MRI עובר: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

אולטרה סאונד מוח עוברי: מדריך

מתי מבצעים את הבדיקה? כיצד אפשר לזהות בעיות בהתפתחות העובר, בשלבי הריון מתקדמים? ומה יתרונה של בדיקה זו, על פני סקירות המערכות השגרתיות? עוד בנושא: הריון, לידה והגיל הרךבמהלך מעקב ההריון, מבוצעות בדיקות שגרתיות לבדיקת תקינות המערכות האנטומיות של העובר שנקראות סקירת מערכות. במהלך בדיקות אלה, נבדקות בצורה מובנית כלל המערכות של העובר כגון: מערכת העיכול, השתן , המין, השלד, הלב וכלי הדם, הפנים וכמובן - המוח ומערכת העצבים. במהלך הסקירות השגרתיות, מבוצעת גם בדיקה בסיסית למערכת העצבים, המסוגלת לזהות הפרעות מבניות האפשריות. אולם בניגוד לשאר המערכות, המוח ומערכת העצבים של העובר היא ייחודית ושונה בכך שהיא מתפתחת ומשתנה לאורך כל ההריון, אפילו עד גיל שנתיים לאחר הלידה. מכאן, שבשלבים שונים של ההריון, המוח ומערכת העצבים נראים אחרת ומותאמים אחרת; ולכן, חשוב לדעת מה צריך להיות קיים במבנה המוח המתפתח - ומה נחשב תקין או בלתי...
ללמוד עוד על MRI עובר
אולטרה סאונד מוח עוברי: מדריך-תמונה

מתי מבצעים את הבדיקה? כיצד אפשר לזהות בעיות בהתפתחות העובר,...

מאת: ד"ר קטורזה...
10/07/2016
הריון: בודקים את מוח העובר-תמונה

בדיקת MRI יכולה לשנות החלטות על עתיד ההריון במקרים בהם...

מאת: מערכת zap...
06/06/2012
הריון: מדריך לבדיקות המיוחדות-תמונה

שפע הבדיקות המיוחדות שניתן לבצע בהריון עלול לעורר בלבול....

מאת: ד"ר קריידן...
28/06/2017
חדש: מרפאה לזיהומים עובריים-תמונה

באיכילוב הוקמה מרפאה חדשה המתמחה בייעוץ וטיפול למטופלות...

מאת: מערכת zap...
13/06/2013
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לMRI עובר?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

MRI עובר: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

היי.. בני בן ה שנה ו7 חודשים התפתחות תקינה, עוד מאז שהיה בבטני עברתי mri עוברי ויצא שיש לו עודף נוזל... מאז נוירולוגית אמרה לי להיות במעקב טיפת חלב כרגיל.. במעקב טיפת חלב אמרו שהיקף הראש גדול הרבה מעל האחוזון. בגלל כל העבר שלו הרופא משפחה שלח את בני לעשות mri.. להלן התוצאות: הצטברות נוזלית בפוסה האחורית בעובי 50 מ"מ מתאימה לציסטה ארכנואידלית, אפקט מסה על הצרבולם ללא סימני הריאנציה וללא דימום ללא מלפורמציה חריגה בפוסה האחורית. הפנו אותי לנרוכירוגיה..אני חייבת לציין שוב שההתפתחות של בני תקינה ואין שום סימן למשהו לא תקין... האם יש סיכוי לניתוח? מה התוצאות אומרות?

בוקר טוב, *עליך להגיע עם בנך לבדיקת נוירוכירורג לילדים *ממצאי בדיקתו והתרשמות היועץ מעיון ב-MRI ומידת הלחץ של הציסטה על המוחון ינווטו טיפול: האם מעקב בלבד? האם מתבקש ניתוח? קיצורי דרך לא יועילו ואינם מומלצים בברכה בברכה

