שבר מאמץ בירך: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

כך תעברו את חופשת הסקי בשלום!

הטמפרטורות יורדות ואוטוטו יתחיל השלג להיערם באתרי הסקי בעולם. אם אתם חובבי סקי או סנובורד, חופשת הגלישה שלכם כבר ודאי מתוכננת - אך האם הקדשתם תכנון דומה גם להגנה על גופכם מפני פציעות? על סוגי הפציעות הנפוצות ו-5 טיפים כיצד להימנע מהן סקי וסנובורד נחשבו מאז ומעולם לענפי ספורט פופולריים בעלי מוניטין יוקרתי, ובשנים האחרונות אף תפסו תאוצה בקרב הקהל הישראלי ויותר ויותר ישראלים נוהגים לצאת מדי שנה לחופשת סקי במדרונות המושלגים. יחד עם זאת, הסקי והסנובורד אחראיים ללא מעט פציעות שריר ושלד בכל חלקי הגוף – מחיר יקר שגולשים רבים משלמים כתוצאה מהכנה לא נכונה, תאונות גלישה ולעיתים סתם חוסר מזל. עם תחילת עונת הגלישה החלטנו לבדוק את מידת הסיכון של ענפי ספורט אלו, לשמוע על הפציעות הנפוצות ולברר האם וכיצד נוכל להימנע מהן? פנינו אל גלית ברנר, פיזיותרפיסטית ומאמנת כושר מוסמכת, שהציגה בפנינו מספרים מפתיעים: "על פי מחקר שנעשה באלפים של צפון פינלנד במשך 6 שנים, 68% ממקרי הפציעות שייכים לגולשי סקי, בעוד שענף הסנובורד מחזיק בכ-31%...
ללמוד עוד על שבר מאמץ בירך
כך תעברו את חופשת הסקי בשלום!-תמונה

הטמפרטורות יורדות ואוטוטו יתחיל השלג להיערם באתרי הסקי...

מאת: ענת ניסני,...
26/11/2018
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לשבר מאמץ בירך?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

שבר מאמץ בירך: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות
16/02/2010 | 23:52 | מאת: שיר
מתוך פורום אורתופדיה

שלום! עשיתי רנטגן והרופא כתב שיש תגובה פריוסטאלית בשליש מקורב של עצם הירך,מתאים לשבר מאמץ. זה אומר שעדיין יש לי שבר מאמץ??? כי בפעם הראשונה שגילו לי שבר מאמץ בירך זה היה בדיוק לפני שנתיים בדרגה יכול להיות שזה לא חלף?

התגובה הפריאוסטלית היא תגובת ריפוי אבל לא הייתי מצפה לראות כזאת אחרי שנתיים . יש מקום לברור נוסף כולל מיפוי עצמות ומר"י

20/02/2010 | 19:19 | מאת: שיר
מתוך פורום אורתופדיה

למה מזה אומר שיש תגובה פריואסטלית אחרי שנתיי מהגילוי של השבר מאמץ?? זה מראה על משהו? הקטע שכבר עשיתי פעמיים מיפוי עצמות וזה לא כ"כ בריא..

שלום! עשיתי רנטגן והרופא כתב שיש תגובה פריוסטאלית בשליש מקורב של עצם הירך,מתאים לשבר מאמץ. זה אומר שעדיין יש לי שבר מאמץ??? כי בפעם הראשונה שגילו לי שבר מאמץ בירך זה היה בדיוק לפני שנתיים בדרגה 3.. יכול להיות שזה לא חלף?

שלום שירן. זה אומר שהשבר בשלבי החלמה.

שלום, אני בת 34, ורצה בפארק כחצי שעה-שעה 4 פעמים בשבוע. התחלתי לפני 3 שבועות. לםני רק עשיתי ספינינג. אני רוצה לרוץ מרתון באוקטובר. לאחרונה החלו כאבים ברגל, קצת מעל הברך, באזור הפנימי, מתחת למקרבים. לעיתים זה מגיע לכדי דקירה. התחלתי לצלוע עם זאת אני משתדלת לא להפסיק לרוץ. מה עליי לעשות על מנת ש(א') אוכל להמשיך בפעילות הספורטיבית ו(ב') יעברו הכאבים. בתודה. יפעת.

שלום יפעת. כנראה שהרגל שלך מאותתת לך שהמאמצים הפיזיים שאת חשופה להם, הם יותר מידי למה שהיא מסוגלת לשאת. חוץ מזה, להגיע לרוץ מרתון תוך מספר חודשים, ללא רקע ספורטיבי קודם, נראית משימה מוגזמת. לצערי אני חושש שאת מפתחת שברי מאמץ בירך. לכן, לכי לקרוא בגוגל על שברי מאמץ בהצלחה.

בתאריך ה-9/8 ביצעתי מיפוי עצם לאחר שהתאמנתי בריצה והתלוננתי על כאבים ונתגלה שבר מאמץ בדרגה 2( "קליטות מוגברות ב-1/3 אמצעי בטיביה דו-צדדי,בטרוקנטר קטן בפמור שמאל"). היום,10 שבועות אחרי עדיין כואב לי ובעיקר כאשר אני נוהג ברכב הילוכים,כמובן הפסקתי לרוץ. השאלה שלי האם צריך לבצע מיפוי נוסף ואולי יש צורך גם במדרסים ופיזיותרפיה. אודה לתשובתך.

הממצא המשמעותי הוא בשוקיים ולא בירך. מדרסים בולמי זעזועים עשויים למנוע שבר מאמץ בריצה. פיסיותרפיה אינה נחוצה. סיבת הכאב ( איפוא בדיוק? ) דורשת ברור