דילול עוברים: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

עובר ושב פחות

יתרונותיו של האולטרה-סאונד רבים ומוכרים. על סגולותיו השגרתיות פחות, בהן סיוע בדילול עוברים, דנה ד"ר נילי ינאי נגיש, יעיל, אבחנתי, שימושי, אמין ובטיחותי - אלו מקצת מהיתרונות שהפכו את מכשיר האולטרה-סאונד לכלי האבחוני הראשוני והמתקדם בתחום המיילדות, הגינקולוגיה והפריון.ואם באבחון עסקינן, הרי שבפעולות החודרניות הרבות, הקיימות ברפואת הנשים והמיילדות, מככב האולטרה-סאונד במקום הראשון במצעד המנחים.לצד דיקור מי שפיר, דגימת סיסי שילייה, דגימת דם מחבל הטבור, שאיבת ביציות בהפריה חוץ גופית ועוד פעולות יומיומיות הנעשות בהנחיית המכשיר, ניתן לבצע באמצעות המכשיר גם פעולות שגרתיות פחות. דילול עובריםבשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית במספר ההריונות מרובי העוברים. מאז שנות השמונים חלה עלייה של 60% בשיעור הריונות תאומים ועלייה של 430% בשיעור הריונות שלישיה ומעלה. הסיבה העיקרית...
ללמוד עוד על דילול עוברים
עובר ושב פחות-תמונה

יתרונותיו של האולטרה-סאונד רבים ומוכרים. על סגולותיו...

מאת: ד"ר נילי...
08/06/2006
הריון: בדיקות שיסירו חשש מהלב-תמונה

הריון מלווה בהרבה התרגשות, לצד חששות בנוגע לתקינות ההריון...

מאת: ד"ר יוסף...
25/01/2016
תביעה: רשלנות בטיפולי פוריות-תמונה

הורים לשלישיית פגים, שנותרו נכים, תובעים את קופ"ח מאוחדת,...

מאת: מערכת zap...
01/06/2014
זה הקטן גדול יהיה-תמונה

10% מהלידות בישראל מסתיימות בלידת פגים. מובן שלידה כזו...

מאת: סימה...
25/04/2006
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לדילול עוברים?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

דילול עוברים: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום, אני בשבוע 25 להריון תאומים שאינם זהים. אצל אחד מהעוברים התגלה מום קשה ונאמר לי שעדיף שלא להמשיך את ההריון. שאלותיי הן: 1. איך מתבצע התהליך ובאיזה שבוע? 2. האם זה עלול לסכן את העובר השני? 3. האם יש צורך לאחר מכן בשמירת הריון? תודה.

1. בדומה למי שפיר על ידי הזרקת אשלגן כלוריד ללב של העובר שיופחת. השבוע נקבע בהתאם לנסיבות. 2. כן. 3. לפחות לתקופה קצרה.

תודה על תשובותיך. בקשר לשאלה הראשונה לא הבנתי עד הסוף.. מזריקים ללב של העובר אשלגן שגורם לו להפסיק לחיות ואז מיילדים? או הוא נשאר מת ברחם עד ללידה בגלל העובר השני? ובקשר לשאלה השנייה, למה קיים סיכון גם לעובר השני בתהליך זה?

הוא נשאר מת ברחם עד ללידה בגלל העובר השני. ותמיד תיתכן בעקבות ההפחתה הפלה מאוחרת או לידה מוקדמת של ההיריון כולו.

אני בהריון בשבוע 8 והיות שנתגלו שני שקי הריון עם שני עוברים תקינים, אנ מעוניינת לעשות הפחתת עוברים מ-2 ל-1. ההריון הוא טבעי, ואני בת 40.5. הרצון האישי להפחית הוא גילי. לשני העוברים יש דופק ו-CRL דומה (9.6 ו-10.5). מה הסיכונים האפשריים של פרוצדורת הפחתת עוברים במקרה זה? (בהשוואה לשמירת הריון התאומים.) ילדתי לפני כמעט שנתיים בשבוע 40 ילד בריא, לידה רגילה, הריון טבעי.

כדאי לעשות השבוע בדיקת דם ל- DNA עוברי (NIPT) כדי לשלול עוד לפני ההפחתה תסמונת דאון באחד העוברים, שלא נדירה בגילך. הסיכון העיקרי בהפחתה הוא אובדן של ההיריון כולו, סיכון שמוערך ב- 5-8 אחוז.

נאמר לי שבדיקת NIPT ניתן לעשות משבוע 10. אתה סבור שאפשר גם בשבוע 9? והאם יש לך המלצה על חברה ספציפית שתיתן תשובה מתאימה לתאומים?

חלק מהמעבדות נותנות כבר תשבוה בשבוע 9+ ורובן יודעות לעשות את הבדיקה עבור תאומים.

שלום פרופ' משיח, אני בת 42.5, מתגוררת בחו"ל. יש לי בארץ 10 עוברים מוקפאים בני יומיים שהופרו לפני 5 שנים מתרומת זרע. לפני כחודש הפשרתי 3 עוברים גידלנו אותם ליום 3 והחזרנו עובר אחד. ניסינו לגדל את השניים האחרים ליום 5 אך הם לא שרדו. בעקבות סרטן צוואר הרחם ושתי קוניזציות צוואר הרחם קצר מאוד ולכן הומלץ לי להחזיר עובר אחד בלבד. לקחתי תמיכה של אסטרופם ונרות אנדומטרין 3 פעמים ביום ודופסטון פעמיים ביום. לצערי ההריון לא נקלט ואני מתוכננת להגיע להחזרה נוספת באוקטובר. השאלה שלי היא האם אתה ממליץ לגדל את העוברים שיופשרו ל-5 ימים, מה שיגדיל את הסיכויים להריון, אך מצד שני יש סיכון שהם לא ישרדו ואפספס את המחזור הזה, או לגדל שוב ליום 3 ולהחזיר אחד? האם יש סכנה בגידול ליום 5 והקפאה חוזרת של העוברים? (הם מוקפאים בשלשות ועל כן מפשירה 3 בכל פעם). שאלה נוספת, האם אתה ממליץ להחזיר שני עוברים ובע"ה אם יש הריון לעשות דילול עוברים? אשמח לכל הארה, המלצה שתוכל לתת. רב תודות!

היות והעוברים מאד יקרים הייתי מחזיר אחד אחד וביום שניים (אין צורך לחכות ליום 3).

תודה. שתי שאלות נוספות- האם בהחזרה שניה כדאי לבחון שינוי בתרופות או להמשיך אותו הדבר? אני טסה יומיים אחרי ההחזרה לארה"ב. האם כדאי לקחת נוגדי קרישה כלשהם? אין לי בעיה של קרישה. תודה!

אני בת 37, הריון שלישי לאחר שני הריונות בריאים ולידות טבעיות, כרגע בשבוע 7. בבדיקה אצל רופאת הנשים נראו שני עוברים בשקים נפרדים. אני ובעלי לא מעוניינים בתאומים. לא נוכל לעמוד בזה כלכלית, ונפשית, ורוצים לשמור על היכולת שלנו לאפשר חיים טובים ומאושרים למשפחה הקיימת ולילד נוסף. האם ניתן לדלל משני עוברים לאחד במידה ואין סיבה רפואית? האם זו זכותנו לעבור את התהליך בידיעה של כל ההשלכות שלו?

בעיה אך מאחר ובתאומים יש יותר סיבוכי הריון לרוב בועדה יאשרו לכם