שלום, נשלחתי לביצוע בדיקת mri עוברי עקב היקף ראש גדול בשלושה שבועות. כרגע בשבוע 32. קיבלתי תשובות אך איני מבינה את משמעותם ואודה לקצת מידע מאחר ואני מאד מתוחה ויש לי תור לייעוץ גנטי רק בשבוע הבא. אלו הממצאים: כמות תקינה של מי שפיר. צואר הרחם באורך 27 מ"מ. 3 כלי דם בחבל הטבור. שליה צידית אחורית. אסמטריה קלה של החדרים הלטרלים, חדר לטרלי השמאלי נמדד 8.5 מ"מ ואילו הימני 5.3 מ"מ. ללא הרחבה של החדר השלישי או הרביעי. ללא סטיית קו האמצע. ביומטריה: 76.9 cerebral bi-parietal diameter - CBD מ"מ )פרסנטיל % 10-25 לפי גרל( 84.4 bone biparietal diameter - BBD מ"מ )פרסנטיל % 95 לפי גרל( 42.3 transverse cerebral diameter - TCD מ"מ )פרסנטיל % 95 לפי גרל( הדגשה בולטת של חללי הנוזל האקסטראקסיאליים במיוחד על פני ההמספרה שמאלית עם רושם לתבנית סולקציה די סמטרית ומתאימה לגיל, למעט באזור פריאטו- אוקסיפיטלי, שם מודגמת אסימטריה אינטר-המיספרית עדינה. מבנה קו האמצע שמור כולל קורפוס קלוסום, קבום ספטום פלוצידום, כיאזמה, הגבעול של ההפופיזה. אורך הקורפוס קלוסום 37 מ"מ. פוסה אחורית אינה מורחבת עם FESTIGIUM וכן פיסורה ראשונית תקינים. הורמיס במבנה תקין. אורכו 20.4 מ"מ. רוחבו 20.3 מ"מ. פונס, גזע המח ומעבר קרניו-צרביקלי תקינים. רוחב הפונס 13.3 מ"מ. ללא עדות לדמם מוחי או הפרעה רסטריקטיבית. לסיכום: ביומטריה גדולה של הגולגולת עם פער במדידות של הביומטריה המוחית, נובעת מחללים אקסטקראקסיאלים בולטים מהרגיל ובולטים יותר משמאל. בנוסף אסימטריה עדינה באזור אוקסיפיטלי אחורי מימין , ללא עיבוי קורטיקלי. לקורלציה נוירוסונוגרפית, ומעקב אחר המשך התקדמות הסולקציה וייעוץ לגבי מכלול הממצאים הידועים, כולל ייעוץ גנטי.

האינטרנט אינו המקום המתאים להתייעצות מסוג זה. המתיני עד לייעוץ הגנטי. המון בהצלחה.

שלום רב, בעקבות ריבוי מים קל (afi 280) בשבוע 32, נשלחתי למספר בדיקות. להלן הבדיקות שביצעתי ויצאו תקינות עד היום (שבוע 36): דיקור מי שפיר וצ׳יפ גנטי העמסת סוכר 100 אקו לב עובר חלבון עוברי שקיפות עורפית אתמול ביצעתי סקירה מכוונת בבית חולים ונאמר לי כי הריבוי הפך לקיצוני (afi 380). בנוסף, ראש העובר גדול (קצת מעל שתי סטיות תקן מעל הנורמה). יש לציין כי ראשים גדולים קיימים במשפחה. נשלחתי ליעוץ גנטי ו-mri עוברי. מה הסבירות שמשהו לא תקין בעובר? אני בספק כי אספיק לבצע את בדיקת ה-mri לפני הלידה... מה הסיכונים הכרוכים בריבוי ככ קיצוני של מי שפיר לאור הממצאים הנ״ל?

שלום, מאיה בדיקת AFI 380 זה בהחלט אפשר להגדיר כריבוי מי קשה. מכל הבדיקות שעשית לא ראיתי שביצעת סקירת מערכות מכונת לריבוי מי שפיר וגם בידקות וירוסים שנקראה TORCH. אם לא עשית אז יש להשלים. לגבי יעוץ גנטי אם עשית אותו לפני שהתגלה ריבוי מי שפיר אז יש לחזור אליו שוב עם כל התוצאות כולל בדיקת MRI ולקבל ממנו את הפרוגנוזה האם יש כן אפשרות לבעיה גנטית. יש לקחת בחשבות שריבוי מי שפיר קשה גורם להרחבה מוגברת של הרחם מה שיכול לגרום לצירים מוקדמים ואף לידה מוקדמת או ירידת מים מוקדמת. לפעמים זה מצדיק ניקוז מי שפיר בדיקור. לכן במקרה של לחצים בבטן דימום לדני או חשד לירידת מים יש לפנות לבדיקת רופא נשים בהקדם. חשוב לציין כי במקרים של ריבוי מי שפיר בהריון כאשר את כל הבירור תקין עדיין יש סיכון של 20% של בעיה עוברית כלשהי שתתגלה רק בתקופה לאחר הלידה. בברכה, ד"ר קוסטין חטיבת נשים ויולדות, המרכז הרפואי יצחק שמיר (אסה"ר לשעבר)

שלום רב, שבוע 25, לאחר MRI עובר שבו נמצא: קיבה וחלק פרוקסימלי של התריסריון מורחבים, מתאים לאטרזיה דיאודנלית. אשמח להבין מה זה אומר, מה ההשלכות של זה על העובר קדימה והאם יהיו לו חיים נורמאלים בעתיד. רק לציין שהציפ הגנטי חזר תקין. תודה רבה

שלום רב לאור האמור לעיל, אם אכן אין לתינוקך מומים נוספים, הרי שמדובר בניתוח יחסית נפוץ ולא מאוד מורכב בו מבצעים השקה בין שני חלקי התרסריון שאינם מחוברים. הניתוחים הנ"ל עוברים בהצלחה, והילד גדל כתינוק בריא לכל דבר לאחר תקופת האישפוז. כל זאת בתנאי שאכן מדובר במום הנקרא deudenal atresia ולא במום אחר דומה או מורכב יותר.