הקאות אצל תינוקות: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

הגישה למחלות מטבוליות מולדות

בחילוף החומרים של גופנו קיימות אלפי הפרעות גנטיות. בפני עצמן מחלות אלו הן נדירות, אולם שכיחותן המצטברת עשויה להגיע ל-1:5000 בגיל היילוד (חמישית משכיחות ספסיס בגיל היילוד). על כן חובה לכלול את האפשרות לקיומה של הפרעה מטבולית בשורה של מצבים קליניים ולקדם בירור וטיפול מהירים. פתוגנסיס של מחלות מטבוליות מולדות באופן סכמטי אפשר לחלק את המחלות המטבוליות לקבוצות העיקריות הבאות: 1 . הפרעות הנגרמות עקב בעיה בסינתזה או בפירוק של קומפלקסים מולקולריים גדולים. מחלות אלו מתפתחות לאטן ברוב המקרים (דוגמאות: מחלת גושה, מחלת פומפה). 2. הפרעות במטבוליזם של חומרי ביניים. מחלות אלו גורמות להרעלה אנדוגנית חריפה עקב הצטברות חומרי ביניים המפריעים לשורה ארוכה של תהליכים תאיים חיוניים. עם קבוצה זו נמנות הפרעות של פירוק חומצות אמינו MSUD) Organic Acidurias), והפרעות במעגל האוריאה (השתנן). 3. הפרעות ביצירת אנרגיה תאית, הפרעות בשרשרת הנשימה ("מחלות מיטוכונדריאליות") והפרעות בפירוק חומצות השומן. ההסתמנות הקלינית בגיל היילוד בגיל זה, ברוב המקרים הסימנים אינם ייחודיים:...
ללמוד עוד על הקאות אצל תינוקות
פליטות, הקאה והחזר קיבתי-תמונה

האבחנה המבדלת של הקאה אצל תינוקות וילדים רחבה מאוד ומחייבת...

מאת: ברוך ירושלמי
28/10/2013
הגישה למחלות מטבוליות מולדות-תמונה

בחילוף החומרים של גופנו קיימות אלפי הפרעות גנטיות. בפני...

מאת: אלי הרשקוביץ
10/04/2013
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל להקאות אצל תינוקות?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

הקאות אצל תינוקות: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

יש לי ילד בן שנה וחצי שמקיא כל לילה באופן קבוע כבר שבוע וחצי ,הוא מקיא כל מה שהוא שהוא אכל מהצהריים אין לו ליחה או שילשולים

שלום, מה אמר הרופא המטפל. אני חושב שהוא צריך בדיקה

שלום רב.תינוק בן 5 חודשים מקיא מיד כשאמסיים לאכול.משתעל ומקיא.כשנולד היו לו מעיים הפוכות ודבוקות.בניתוח שחררו לו את המעיים והכל היה תקין.לפני יומיים התחיל להקיא מיד לקחו אותו למיון.חשבו שזה המעיים ומתברר שנכל תקין.חושבים שזה וירוס אך עברו יומיים ועדיין הוירוס? לא יודעים מדוע מקיא את המטרנה.בהתחלה גם את המים הקיא.עכשיו שותה מעט מים ולא מקיא.רצו לשחרר אותו על סמך ששותה מים.אך איך הוא ישרוד בלי אוכל.לא ברור כל הנושא.האם יש לך איזה כיוון שהרופאים לא יודעים? תודה רבה וחג שמח.

אני צריכה מרפאה מסודרת בגסטרו ילדים כולל רופא גסטרו ודיאטנית ילדים . יש כמעט בכל הביתי חולים בארץ . תבקשי מהרופא ילדים שיתן לך הפנייה .

בני בן ה7 חודשים ניזון רק ממטרנה וכל נסיון לתת לו אוכל אחר הוא פשוט מקיא. ניסיתי לתת לו בננה, מרק טחון ממש דליל, גבינה . ברגע שאני מכניסה לו לפה טעימה קטנה הוא מיד מקיא. האם זה דורש ברור רפואי? או ליכול להיות בשלות שתגיע עם הזמן?

שלום תתחילי בהדרגה תני לו לאחר 4 שעות שנתת בקבוק תני כמה כפיות במרקם של פירה (לדוגמא חצי בטטה או חצי בננה מהוך היטב ) ותתקדמי בהתחלה 4 כפיות ולאחר מכן 6 כפיות עד שתגיעי לכמות סבירה . חכי לפחות 4 שעות בין בקבוק מטרנה וארוחה בכפית .

התינוק שלי בן חודש, הנקתי אותו עד גיל שבועיים והפסקתי בגלל שכאב לי מאוד !. מהרגע שהתחלתי לתת לו סימילק או מטרנה הוא מקיא אותם לפחות פעמיים עד ארבע בשבוע וזה לא פליטות, זו הקאה. כששאלתי האחות בטיפת חלב וגם את הרופאה שלו אמרו לי שכנראה האכלתי אותו יותר מידי ושכל עוד הוא עולה במשקל זה תקין, אבל לא שיניתי לו את הכמות. הוא אוכל 90 מל כל 3-4 שעות והוא גם לא מצליח לתפוס את הפטמה ולפחות 20מל נשפך על הסינר. אחרי האוכל אני מחזיקה אותו עליי שעתיים כי אם אני משכיבה אותו הוא מקיא או שהוא צורח ומיבב עד שהוא מתיש את עצמו... מה עושים? האם לחזור להניק אותו למרות שאני לא רוצה ? אולי זה יפסיק את ההקאות? האם זה ריפלוקס וצריך לתת לו אוכל מיוחד?

שלום, זה בהחלט נשמע כמו ריפלוקס ובמיוחד הסיפור עם ההקאה בשכיבה והבכי. ניתן להעביר אותו לאנפמיל AR בכלכלה וכן ניתן לתת לו טיפול הומיאופתי להפסקת הרפלוקס. אשמח לעזור.