ספירת דם (ס"ד) - complete blood count

רקמת השומן בגוף משמשת מאגר אנרגיה עיקרי של הגוף. שומנים שונים נמצאים בדם כחלק מתהליך עיבוד ואגירת המזון. רמות השומנים בדם מלמדות על מאזן השומן בגוף ומשפיעות על מחלות רבות (כגון לב, כלי דם, דלקות של הלבלב). בדיקת שומני הדם נעשית לאחר צום של 10 עד 12 שעות כדי למנוע תוצאות שגויות.
ספירת דם (ס"ד) - complete blood count - תמונת המחשה

תאי דם לבנים - WBC - White Blood Cells

טווח תקין
10800 4300
התאים הלבנים שייכים למערכת החיסון. נוטלים חלק בהתמודדות עם זיהומים שונים כמו חיידקים, נגיפים, פטריות, טפילים. מערכת החיסון והכדוריות הלבנות מטפלים גם בתאים סרטניים.קיימים כמה סוגים של תאים לבנים. לכל קבוצת תאים תפקיד מסוים בהגנה על הגוף. עלייה בכמות התאים של אחת הקבוצות, תרמז לנו על סוג הזיהום אליו נחשף הגוף.גם בממאירות של תאי הדם עשויה להיות עליה בכמות התאים של אחת הקבוצות.טווח תקין: 4300-10800ערך גבוה מכונה לויקוציטוזיס. בדרך כלל מלמד על זיהום.ערך נמוך מכונה לויקופניה. מלמד על בעיה במערכת החיסון מסיבות שונות (סרטן הדם-לויקמיה, תופעת לוואי של תרופות).מבדלת (differential) - התאים הלבנים מחולקים לכמה קבוצות. לכל קבוצה תפקידים משלה. עלייה בכמות התאים של אחת הקבוצות תרמז לנו על סוג הזיהום אליו נחשף הגוף.(Neutrophil (Neut - זו הקבוצה הגדולה ביותר. אחראים על טיפול בזיהומים חיידקים.טווח תקין: 28%-54% מסך התאים הלבנים (WBC).ערך גבוה מכונה נויטרופיליה (מכונה גם סטיה שמאלה). מלמד לרוב על התמודדות הגוף עם זיהום חיידקי. עשוי להצביע על סרטן הדם.ערך נמוך מכונה נויטרופניה. עשוי לחשוף את הגוף לזיהומים חיידקיים. עשוי להצביע על סרטן הדם.(Lymphocytes (Lymph - אחראים על טיפול בנגיפים או בזיהומים חיידקיים ממושכים.טווח תקין: 36%-52% מסך התאים הלבנים (WBC).ערך גבוה מכונה לימפוציטוזיס. עשוי ללמד על זיהום נגיפי, על זיהום חיידקי כרוני או על סרטן הדם בשם לימפומה.ערך נמוך נקרא לימפופניה. עשוי ללמד על פגיעה במוח העצם, שם מיוצרים תאי הדם השונים. הגורמים לכך משתנים: תופעת לוואי של תרופות, סרטן, זיהומים נגיפיים מסוימים (איידס).(Monocytes (Mono - התאים הלבנים האחראים על התמודדות עם זיהומים נגיפיים, פטרייתים וחיידקים. במחלת הנשיקה מופיעים מונוציטים בעלי צורה לא אופיינית. נקראים מונוציטים אטיפיים.טווח תקין: 2%-9% מסך התאים הלבנים (WBC).ערך גבוה מכונה מונוציטוזיס. מופיע בזיהומים חיידקים מסוימים (שחפת, עגבת), זיהומים נגיפיים וטפיליים. מונוציטוזיס עשוי להצביע על סרטן.(Basophiles (Baso - התאים הלבנים האחראים על תהליכים אלרגיים.טווח תקין: 0%-1% מסך התאים הלבנים (WBC).ערך גבוה מלמד על התקף אלרגיה או נטייה לאלרגיה.(Eosinophiles (Eos - תאים לבנים המשתתפים בתהליכים שונים: זיהומים, אלרגיה, אסתמה, מחלות רקמת חיבור, זאבת אדמתית (לופוס), ספחת (פסוריאזיס).טווח תקין: 1%-3% מסך התאים הלבנים (WBC).ערך גבוה יופיע בהתקף אסתמה, אלרגיה פעילה, סקביאס.

