בדיקת פרוגסטרון בהריון: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

עלייה במספר הלידות במשקל נמוך: האם יש דרך למנוע?

ארגון הבריאות העולמי פרסם לאחרונה כי חלה עלייה מדאיגה במספר הלידות במשקל נמוך ברחבי העולם. מהם הגורמים ללידות במשקל נמוך? מהן הסכנות הכרוכות בכך וכיצד ניתן למנוע את התופעה? לאחרונה הודיע ארגון הבריאות העולמי (WHO) כי משקל לידה נמוך ממשיך להוות בעיה משמעותית בבריאות הציבור ברחבי העולם, הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך. על פי ההערכות 15%-20% מכלל הלידות ברחבי העולם הן במשקל לידה נמוך, זאת אומרת - אחד מכל שבעה תינוקות נולד במשקל לידה נמוך, ובסך הכל למעלה מ-20 מיליון לידות בשנה.   מהו משקל לידה נמוך? ההגדרה הרפואית של משקל לידה נמוך נחלקת לשני סוגים: משקל לידה נמוך אבסולוטי (LBW - low birth weight) - הגדרה זו מתייחסת למשקל היילוד האבסולוטי, ללא קשר לגיל ההריון. משקל לידה נמוך על פי ההגדרה הזו הוא משקל הנמוך מ-2.5 קילוגרמים. מרבית המקרים של משקל לידה נמוך מיוחסים ללידות מוקדמות. במקרים אלה, משקלם הנמוך של היילודים נובע לרוב מהעובדה שהעובר לא הספיק לגדול דיו...
ללמוד עוד על בדיקת פרוגסטרון בהריון
עלייה במספר הלידות במשקל נמוך: האם יש דרך למנוע?-תמונה

ארגון הבריאות העולמי פרסם לאחרונה כי חלה עלייה מדאיגה במספר...

מאת: ד"ר רינת...
15/07/2019
המלצה: חיסון נגד שעלת-תמונה

בעקבות העלייה בתחלואה בארץ ובעולם ממליצים במשרד הבריאות...

מאת: מערכת zap...
18/10/2012
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לבדיקת פרוגסטרון בהריון?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

בדיקת פרוגסטרון בהריון: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

אני בעלת שחלות פוליציסטיות כרגע בהריון טבעי שואלת אם וזה הריון ספונטני זה אומר שיש לי מספיק פרוגסטרון בגוף והגופ מייצר לבד ? והאם זה נכון שלמי שיש לה שחלות פוליציסטיות אז אין לה בגופ פרוגסטרון או שחסר לנו הורמון מסויים בגופ?אולי חסר לי איך אדע עם הגופ כן מייצר פרוגסטרון מספיק בלי תמיכה.תודה.

שחלות פוליציסטיות אינן גורמות לחוסר פרוגסטרון בהריון, עם זאת ניתן לבדוק את רמת הפרוגסטרון בדם בבדיקה פשוטה.

פרופ משיח שלום יש לי 2 שאלות: 1.האם התכווצויות ברחם יכולות לגרום להפלה בהריון בשלבים מוקדמים ? 2. האם אפשר במצב של התכווצויות ברחם בהריון לקחת 3 דופסטון וזריקות פרוגסטרון ביום במשך כל ההריון?

אני מייעץ לפנות לרופא המטפל. באשר לתשובה כללית: התכווצויות עלולות לגרום להפלה וכדאי לשקול את הטיפול התומך שאת מקבלת.

שלום, האם קבלת נרות פרוגסטרון (למניעת לידה מוקדמת) עלול לגרום בעתיד להתבגרות מינית מוקדמת אצל בנות? תודה רבה !

לא מוכר לי חומר בספרות על קשר כזה

שלום, אני כרגע בתחילת הריון שבוע 5 ורציתי להתיעץ בנוגע לנטילת כדורי פרוגסטרון ואגינליים. הייתה לי הפלה לפני מספר חודשים, אך בבדיקת הדם בהריון הקודם הופיע ערך פרוגסטרון גבוהה כך שנראה שההפלה לא הייתה קשורה לרמות הפרוגסטרון. יש בידי כדורי פרוגסטרון שרופאה נתנה לי למקרה שאכנס להריון, האם יש סיבה ליטול אותם בכל מקרה? או לחכות לתוצאות בדיקת הדם? היו לי הפרשות חומות במשך שבוע (כנראה השתרשות) אך נראה שהן פסקו. תודה מראש, מיה

שלום, מיה טיפול בפרוגסטרון נמצא כי עוזר למנוע לידות מוקדמות, יש מחקרים אחרונים שתומכים כי פרוגסטרון גם עוזר למנוע הפלה מוקדמת מאיימת (דימום בהריון צעיר) וגם למנוע הפלות חוזרות. רק צריך לשים לב כי יש תכשירים שונים. למניעת הפלה מאיימת והפלות חוזרות נמצא כי יותר עוזר פרוגסטרון סימטטי דרך הפה - Duphaston. להבדיל בלידות מוקדמות משתמשים בפרוגסטרון טבעי - UTEROGESTAN וENDOMTRIN וגם זריקות PROGESTERON RTARD. יש לציין כי רוב הפלות בתחילת הריון הן מסיבה גנטית (מוטציה חדשה) לכן פרוגסטרון לא יעזור. אבל אם את בשבוע 5 עם דימום לדני ובעברה הייתה לך הפלה מוקדמת אני ממליץ לך להתחיל פרוגסטרון סינטטי דרך פה - Duphaston לגבי המינון ואופן הלקיחה צריך לפנות לרופא נשים מטפל. בברכה, ד"ר קוסטין מחלקת נשים ויולדות בית חולים יצחר שמיר (אסף הרופא לשעבר)