שופכן מורחב: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לשופכן מורחב?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

שופכן מורחב: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום, מה יותר חשוב מבחינת בדיקת חומרת הרחבת אגן כליה 1.8 ס״מ אצל תינוק בן 3 חודשים כליה ימנית עם הדיות יתר, חוסר הפרדה קורטקס וסינוס רנלי, קטנה לגיל עם הרחבה קלה עד בינונית של המערכת המאספת (הבדיקה נעשתה בגיל חודש) ציסטוגרפיה או מיפוי? ברשותך יש לי 3 שאלות: 1) איזו בדיקה כדאי לעשות קודם? ציסטוגרפיה או מיפוי? אני מודעת שחייבים לעשות את שניהם אבל על מה כדאי לשים דגש? היינו אצל 3 רופאים וכל אחד אמר משהו אחר. וזה חשוב לי כי אלה בדיקות עם קרינות. 2) במידה ואין רפלוקס , ויש חסימה זה מצריך ניתוח? 3) האם יש סיכוי שההרחבה תקטן מעצמה ותראה סימנים שזה במגמת שיפור כשנעשה שוב אולטרהסאונד?

מצטערת על העיכוב. לא ציינת דבר לגבי הכליה השניה. משערת שהיא תקינה וגם שהתפקוד הכליתי הכללי תקין- לפי בדיקות הדם אבל הכל חייב להיבדק. הרחבה של 1.8 ס"מ היא הרחבה משמעותית בהחלט . חשוב לראות את התמונות של האולטראסאונד כדי להחליט אם יש חשד משמעותי להפרעה בניקוז- חסימה חלקית ולהחליט על צורך במיפוי לגבי ציסטוגרפיה אם הכליה השניה ללא הרחבה ושלפוחית השתן מתרוקנת היטב ואין לראות שופכנים מורחבים ולתינוק לא היו זיהומים בדרכי שתן אין דחיפות בביצוע ציסטוגרפיה לגבי מיפוי כליות כאמור רצוי להתרשם מהתמונות עצמן של הבדיקה ולהחליט אם לבצע כעת את המיפוי או להמתין לאולטראסאונד החוזר סביב גיל 5 חדשים. בהחלט מוכרים מצבים בהם יש ירידה בחומרת ההרחבה עם ההבשלה של תנועתיות השופכנים במידה ומבצעים מיפוי כליות כי ההרחבה מחמירה תוצאות המיפוי שמראות את חומרת ההפרעה לזרימת השתן הן שיקבעו אם יש או אין צורך בהתערבות של אורולוג ילדים

בעקבות תקופה ארוכה שבא הלכו ובאו כאבים בבטן בצד ימין למטה, עשיתי מס בדיקות כמו אולטרסאונד שיצא תקין, סיטי בטן שחזר עם הערה: רושם לדיבטריקול בדופן הימנית בתחתונה של שלפוחית השתן או הרחבה של האורטר הדיסטלי. לא ניתן לדון. מומלץ ctu. על מה מדובר? האם מדובר על אבן בדרך מהכליה לשלפוחית? מה עוד יכול להיות? ומה ניתן לעשות? תודה

חשד לסעיף או שופכן מורחב

שלום, מצ"ב תוצאות סיטי שעשיתי לגב כי נפלתי והתגלו עוד דברים כמו אבנים בכליות, שופכן שמאלי מורחב. האורולוג אמר שיש חשש לגידול סרטני ושלח לעשות סיטי אורוגרפיה. האם זה באמת יכול להיות גידול מסוכן?

יש גברים רבים שעלול להיות, השאלה אם יש דם בשתן או לא ועוד דברים רבים אחרים. אין זו טעות לבצע סיטי אורו גרפי

בבדיקת אולטראסאונד פרה - נטלי חשד ל - PUV .ציסטה כלייתית וכליות אקוגניות. הופנתה בשאלה של מערכת אורינרית. טכניקה: הבדיקה בוצעה בסדרות משוקללות T2 בשלושה מישורים ומשוקללות T1 במישור סגיטלי וקורונלי, מכוונים לחזה ובטן של העובר, ללא הזרקת חומר ניגוד. בוצע סדרה של דיפוזיה במשור אקסיאלי של העובר. ללא מתן סדציה עם PO 5mg Assival. T עקב חשד לאלרגיה. בעת הבדיקה הנבדקת שכבה על הגבה. הבדיקה באיכות טכנית תת מיטבית עקב תזוזות העובר. ממצאים: נצפה עובר יחיד במצג ראש בעת הבדיקה. כמות מי השפיר נצפתה בגדר הנורמה. תנועתיות העובר בעת הבדיקה הייתה בגדר מרובה. הריאות בעלות אות ונפח כמצופה לגיל. ללא עדות לאזור ריאתי בעל אות חריג. מנח הלב בבית החזה בגדר הנורמה . נצפו קנה, ברונכים ראשיים וושט עם עמודת נוזל תקינה בתוכם. ללא עדות להרמת סרעפת או לאברי הבטן בחלל בית החזה. ללא עדות לתפליט פלאורלי או פריקרדיאלי. הטחול בבטן שמאלית בגדר הנורמה. הכבד במנח תקין מימין . כיס המרה נצפה היטב. לא ניתן לדון על דרכי המרה בעובר אם אינן מורחבות בצורה פתולוגית. הלבלב נצפה במנח תקין. האדרנלים נצפו דו צדדית לא מוגדלים, ללא שינויים ציסטים או סולידיים בתוכם. נצפו שתי כליות במנח אנטומי רגיל, ללא עדות להרחבת המערכת המאספת. כליה ימין 29 מ"מ. כליה שמאל 37 מ"מ. ציסטה בקוטב עליון של כליה שמאל של כ 2 מ"מ בקורטקס. מימין קורטקס דק , הבדלה קורטקומדולרית ירודה. אות גבוה מקורטקס כלייתי ב – T2. דיפוזיס בקוטרקס כלייתי עם ADC חריג, בין 1300 עד 1400 לעומת הנורמה לגיל זהsec/micrometer square 1100. לא נצפו שופכנים מורחבים, פרט לקצה ימין הוא מעט מורחב. כיס השתן עם נוזל בתוכו ובעל דופן סדיר. בועת הקיבה בבטן שמאלית בגודל תקין. לולאות המעי הדק בפיזור תקין בבטן עם נוזל בתוכם. הקולון הודגם בסדרות משוקללות 1T עם עמודת מקוניום היפראינטנסי בתוכו בפיזור תקין עד הרקטום. אין עדות להרחבת לולאות מעי. ללא עדות לנוזל חופשי בכמות עודפת בחלל הצפק של העובר. דופן הבטן הקדמית נצפית שמורה. השליה נצפתה פונדלית אחורית ללא ממצא בולט חריג . ללא ממצא בולט ראוי לציון בחלקי הגוף של האם הכלולים בסריקה. לסיכום: ללא עדות ל – PUV. ציסטה קטנה בקוטב עליון של כליה שמאל. כליה ימין קטנה לגיל עם קוטרקס דק יחסית והבדלה קורטיקומדולרית ירודה. דיפוזיה חריג בשתי הכליות.

נא להפנות את השאלה לפורום נפרולוגית ילדים