רחם חד קרני: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

מעקב הריון בסיכון גבוה

יש לך לחץ דם גבוה? את סובלת מסכרת? נכנסת לקטגוריה של הריון בסיכון גבוה. את בהריון עם תאומים או שפיתחת סכרת הריון? גם כאן התוצאה זהה. למרות השם המלחיץ, גם הריונות בסיכון גבוה ניתן לעבור בשלום ובבטחה. הריון בסיכון גבוה הוא הריון בו קיים או מתפתח מצב העלול לסכן את האם, את העובר, או את שניהם, ומצריך מעקב וליווי צמודים יותר של הצוות הרפואי במהלך ההריון. הסיבות אשר הופכות את ההריון להריון בסיכון גבוה הן מגוונות וניתן לחלקן לשני סוגים: סיבות הקשורות באם: נשים עם מחלות רקע כגון יתר לחץ דם, סכרת, מחלות לב, מחלות רקמת חיבור כמו זאבת (לופוס), מושתלות כליה, חולות סיסטיק פיברוזיס וכו', שיכולות להחמיר במהלך ההריון ולהשפיע על מהלכו. נשים עם שינוי מבני ברחם כגון: רחם חד קרני, דו קרני, רחם עם מחיצה - גם אצלן יכול להתפתח מצב שישפיע על ניהול מהלך ההריון. סיבות הקשורות בהריון:  מצבים המתפתחים במהלך ההריון והופכים אותו להריון בר סיכון, כגון: הריון מרובה עוברים, האטה בצמיחה תוך רחמית, דימומים...
ללמוד עוד על רחם חד קרני
מעקב הריון בסיכון גבוה-תמונה

יש לך לחץ דם גבוה? את סובלת מסכרת? נכנסת לקטגוריה של הריון...

מאת: ד"ר עשת רונית
28/11/2018
לידה מוקדמת: כיצד ניתן להימנע?-תמונה

מי נמצאת בקבוצת סיכון ללידה מוקדמת? מהן הסיבות לתופעה זו -...

מאת: פרופ' ערן הדר
16/01/2017
אל מלא רחמים-תמונה

על מעמדו האבסולוטי של הרחם, ועל הצורך בהבנה מעמיקה של...

מאת: למרות...
29/07/2004
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לרחם חד קרני?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

רחם חד קרני: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום אני מאובחנת כבעלת רחם חד קרני ילדי לפני שנתיים עם ניתוח קיסרי אחרי היריון בסיכון גבוה ושמירת הריון מלאה כבר 10 חודשים מנסה להכנס להריון נוסף אך ללא הצלחה... האם יש קשר בין מום ברחם לאי פיריון ומה אני יכולה לעשות לגבי זה? אשמח לתשובה...

רחם חד קרני לא אמור לעכב פריון. ניתוח יכול לחיצור הידבקויות שיקשו על קליטה. פחות סביר אך בהעדר סיבה אחרת גשי לרופא שלך להערכה (ןוודא שאכן מבייצת ומתזמנת נכון יחסים) ושיקלו צילום רחם לוודא מצב החצוצרה שלך.

היי, אשמח לדעת האם יש הנחיות מיוחדות להריון עם רחם שאובחן כחד קרני? צריכה להיות זהירה יותר? לעשות יותר מעקבים? לפי מה שהבנתי מדובר בהריון בסיכון גבוה בגלל הרחם החד קרני כי יש יותר סיכוי להפלות ולידות מוקדמות.. אציין שלפני חצי שנה עברתי הפלה בשבוע 8 בגלל הפסקת דופק אני ממש בתחילת הריון ואשמח לדעת אם יש משהו שכדאי לשים לב אליו או לעשות..

צריך לעשות מעקב היריון צמוד ואף לשקול תפירת צוואר הרחם, בגלל הסכנה ללידה מוקדמת.

היי, אמרו לי שהרחם שלי הוא חד קרני. כבר שנתים מנסה להיכנס להריון ועברתי הפלה בשבוע 8 לפני כחצי שנה.. כבר שנה בטיפולי ivf מה המשמעות של רחם כזה מבחינת סיכויי הצלחה? האם יש מה לעשות בטיפולים כדי להעלות את הסיכויים?

יש כנראה קושי מסוים להרות אם רחם חד קרני. החזרה של בלסטוציסטים איכותיים תסתיים בהיריון מוצלח.

אנחנו מנסים להיכנס להריון מזה שנה וחצי, מלבד היותי בעלת רחם חד קרני, בדיקת זרע תקינה וכן ביוץ תקין. אני עושה מדי חודש מעקב אחר הפרוגסטרון מכיוון שבדר"כ שבוע וחצי אחרי הביוץ תמיד מתחילות הכתמות שנמשכות כחמישה ימים עד הוסת. רמת הפרוגסטרון ביום ה 19 למחזור היה 70 והיום ביום ה22 למחזור נחת ל18 והחלו דימומים. האם זה מה שגורם לחוסר הפוריות וחיזוק של פרוגסטרון היה עוזר למצב או שאין קשר? כמו כן, בבדיקה שעשיתי לבלוטת התריס: Thyroid Peroxidase Ab המדדים היו הרבה יותר גבוהים מהרצוי אך הTSH תקין, האם זה עלול להשפיע על פוריות?

נדיר שרמות פרוגסטרון נמוכות ימנעו היריון. יש דיווחים על השפעה שלילית של Thyroid Peroxidase Ab על תוצאות IVF.