פינסטריד: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

התקרחות גברית: יש מה לעשות

גברים בני דורנו מתחילים להקריח הרבה לפני אמצע החיים. מדוע התופעה כה נפוצה בישראל? כיצד ניתן לטפל בה ולעצור את ההתקרחות ללא תופעות לוואי? הגורמים העיקריים להתקרחות גברית, המהווים כ-98 אחוזים מכלל הסיבות להתקרחות, הם גורמים גנטיים הורמונליים. זאת בניגוד לנשים, שאצלן ההתקרחות נובעת לעתים אף ממחלה או מבעיה חיצונית, אשר איננה קשורה דווקא לנסיבות גנטיות. התקרחות גברית מאפיינת גברים בכל הגילאים, אפילו נערים צעירים בני 18: לגנטיקה היהודית האשכנזית יש חלק ניכר בגן ההקרחה הגברי, בניגוד לגנטיקה של מוצאים אחרים. כיום סובלים כ-35 מיליוני אנשים בארצות הברית מהתקרחות. בישראל, בין 70 ל-80 אחוז מכלל האוכלוסייה הגברית סובלים אף הם מהבעיה. יחד עם זאת, כיום תופעת ההתקרחות מתרחשת באופן זריז יותר מאשר בעבר. לפני כשלושה עשורים, גברים היו מתחילים להתקרח רק בגיל מבוגר, לאחר אמצע החיים, ולא היו סובלים מהתקרחות בשנות העשרים לחייהם.מה השתנה...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לפינסטריד

תרופות ורוקחות - תמונת המחשה
תרופות ורוקחות המלצותיהם של חברי ועדת סל התרופות לשנת 2019 הוגשו היום. גם השנה, בדומה לשנה שעברה, נכנס...
ללמוד עוד על פינסטריד
התקרחות ונשירת שיער-תמונה

קמתם בבוקר, אבל השערות נותרו על הכרית? ד"ר אלכס גינזבורג...

מאת: ד"ר אלכס...
09/10/2006
נשירת שיער - יש מה לעשות-תמונה

תרופות שונות, תזונה לא מאוזנת, שינויים הורמונליים וגם נטייה...

מאת: שני כרמי
13/09/2011
התקרחות גברית: יש מה לעשות-תמונה

גברים בני דורנו מתחילים להקריח הרבה לפני אמצע החיים. מדוע...

מאת: ד"ר אלכס...
18/06/2015
בלוטת הערמונית - מתי להיבדק?-תמונה

כל מה שרציתם לדעת על בלוטת הערמונית: תפקוד, פעילות, מחלות,...

מאת: מערכת zap...
18/01/2006
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לפינסטריד?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

פינסטריד: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב , אני בן 46 ואני נוטל פרופסיה כעשר שנים , ובחצי השנה האחרונה אני חש בכאבי ראש קלים . האם יש קשר? מלבד זאת אני מרגיש מצוין , בדיקות הדם שלי מצויינות.

בשל העובדה שהינך נוטל את התכשיר שנים וכאב הראש הופיע לאחרונה, ככל הנראה אין קשר בין השניים.

האם התרופה אנדרוקור משפיעה על האנזים 5 אלפא רדוקטאז? האם היא חוסמת אותו כמו שהתרופות פרופסיה ואבודרט עושות? תודה מראש

