סחיבת משקלים בצבא ועקמת

דיון מתוך פורום  פיזיותרפיה

07/11/2005 | 01:02 | מאת: גיא

אני סובל מעקמת מאז שהייתי ילד קטן. שחיתי במשך שנים - מאז גיל 5 בערך ועד גיל 15 (היום אני בן 18), ועדיין, העקמת אצלי מאוד בולטת ואני כפוף כל הזמן חוץ ממתי שאני מודע לכך שאני כפוף ומיישר את הגב, עד שאני שוב לא שם לב והגב שוב חוזר להיות כפוף. איני סובל מכאבי גב ביום יום, רק אם אני מרים משקל במשך זמן רב, אני חושב שבזה איני שונה מאנשים אחרים. העקמת אצלי היא עניין תורשתי אני חושב - היא נפוצה במשפחתי מצד אבי. כרגע אני פחות מחודש לפני גיוס, ואני עומד להתגייס ליחידה קרבית שבה סוחבים משקלים גדולים במיוחד - במסעות האימונים מגיעים למסע שבו הולכים 35 ק"מ עם 35% ממשקל הגוף. זה אמנם מסע חד פעמי במהלך ההכשרה, אך ישנם עוד מסעות כאלו שבהם סוחבים משקלים המתקרבים למשקל זה, וגם בפעילות השגרתית סוחבים משקלים גבוהים וצועדים איתם מס' קילומטרים. האם סחיבה של משקלים כאלו עלולה להיות מסוכנת במיוחד בשבילי בגלל העקמת, או שאין היא תשפיע עלי באופן שונה מאשר על שאר חברי ליחידה? האם העקמת מגבירה את הסיכויים שלי לסבול מצרות בגב כגון פריצת דיסק בעתיד או משהו אחר? האם בכלל, בלי קשר לעקמת, נראה לכם שסחיבת משקלים כאלו מגבירה בהרבה את הסיכון ללקות בפריצת דיסק בעתיד? ובלי קשר לצבא, האם נידונתי ללכת כפוף כל החיים חוץ ממתי שאשים לב שאני כפוף, והאפשרות היחידה שלי להיות זקוף במשך יותר זמן היא להשתדל להיות יותר מודע לכפיפות ולהזדקף, או שישנן שיטות תרגול שיכולות לשפר את היכולת להחזיק את הגב ויכולות לעזור לי להיות זקוף במשך יותר זמן? אם כן אילו שיטות? האם ישנם דברים שבכלל יהיו אפקטיביים בגיל כזה, או שרק בגיל צעיר יותר ניתן היה לעשות משהו? והאם עבודה על שרירי הגב במכון כושר יכולה לעזור לי להחזיק את הגב ביתר קלות?

10/11/2005 | 23:46 | מאת: ליאור שניאור

שלום גיא, מאורכה של שאלתך אני רואה שהנך מאוד מוטרד לכן: 1- סחיבת משקלים כבדים ולאורך זמן ומרחק ( כמו 30 ק"מ) אינה בריאה לגופנו וכן, בגופך ישנו סיכוי שהיא בעייתית יותר משאר חבריך ליחידה. 2-אומר דבר נוסף,סחיבת משקלים זו אינה רק פרובלמטית לגבך אלא לשאר מפרקי הגוף כמו ברכיים קרסוליים וכו'... 3-ישנן שיטות אימון רבות וטובות כדי לנסות ולמנוע את המשך החמרת העקמת או לחילופין הגברת המודעות שלך ליציבה נכונה כגון: פילאטיס, פלדנקרייז, טאי צ'י, יוגה ועוד.. כמובן שעקב גיוסך המתקרב ובא רצוי שתיכנס לאחת מהשיטות הללו בהקדם האפשרי כדי ללמוד את הטכניקה שאולי תעזור לך בשעות הת"ש בצבא.. 4- בכל גיל צריך לעבוד וללמוד על גופנו, זה לא משנה אם אנו צעירים או מבוגרים ומוטב מאוחר מאשר אף פעם... 5-אימון בחדר כושר יעזור לך אך לא יותר מידי לדעתי היות והנך צריך ללמוד להתאמן על שרירים מאוד ספציפיים שרוב מדריכי חדר הכושר אינם מתמקצעים בהם עקב הכשרתם הדלה ( זאת הנני אומר מניסיוני בעברי כמנהל חדר כושר) 6- הייתי שוקל שוב את גיוסך ליחידה ספציפית זו, אני מקווה שבלשכת גיוס דיווחת על העקמת לפני גיוסך ולא העלמת פרטים רפואיים חיוניים. אני מודע לעובדה שעקב הרצון להיות "קרבי" לעיתים משמיטים פרטים...וחבל!! בהצלחה ליאור שניאור פיזיותרפיסט מפקד בחיל "הנדסה קרבית " לשעבר...( מילואימניק לשמחתי :)) )

14/11/2005 | 22:39 | מאת: גיא

לא העלמתי שום פרטים רפואיים - הקיפוזיס ממנו אני סובל (מתברר שמדובר בקיפוזיס ולא בעקמת) כנראה לא חמורה מספיק כדי להוריד פרופיל בחרתי ללכת ליחידה ספציפית זו (מוד"ש - אתה בטח מכיר) מכיוון שזה המקום שהכי נראה לי לשרת בו מבין כל היחידות הקרביות האחרות... אתה חושב שאפילו רק בגלל עניין המשקל עדיף שאפסול את היחידה הזו?