אני קצת מבולבלת....

דיון מתוך פורום  'שפת אם' - תקשורת דואלית עם תינוקות

08/07/2005 | 10:44 | מאת: ענבר

ליבי שלום, יצא לי בשבועות האחרונים לקרואת את הכתבה איתך בסגנון, ואתמול לצפות בתוכנית הבוקר - אני מבינה ששפת אם מבוססת על שפת החירשים. מה ההבדל בין שפת אם לשפת הטף (זו של נעמי ואילן גטניו) לבין ידיים מדברות שמעבירים בדיאדה?

08/07/2005 | 16:53 | מאת:

ענבר שלום, אני שמחה על השאלה. שפת אם מבוססת על שפת הסימנים הישראלית שאכן משתמשים בה חרשים ולקויי שמיעה בארץ. זוהי שפה מלאה, עם הטיות וזמנים וצורות שונות לביטוי משמעות אחת. אנחנו נעזרים בה וגוזרים את הסימנים ממנה, לפני צרכינו, אבל היא ככל השפות. המדריכה של ידיים מדברות בדיאדה, הגברת ענת צחר, נחשפה והוכשרה חלקית לשיטת שפת אם, עד שדרכינו נפרדו ולאחר מספר חדשים היא החלה להעביר באופן עצמאי שילוב סימנים. לדעתי היא חובקת תינוק חדש, ואני מאחלת לה הצלחה בכל דרכיה. שפת אם חרטה על דגלה למטרה את קידום התקשורת הדואלית בארץ כלומר, לימוד השילוב בין שפת הסימנים *הישראלית* לבין השפה המדוברת. יש לשיטה יתרונות רבים מבחינה קוגניטיבית, רגשית וחברתית. ילדים הנחשפים אליה מוצאים דרכם לביטוי שפתי מהר וטוב יותר וכל התהליך מאופיין בהענקה לילד, בבטחון עצמי מוגבר ותסכול מועט. כשרק התחלנו בהקמת החברה, ערכנו סקירה מחקרית של מאמרים שפורסמו בנושא מתחום הפסיכולוגיה, הבלשנות, החינוך והנוירולוגיה. אני, העומדת בראש החברה, בעלת תואר בפסיכולוגיה וניסיון רב בעבודה עם ילדים. עברתי הכשרות לשיטה הדואלית בבריטניה ובארצות הברית. השיטה הדואלית מסתמכת על שפת סימנים מלאה. אנחנו פועלים כשנתיים מול הממסד, בין אם משרד הבריאות, משרד החינוך וחוקרים מכל האוניברסיטאות בארץ והאוניברסיטאות החוקרות את השיטה בחו"ל. מעבר לסדנאות והקורסים שהעברנו ואנחנו מעבירים ברחבי הארץ, פנינו למחקר. בנוסף, יש לנו אג'נדה חברתית מובהקת. אנחנו בתהליכים מול קרנות הון פרטיות בכדי לקדם גנים באזורי ספר ושכונות מצוקה. חשיפה שפתית טובה יותר מינקות, למגזרים שהם נמוכים סוציו-אקונומית, מעלה את אחוזי ההצלחה בהשתלבות בלימודים תיכוניים וגבוהים. לגבי הגברת גטניו, איני מכירה אותה או את שיטתה במלואה. יש לה כעת קורס ראשון להורים וקורס ראשון למדריכים וגם לה אני מאחלת הצלחה בדרכים ישרות.

09/07/2005 | 19:13 | מאת: ענת שרון

וזה בכלל לא משהו חדש כפי שאת ציינת בהודעתך המטעה. למיטב הבנתי מכל הבאז שהיה בתקשורת בחודשים האחרונים, יש לשפת הטף מדריכות רבות - כשאני ראיתי באודטה הם כבר התחילו או היו לפני תחילת הקורס. ומבירורים ישירים עם הנהלת שפת הטף במייל הבנתי שיש קורסים וסדנאות בכל הארץ גם להורים, וגם לאנשי מקצוע מכל התחומים הקשורים להורים תינוקות ולפעוטות. חבל שכמנהלת פורום, אינך מדייקת בפרטים שאת מוסרת על השיטות האחרות בארץ. מובן שפתחת את הפורום הזה כדי לקדם את השיטה שלך, אבל זה לא אומר שאמורים להטעות את ציבור הגולשים באתר לגבי שיטות אחרות שיותר ותיקות מהשיטה שלך. מעניין גם שבכל מקום נמסרים פרטים שונים על הזמן שאת מכירה את השיטה. פעם זה כמה חודשים ופתאום, בפעם הראשונה את כותבת שזה שנתיים. זה לא יוצר אמינות, לפחות לא אצלי. בברכה, ענת שרון