המנגנון מעט שונה, חסימה של הקולטנים במוח וברקמות

שלום ד"ר, אני בן 31 עם תסמונת מרפן. אינני לוקח שום תרופות מרשם. הנני לוקח תוספי מזון הבאים: בי 12, מגנזיום וויטמין די. מלפני חודש, אולי קצת יותר, התחלתי לקחת תוסף של דקל ננסי 160 מג' פעמיים ביום בהמלצת אורולוגית. זה גם המינון שמומלץ על גבי הקופסה, בשביל לטפל בהליכה מרובה לשירותים להתלת שתן, כנראה בגלל דלקת ערמונית שלא ידעתי שיש לי. הרופאה המליצה לנסות. מאז התחילו לי תופעות לוואי של כאבים בחזה בצד שמאל, ובאותו הצד רק מכיוון הגב, דופק לב מהיר ולא סדיר, חולשה כללית, חרדה, אי שקט, הליכה מרובה לשירותים וחוסר שינה. במהלך פרק הזמן גם ביקרתי את השיננית והיא ציינה בפני שאני מדמם יותר מידי מהחניכיים (למרות שאני מטפל מצוין בשיניים). לפני התחלת הטיפול הרגשתי טוב. עשיתי רנטגן, אקו לב, שלא הראו משהו מיוחד. הרופאה הכללית שלי אמרה שזה כנראה רק חרדה, אבל התשובה שלה לא סיפקה אותי כי זה לא נשמע לי סביר מספיק. בהתחלה קישרתי את התופעות למשהו אחר - שאיפת אבק של אבקת חוואר בעת פתיחת הקופסה לצורך הכנת משחת שיניים טבעית - רופאת ריאה שללה את זה על סמך הרנטגן. אבל רק היום קשרתי בין תופעות הלוואי שלי ללקיחת הדקל שזו סיבה סבירה - לאחר חיפוש קטן בגוגל בעברית ובאנגלית - תלונות דומות מאוד של אנשים אחרים וקריאת מידע על תופעות לוואי אפשריות. היום הפסקתי לקחת את התוסף. אני בטוח ב 99% שזה בגלל התוסף. יש לי תור לאורולוגית ביום שני. מה עליי לעשות כדי להחזיר את המצב לקדמותו? האם כל זה בגלל שהתוסף מוריד את רמות ה DHT בגוף כמו פרופסיה וזה בעצם הוציא את הגוף לגמרי מאיזון? נהייתי מאוד חרד - אינני מסופק שזה רק מחרדה. הפסקתי את לקיחת התוסף היום ואינני מתכוון להמשיך לקחת אותו. האם התופעות יחלפו על סמך נסיונך? היתכן כי פגעתי באיזשהו איבר בגוף? קראתי על אנשים שפגעו בעצמם לצמיתות בעקבות שימוש בדקל. אני מקווה לחזור לעצמי וכמה שיותר מהר. מבקש את עזרתך ועידודך. תודה מראש.

שלום מעולם לא נתקלתי בתופעות כאלו במטופלי שלקחו את התרופה. בברכה

התופעות אכן בגלל הדקל - לאחר הורדת הכדורים של הדקל - התופעות שהיו לי כמעט נעלמו, השינוי היחיד שעשיתי זה הפסקת הכדורים של הדקל מיום שישי. אני עדיין מרגיש קצת כאב בחזה אבל אני מאמין ומקוה שזה יעבור כמה שיותר מהר. כל הנזקים הפוטנצייאלים הדקל רשומים בחיפוש בגוגל. לידיעתך ואלו שלוקחים את הכדור. צריך פשוט להיות קשובים לכל שינוי בריאותי שמתרחש לרעה ומיד להפסיק את הכדור. אני מודה לאלוהים שהתעוררתי בזמן. רק בריאות. (אציין שאינני לוקח שום תרופת מרשם - כך שסיבוך עם תרופה הוא לא הסיבה).

היום 11.2018. לפני 4 ימים לקחתי דקל ננסי. אני לא נוטל שום תרופת מרשם או אחרת. בבת אחת התחילו לי תופעות לוואי דקל ננסי, בדיוק כמו שתארת לחץ בבטן באזור תחתון מאחורה, פעימות דברים שמעולם לא קרו לי, וירידה מהירה של לחץ דם וכצעט התעלפות. בתחילה לא קישרתי את ה לדקל ננסי. אבל ברגע מסוים חשבתי שזה יתכן וקשור. עכשיו מעיון בתגובות זה ברור. זה מוריד לחץ דם יתכן רק אצל חלק מהאנשים. זה כדור מסוכן לאנשים מסוימים. הפסקתי ומנסה לעלות לחץ דם, זה גרם גם לתגובות נוספות שמעולם לא ררו לי, בבת אחת אי שקט וגם תחושת פעימות של הדם בגוף. ברגע שהבנתי נרגעתי ולא פעיתי לרופא. בקצור סכנה.

מה שמסתבר שהדקל הננסי עושה והוא שגורם לתופעות האלה, הוא דילול דם הסימטומים הם בדיוק כמו של תרופות אנטי דלקתיות nasid שניתנות לדלקת לא זיהומית, בבעיות גב. דלול הדם גורם לסחרחורת המוזרה התרחבות כלי דם ירידת לחץ דם? אבל ללא ספק זה ממש מסוכן. להפסיק לקחת.

