תבחין זיעה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

סיסטיק פיברוזיס: סיכונים ומאפיינים

סיסטיק פיברוזיס היא מחלה תורשתית הפוגעת בתפקודים רבים ובעיקר בנשימה. אבחון בשלב מוקדם יאפשר שיפור באיכות חיי החולים והארכת תוחלת חייהם עוד בנושא: מחלות גנטיות, דלקת ריאותסיסטיק פיברוזיס (Cystic Fibrosis), או בקיצור CF, היא מחלה תורשתית במסגרתה פגם נקודתי בכרומוזום מספר 7 משבש פעולתו של חלבון ה-CFTR המשפיע על תנועת המלחים הטבעית שבגוף. תסמיניה המגוונים של המחלה משתנים מחולה לחולה. סיסטיק פיברוזיס מאופיינת כמחלה כרונית רב-מערכתית, העלולה לבוא לידי ביטוי במערכות רבות בגוף האדם, לרבות מערכות הנשימה, העיכול, העור והפוריות. חומרת המחלה הריאתית מכתיבה את איכות החיים ואת תוחלת החיים של הילד או הבוגר.בעולם המערבי, סיסטיק פיברוזיס היא המחלה התורשתית השכיחה ביותר מבין המחלות התורשתיות, בעיקר בקרב האוכלוסייה הלבנה. השכיחות בישראל משתנה בהתאם למוצא, אם כי כהכללה היא נעה סביב 1:5000 לידות של ולד חי. ...
ללמוד עוד על תבחין זיעה
סיסטיק פיברוזיס: סיכונים ומאפיינים-תמונה

סיסטיק פיברוזיס היא מחלה תורשתית הפוגעת בתפקודים רבים...

מאת: פרופ' איתן...
01/03/2009
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לתבחין זיעה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

תבחין זיעה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

בת 44 לפני כחצי שנה חליתי בדלקת ריאות קבלתי כמה סוגים של אנטיביוטיקה שלא הועילו נעשה צילום חזה שהראה תסנין חודש אחר כך בסיטי תסנין וגרנולומות קטנות וציסטה בפריקארד.עם חום עד 38 וכאבים בחזה ימין בעת נשימה וחרחורים רבים. לציין ביחד הופיע גם סינוסיטיס קשה בסיטי. מאז אפיזודות חוזרות של סינוסיטיס לעיתים חום שיעול חנוק חרחורים רבים וכל פעם על פי שמיעה הרופאה מאבחנת דלקת ריאות. לציין כי תפקודי ריאות ירדו השבוע הגעתי לרופאה עם שיעול קשה נשימה מלאה נוזלים והיא אמרה דלקת ריאות אקוטית ונתנה שוב טאבניק. לציין כי רופאת ריאות מכוונת לברונכוטזיות האם זה יכול להיות כשהצילום חזה תקין?? עשיתי צילום והוא תקין. מה יש לי? האם זה קשור לריאות בכלל??? מודה מראש על תשובתך

שלום, סינוסיטיס חוזרת יכולה לנבוע מבעיה אנטומית במערות הפנים וכדאי להיבדק ע"י רופא אא"ג. לגבי הריאות מומלץ לבצע סיטי חזה לברר את הבעיה. כמו-כן בירור אלרגיה, רמת נוגדנים, בדיקת זיעה. המשך מעקב במרפאת ריאות.

שאלתי האם שתי רופאות יכולות להבחין שיש דלקת ריאות אקוטית עפײי שמיעה ובעצם צ. חזה תקין.? ומה זה ברונכיאטזות???

שלום, יכולה להיות דלקת קלה בריאות, בעיקר בסימפונות שלא יראו בצילום. ברונכיאקטזיות הם הרחבה של הסימפונות כך שהנטייה לזיהומים ודלקות ריאה עולה. הטיפול בעיקר בפיזיותרפיה ואנטיביוטיקה מתאימה.

ביצעתי תבחין זיעה ויצא לי 45 וקיבלתי מכתב שהבדיקה תקינה. על פי המעבדה בתל השומר, כל ערך מתחת ל60 הוא תקין, בין 60-80 גבולי ומעל 80 חיובי. אולם, על פי דוקטור גוגל ועל פי מעבדות אחרות בין 30 ל60 זו תוצאה גבולית כאשר תוצאה תקינה היא מתחת 30. אין סטנדרט אחיד בין כולם? איך אני יכול לוודא שאכן התוצאה שלי תקינה?

שלום, לך לפי התוצאות ששלחו לך שהם מתאימות למה שהמעבדה כתבה. כלומר - הבדיקה תקינה.

שלום רב, לפני כ 4 שנים ביצעתי בדיקה במעבדה פרטית למי שפיר של העובר למחלת ציסטיק פיברוזיס. אספר בקצרה על מה מדובר, בבדיקות גנטיות שביצעתי דרך הקופה נמצא כי אני נשאית של גן ציסטיק פיברוזיס. המליצו לי לבצע את אותה הבדיקה לבן זוגי, אולם הדבר לא התאפשר מאחר ובן זוגי ימאי ובאותה תקופה היה בים. לכן הופניתי לעשות בדיקה גנטית לעובר באופן פרטי. נבדק אקסון 20 ונמצא כי העובר אינו נושא את הגן. השאלה שלי היא כזאת, האם בשביל שהעובר יקבל את המחלה הוא צריך לקבל את הגנים של המחלה של שני ההורים? מאחר ובעלי לא ביצע את הבדיקה ואיננו יודעים אם הוא נושא את הגן, האם הבדיקה שעשיתי שוללת לגמרי את האפשרות שהילד יכול לרשת את המחלה למרות שלא קיבל את הגן שלי? האם יש אפשרות שככל והאבא נושא את הגן זה יכל לעבור לילד? מאוד אודה לתשותבכם, הדבר מאוד חשוב לי כי הילד שלי חולה בדרכי הנשימה הרבה והפנו אותנו לעשות תבחין זיעה.

שלום קשה לי לתת תשובה מלאה לשאלתך כי אינני יודעת מה היקף הברור שבוצע בזמנו בהריון. על מנת לשלול ציסטיק פיברוזיס בהריון כפי שתארת, בו ידוע כי העובר ירש מוטציה אחת מהאם - יש לבצע ריצוף מלא של הגן בעובר. בכל מקרה אם קיים חשד קליני כיום- ממליצה שלא להסתמך על בדיקות שבוצעו בזמנו בהריון, ובמידת הצורך לחזור עליהם מדגימה טריה מאחלת בריאות!

האם יש קשר לתוצאה גבוהה של תבחין זיעה לתפקוד כלייתי לקוי (שכחתי לציין... מושתל כליה 12 שנים GFR 20-25) והבדיקה בעבר היה בGFR בערך 50 (ולכן היה תקין) (דרך אגב כך היה מיד אחרי ההשתלה...)

שלום, בהחלט יכול להיות שמדובר בבדיקה לא אבחנתית. במקרה שלך יכול להיות שהדלקות החוזרות נובעות מהתרופות שמדכאות את מערכת החיסון לאחר ההשתלה.