שומני הדם

רקמת השומן בגוף משמשת מאגר אנרגיה עיקרי של הגוף. שומנים שונים נמצאים בדם כחלק מתהליך עיבוד ואגירת המזון. רמות השומנים בדם מלמדות על מאזן השומן בגוף ומשפיעות על מחלות רבות (כגון לב, כלי דם, דלקות של הלבלב). בדיקת שומני הדם נעשית לאחר צום של 10 עד 12 שעות כדי למנוע תוצאות שגויות.
שומני הדם - תמונת המחשה

טריגליצרידים (Triglycerides)

טווח תקין (מיליגרם לדציליטר)
190 10
השומן העיקרי המסופק במזון.טווח תקין 10-190 מיליגרם לדציליטר.ערך גבוה בדרך כלל נובע מצריכת שומנים מוגברת במזון. יכול להופיע במחלות כמו שחמת הכבד, תת תפקוד בלוטת התריס, דלקת של הלבלב.ערך נמוך עשוי ללמד על הפרעה בספיגת שומנים או פעילות עודפת של בלוטת התריס.

כולסטרול (Total Cholesterol)

טווח תקין (עד 200 מיליגרם לדציליטר)
200 0
הכולסטרול חיוני לתאי הגוף ומשמש מרכיב חשוב בדופן התאים. מיוצר בעיקר בכבד. משמש בסיס ליצירת הורמונים רבים וכן ויטמינים מסיסי שומן (A, D, E, K).טווח תקין עד 200 מיליגרם לדציליטר.ערך גבוה מלמד על צריכה גבוהה של שומנים מן החי או על ייצור מוגבר של כולסטרול בגוף. רמות גבוהות של כולסטרול מגדילות משמעותית את הסיכון למחלות לב וטרשת עורקים.ערך נמוך יכול להיגרם עקב תת תזונה או תת ספיגה של מזון. יכול גם להופיע בתת תפקוד של בלוטת התריס, מחלות כבד, דלקת כרונית.

כולסטרול טוב (HDL)

טווח תקין לגברים (מיליגרם לדציליטר)
62 29
טווח תקין לנשים (מיליגרם לדציליטר)
82 34
זו מולקולה שתפקידה לאסוף שאריות כולסטרול מהגוף ולהעבירן לכבד. בכבד השומן נאגר וכך אינו מצטבר בדפנות כלי הדם. לכן נקרא HDL גם 'כולסטרול טוב'.טווח תקין בגברים 29-62 מיליגרם לדציליטר.טווח תקין בנשים 34-82 מיליגרם לדציליטר.ערך גבוה הינו גורם המגן מפני טרשת העורקים. פעילות גופנית ותרופות מסוימות יכולות להעלות רמתו.ערך נמוך הינו גורם סיכון לטרשת העורקים.

כולסטרול רע (LDL)

טווח תקין (מיליגרם לדציליטר)
130 60
זו מולקולה שתפקידה להעביר כולסטרול לתאי הגוף השונים. עודפי כולסטרול המועברים על גבי מולקולה זו שוקעים ומצטברים בדפנות כלי הדם וכך גורמים לטרשת עורקים. לכן נקרא 'כולסטרול רע'.טווח תקין 60-130 מיליגרם לדציליטרערך גבוה מלמד על חוסר איזון במשק השומנים ועל סיכון מוגבר לטרשת העורקים ומחלות לב.ערך נמוך מלמד על תת תזונה או תת ספיגה.

עוד בתחום

לכל סוגי תוצאות בדיקות הדם