תאי דם אדומים - RBC - Red Blood Cells

טווח תקין
5.3 4.5
נקראים כדוריות דם אדומות, אריתרוציטים. אחראים על אספקת חמצן ופינוי דו תחמוצת הפחמן מחלקי הגוף השונים. הכדוריות האדומות קושרות חמצן בריאות ובעזרת זרם הדם עורקי, מביאות את החמצן לכל רקמות הגוף. ברקמות השונות משתחרר החמצן אל התאים וכדוריות הדם קושרות את דו תחמוצת הפחמן. זרם הדם הוורידי מביא את הכדוריות אל הריאות. שם משחררות הכדוריות האדומות את דו תחמוצת הפחמן וקושרות שוב חמצן.טווח תקין: 4.5-5.3.ערך גבוה מופיע במחלות שונות של מערכת הדם. עישון ומחלות ריאה מעלים את כמות הכדוריות האדומות.ערך נמוך מכונה גם אנמיה. הסיבות העיקריות: דימום, הפרעה לייצור כדוריות דם, חסר ויטמין B12.

המטוקריט - HCT - Hematocrit

טווח תקין לגברים (באחוזים)
54% 37%
טווח תקין לנשים (באחוזים)
47% 33%
זהו הנפח שתופסות כדוריות הדם האדומות מתוך נפח כל נוזל הדם.טווח תקין בגברים: 54%-37%.טווח תקין בנשים: 47%-33%.ערך נמוך מצביע על אנמיה.

נפח תא הדם האדום - MCV - Mean corpuscular Volume

טווח תקין
93 78
Mean corpuscular Volume - זהו הנפח הממוצע של כדורית הדם האדומה.טווח תקין: 78-93ערך גבוה מכונה גם מאקרוציטוזיס. עשוי להיגרם על ידי חסר B12.ערך נמוך מכונה גם מיקרוציטוזיס. עשוי להיגרם על ידי חסר ברזל.

MCH - Mean Corpuscular Hemoglobin

טווח תקין
30 24
זוהי כמות ההמוגלובין הממוצעת בכדורית האדומה.טווח תקין: 24-30ערך נמוך יופיע באנמיה או בהפרעות אחרות של מערכת הדם.

המוגלובין (Hemoglobin (Hb

טווח תקין לגברים (mg/dl)
18 12
טווח תקין לנשים (mg/dl)
16 12
זהו החלבון האחראי על קשירת החמצן ודו תחמוצת הפחמן בכדוריות הדם.טווח תקין בגברים: 12-18 mg/dl.טווח תקין בנשים: 12-16 mg/dl.ערך נמוך מכונה גם אנמיה. נגרם עקב דימומים, חסר ברזל, חסר ויטמין B12, פגם בייצור הכדוריות האדומות.

התפלגות תאי הדם האדומים - RDW

טווח תקין
14.5% 11.5%
מדד לאחידות הגודל של הכדוריות האדומות. שונות גבוהה בגודל הכדוריות מצביע על תהליך של תיקון אנמיה או על הפרעה בייצור הכדוריות האדומות.טווח תקין: 14.5%-11.5%.

פריטין - Ferritin

טווח תקין לגברים
300 12
טווח תקין לנשים
150 12
חלבון הקושר ברזל. משמש מאגר לברזל בגוף.טווח תקין בגברים: 12-300 ננוגרם למיליליטר.טווח תקין בנשים: 12-150 ננוגרם למיליליטר.ערך נמוך מופיע במצבים של אנמיה עקב חסר ברזל.

טרנספרין Transferrin

טווח תקין (mg/dl)
400 200
חלבון המשמש להעברת ברזל בגוף.טווח תקין: 200-400 mg/dl.ערך נמוך מלמד על הפרעה במערכת הדם.

טסיות הדם - PLT - Platelets

טווח תקין
450,000 150,000
טסיות הדם - אחראיות על אחד השלבים בתהליך קרישת הדם. פגיעה בדופן כלי הדם גורמת לטסיות להתרכז באזור הפגוע. הטסיות נשברות ומשחררות גורמי קרישה שונים המעודדים יצירת קריש דם ועצירת הדימום.טווח תקין: 150,000-450,000.ערך גבוה יופיע בעקבות דלקת, מחלות של מוח העצם או בעקבות דימום חריף. רמה גבוהה של טסיות עשויה לגרום למצב של קרישתיות יתר.ערך נמוך מופיע עקב פגיעה בייצור הטסיות במוח העצם, או עקב הרס מוגבר שלהן. חסר טסיות עשויה לגרום לנטיה לדימומים.

עוד בתחום

לכל סוגי תוצאות בדיקות הדם