דרבופואטין אלפא: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

חולי הכליה: הסיפור האמיתי

בישראל ישנם כ-35,500 חולי כליה שנאלצים להתמודד כל יום עם התסמינים הקשים. בכל זאת, ישנם טיפולים שיכולים לעזור להם לשמור על שגרה תקינה ואף לשפר את איכות חייהם מחלת כליות כרונית, הנקראת גם כשל כלייתי כרוני או אי ספיקת כליות כרונית, הינה מצב מתמשך ובלתי הפיך, הנגרם על ידי נזק לכליות, ומהווה גורם סיכון מרכזי להתפתחות מחלות לב וכלי דם הגורמות לתמותה בטרם עת. הגורמים למחלה הם רבים ומגוונים, ביניהם סוכרת, יתר לחץ דם, היסטוריה משפחתית, גיל מבוגר והשתייכות לקבוצה אתנית מסוימת. כמו כן, המחלה יכולה לנבוע כתוצאה מהפרעות בכליה עצמה, כדוגמת ציסטות, דם או חלבון בשתן, אבנים בכליות, זיהומים או בעיות מבניות של הכליה.כיום, חיים בישראל כ-30,000 חולי פרה-דיאליזה וכ-5,500 חולי דיאליזה. קרוב ל-15% מהחולים מתדרדרים בסופו של דבר לשלב האחרון והקשה ביותר של המחלה, בו הם יצטרכו להתחבר למכונת הדיאליזה או לעבור השתלת כליה. עם זאת, מחלות כליה מתקדמות לעיתים באופן...
ללמוד עוד על דרבופואטין אלפא
חולי הכליה: הסיפור האמיתי-תמונה

בישראל ישנם כ-35,500 חולי כליה שנאלצים להתמודד כל יום עם...

מאת: ד"ר לאוניד...
26/02/2013
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לדרבופואטין אלפא?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

דרבופואטין אלפא: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

המוגלובין 7.4 לאחר אשפוז של שלושה שבועות .. האם זה אפשרי לקבל מנת דם בזמן דיאליזה? האם זה הכרחי? או שיש טיפול שלא מצריך מנת דם?

כעקרון אפשר לתת מנת דם בזמן דיאליזה, זה אפילו עדיף כי במצב זה אין חשש מהופעת גודש ריאתי משנית לעודף הנפח שניתן על ידי מנת הדם. במטופלים צעירים המועמדים להשתלה אנחנו מעדיפים לא לתת מנות דם אלא אם חייבים, משום חשש שיפתחו נוגדנים לאוכלוסיה, מה שיפחית את הסיכוי למציאת תורם. ההחלטה על מתן מנות דם, אם כן, תלויה בגיל ובמחלות הרקע. אם מדובר באדם קשיש עם מחלת לב, הנטיה לתת דם בקלות יותר. כעקרון הטיפול באנמיה במטופלי דיאליזה כולל השלמת חסרים של ברזל (לרוב דרך הווריד במהלך הדיאליזה), חומצה פולית וויטמין B12, וכן שימוש בתרופות מסוג נגזרות של הורמון האריתרופואטין האחראי ליצירת כדוריות הדם האדומות (כגון ארנספ, רקורמון, בינוקריט). סביר להניח שמקבל תרופות אלו בדיאליזה, כדאי לשאול שם את הצוות המטפל.

והאם יש להן תופעות לוואי?

ארנספ הוא הורמון אריטרופואטין בעל פעילות ארוכת טווח, הניתן בזריקה, אחת לשבוע, שבועיים או חודש - תלוי בהמלצת הרופא המטפל. תפקידו של האריטרופואטין הוא לעודד את יצור כדוריות הדם האדומות. באי ספיקת כליות מתקדמת יש חסר של ההורמון, מה שעלול לגרום לאנמיה (ירידה ברמת הכדוריות האדומות). כמו לכל תרופה גם לארנספ עלולות להיות תופעות לוואי: כגון אלרגיות שביטוין עלול להיות שונה (פריחה למשל), עליית לחץ דם ובמינונים גבוהים מאד עלול להעלות סיכון לאירועים קרדיוסקולארים (לבבים, מוחיים) ועוד. יש לציין כי תופעות הלוואי אינן שכיחות, ותחת השגחה רפואית במינונים מתאימים התרופה בטוחה לשימוש.

אימי בת 83 אושפזה לפני כחמישה חודשים בשל בצקת ריאות כתוצאה מאי ספיקת כליות ולב.היא החלה טיפול תרופתי חדש :פוסיד,הידראלזין,אמלודיפין,אומפרדקס,מדבקת ניטרודרם,זריקת ארנספ ( פעם בשבועיים ),ונופר ופלאביקס.כמו כן,היא ממשיכה להיות מטופלת בקלציום ןאלפא D שלא גרמו לה בעבר בשום תופעת לוואי. כשלושה שבועות לאחר תחילת הטיפול החל אצלה גרד בגב והתפשט לבטן התחתונה ולידיים,ונקודות תת עוריות אדומות בגב.פנינו לרופא עור וזה אמר שמדובר באחת התרופות ונתן לה כדור הנקרא "אלרג'י" ומשחות אך ללא הועיל.פנינו לרופא אלרגיה אך גם זה ללא הועיל.היא הפסיקה את האמלודיפין,אומפרדקס,ההידראלאזין וניטרודרם לשבוע ( כל אחד בנפרד ) אך גם ללא הועיל.והגרד נמשך אצלה.את הפוסיד היא אינה יכולה להפסיק בגלל הבצקת ריאות שהייתה לה. האם הפוסי יכול לגרום לה לגרד ואם כן,האם ניתן לנטרל את הגורם לאלרגיה מבלי להפסיק תרופה זו?והאם יש אפשרות לבדוק אם הסיבה לגרד היא גורם אחר ולא התרופות? בתודה מראש!

עליכם להגיע לרופא מומחה להמשך הבירור רצויח מומחה גם לאלרגיה וגם לרפואה פנימית (כמוני למשל...) למשל: ניתן להפסיק פוזיד זמנית ולהחליפו בתרופה משתנת אחרת ויש עוד שיטות אחרות לטיפול ולאבחון ד"ר קובי שדה פרטים: www.allergynet.co.il

תאריך : 30/12/13 18:45 מחבר/ת : חגי שלום רב אבי בן 91 סובל מבעיית תפקוד של הכליות-בנוסף חולה לב . מצד שני צלול מאד ומתפקד . דיאטנית של קופ"ח מטפלת בו והתאימה לו דיאטה דלת חלבון ואשלגן למרות זאת האשלגן לא עוצר-גבוה ביותר מעל 6! וקריאטנין 1.9 כיצד עוצרים את עלית האשלגן? נפרולוג שהתייעצנו עימו הוריד לו כדורי לחץ דם שיש בהם תרומה להגדלת אשלגן ולרסטאן כמו כן הנחה לתת לו זריקות ארנספ יש עוד משהו שאפשר לעצור את האשלגן ! בברכה חגי 0542244102

1. בהחלט הפסקת ולסרטן. 2. דייאטה טובה. 3. אבקה בשם קייאקסלט- ניתן לקחת כף קטנה (15 גרם) פעם ביום לפי הוראות. 4. ארנספ -ניתן לאנמיה. דווקא CFCR VHU תיאורים של תופ' לוואי של העלאת אשלגן מתרופות אלו אך כנראה שאין עליית שכיחות משמעותית.