירים לו את שדה הראיה וגורמים לו לפחד מאוד גדול כי זה לא נעלם כבר 3 שבועות והוא רואה את זה בכל שנייה? האם היית אומר לו שזה לעולם לא יחלוף? שהוא צריך להתרגל לחיות עם זה עד סוף ימיו?

הי תום, הפורום הזה הוא פורום כללי, אנונימי וחופשי לכל קורא בנושא מחלות עיניים בילדים. אין זה המקום לנהל שיחות אישיות איתי. ולעניין - השאלות שלך הן מצוינות והתשובה מעט ארוכה בשביל הפורום. בכל מקרה -זה יהיה לא רציני לענות על שאלות כאלו ללא בדיקת הילד. בשמחה רבה אבדוק את הילד ואתן לך את חוות דעתי.

שלום, בני בן חודשיים, ובאחת מעיניו יש חלק (כמעט חצי בחתך אורכי) שנראה חום תחת תאורה מסויימת כאשר החצי השני והעין השנייה בצבע אפור כחול. כמו כן לובן העין שלו לא כ"כ לבן אלא קצת כחלחל/אפרפר במקצת בעיקר בסביבה הקרובה לקשתית. האם זה תקין וזהו חלק מהתפתחות הצבע בעין? תודה תודה

שלום, קשה לענות על השאלה ללא בדיקה. יש מס' מצבים שיכולים לגרום לתמונה עינית כזו. מציע לך לגשת לבדיקת רופא עיניים ילדים בהקדם.