ד"ר שלום, הסיפור שלי מוזר וארוך ולכן אנסה לקצר; לפני כ- 8-9 חודשים התחלתי לחשוש שאני מקריח, הלכתי לרופא עור שבכנות גימגם ולא ידע לומר אם כן או לא. התחלתי להשתמש במינוקסי בכמות מוגזמת ולאחר חודש וחצי הפסקתי. לאחר חודשיים הפסקה עברתי לפרופסיה - חודש ראשון על רבע כדור ביום או כדור ביומיים ובארבעת וחצי החודשים לאחר מכן כדור כל יום באופן קבוע. הסיפור הוא כזה - כל עניין ההתקרחות שהייתה או לא, גרם לי ללחצים נפשיים אדירים, חששות וכבר שמונה חודשים שאני מתעסק רק בהתקרחות. לאחר נטילת הכדור התחילה לי נשירה אטומית, הידלדלות וקשקשת שנמשכת עד כה. היום אני מבין מה זה להיות מקריח (לאור מה שקורה לי היום) וקולט שמה שהיה לי או חשבתי שהיה לי אז, הוא מגוחך ובכלל לא דובר בהתקרחות. אני חושב שההתעסקות שלי עם השיער היא זו שעוררה את גן ההתקרחות, ומצטער על היום שהתחלתי להתעסק בזה. בנוסף לדיכדוך המתמשך אני מאוד כועס על עצמי וחש כי אני הוא זה שגם לכל הסיפור "להיתלקח". ברשותך, יש לי כמה שאלות אלייך: 1) יום לאחר שהפסקתי את השימוש במינוקסי התחיל לי גרד לא פוסק בראש, שנמשך כבר משהו כמו 5-6 חודשים ללא הפוגה. אני מדבר על גירוד מהבוקר עד הערב, עם הפסקות אבל בגדול מרבית היום מגרד ומעקצץ לי הראש כלומר או שיש לי גירודים נקודתיים או שאני מרגיש כאילו נמלים מטיילות לי על הראש ובכנות זה משגע אותי. אני יודע שהתקרחות עלולה להיות מלווה בגרד, אבל האם זה נורמאלי ואם יש לזה פיתרון? מילא הנשירה והדיכאון ממנה אבל הגרד פשוט מחרפן, אני קם איתו והולך לישון איתו. אוסיף שיש לי קשקשת, קשקשים כמו פירורים קטנים ויש שערות שנשרו שהשורש שלהן עטוף בגוף שומני לבן. כמו"כ במקלחת יש לי נשירה ממש כבדה שגורמת לי לחפוף הרבה הרבה פחות מבעבר. 2) בכנות אני לא חש שהפרופסיה עוזרת. לפי דעתי היא גרמה לנשירה להחריף (על אף שלפי דברייך זה לא קורה) אבל זה ממש לא העניין. רציתי לדעת האם יש טעם להמשיך איתה כי אני פשוט לא חש שום שיפור, הנשירה חזקה, השיער מידלדל (ואני אחד שהיה לו שיער חזק, עבה ושחור מאוד). כלומר בעלון השימוש נאמר שאם יהיה שיפור הוא יופיע בין 3-6 חודשים. כרגע אני משתמש בערך 5 וחצי חודשים כשחודש מתוכם שיחקתי עם המינון, ושינוי לא נראה באופק. מה לעשות? האם שיפור, ממקרים שאתה ראית, מופיע מהיום למחר, או שמא הוא הדרגתי? כל בוקר אני מצפה לאיזושהי בשורה שלא מגיעה ואני פשוט כבר לא יודע למה לצפות ומתאכזב מחדש כל פעם. 3) אשמח לדעת מדוע פרופסיה לא עוזרת לכולם. מהמידע שליקטתי הבנתי את הדברים הבאים: התקרחות נגרמת מרגישות ל-dht, וזה מה שעובר בגנים. טסטוסטרון ואלפא 5 רדקטוז יחד יוצרים אותו. פרופסיה מקטינה את הערמונית וגורמת לירידה ב-dht בגוף ובנוסף, מתחרה עם האנזים אלפא-5 על "החיבור" עם הטסטוסטרון. ואולם יש הבדל בין הורדת ה-dht בדם ובין הורדת הרמה שלו בקרקפת. הפרופסיה מורידה אולי 70% - 60% מרמת ה-dht בגוף, אך הרבה פחות ממנו בקרקפת. בגדול זה מה שהבנתי, אולם מה שאני לא מבין הוא למה היא לא עוזרת לכל משתמש. התשובה שקיבלתי באחד הפורומים היא "תלוי בחיבתם של הרצפטורים האנדרוגניים ל-dht". ולצערי לא הבנתי מה זה אומר. אני מעוניין פשוט לדעת למה נניח לי הכדור כנראה לא עוזר, אך לאחרים כן. כלומר מה שונה באותם רצפטורים, מהם בכלל והיכן הם נמצאים. אשמח להתייחסות, וסליחה על רגשנות היתר, כל עניין ההתקרחות ממש משפיע עליי לרעה בפן הנפשי. לעיתים אני חש שאני רק רוצה להקריח כבר רק כדי שהאבן הזאת תרד לי מהלב. תודה רבה

שרון שלום, למרות אורך ההודעה, לא שמעתי שהיית אצל רופא עור כדי להבדק בנושא הגירוד הבלתי נסבל שאתה מתאר וסביר להניח שיש לך בעיה רפואית כלשהי בעור הגורמת לגרד ללא כל קשר להפסקת המינוקסי ויש לטפל בה - ממליץ לך פשוט להתייעץ על כך עם רופא עור. את יעילות הפרופסיה ניתן לודא רק לאחר שנה של טיפול וזו הסיבה שאני לא ממליץ לגברים להפסיק את הטיפול לפני גם אם נדמה שלא חל שיפור. זה נכון שמקובל שהפרופסיה מפסיקה את הנשירה לאחר 3-6 חודשים אך יש גם מקרים שלוקח יותר זמן וכדאי לתת את ההזדמנות - אפשר גם להפסיק אחרי שנה אם באמת לא חל שיפור.בכל מקרה, מובן שהשינוי הוא הדרגתי ולא חל ביום אחד. פרופסיה לא עוזרת לכולם בדיוק מאותה סיבה שכל תרופה אחרת לא עוזרת לכולם באותה מידה - ברפואה אין תשובות להכל אבל כשם שלמישהו אנטיביוטיקה מסויימת לא עוזרת כלל בעוד שלאחר עוזרת מאד, כך גם הפרופסיה. אגב, הפרופסיה מורידה את ה-dht רק בקרקפת ולא ברור לי מהיכן יש לך את הנתונים באחוזים כי לא ממש ניתן לקמט את זה.מציע לך לא להתעסק עם כל ההסברים הרפואיים כי ממילא זה לא מה שישפיע לטובה או לרעה על מצבך. בנוסף, ידוע כי מתח ולחץ אינם מוסיפים לבריאותו של השיער ולכן מאד ממליץ לך להרגע, להתעסק בזה פחות ולתת לזמן לעשות את שלו.

ד"ר שלום, רוב תודה על ההתייחסות. אכן לא ביקרתי אצל רופא בקשר לגרד, משום שלפי מה שהבנתי, גירוד זה מלווה לעיתים התקרחות גברית. ביקרתי אצל 3 רופאים שונים בקשר לנשירה. הראשון לא ידע מה לומר ואמר למרוח מינוקסי. הרופאה השנייה טענה שיש "הידלדלות איטית של השיער" ורשמה פרופסיה. השלישי היה אדיש, ביצע בדיקת "תלישה" "מקצועית" ואמר שאין באמת טיפול לנשירה מלבד פרופסיה ואם היא לא עוזרת לי אז אני צריך להשלים עם המצב. האם גרד מציק מאוד בראש שמתפרס על פני רוב היום, ומאופיין בדקירות נקודתיות ורגעיות או בתחושת נמלים שמטיילות על הקרקפת, מאפיין התקרחות גברית? הייתי רוצה "להאשים" את השימוש המופרז במינוקסי 5 (240 מ"ל ב-40 יום במקום 80 מ"ל ב-40 יום כפי שממולץ לפי היצרן), אבל אני חושב שהשיער שלי נפגם באופן הגברי היינו, מפרצים וקודקוד. שוב תודה