סרטן השד: האם יש סיכון בצביעה והחלקת שיער?

(1)
לדרג

נשים, שימו לב: מחקר חדש בדק האם שימוש קבוע בצבע לשיער ובכימיקלים להחלקת שיער עלולים להביא לעלייה בסיכון להתפתחות סרטן השד. המסקנות בפנים

רופא אנדוקרינולוג
03-9377182

במאמר שפורסם בכתב העת International Journal of Cancer עולה כי שימוש בצבע קבוע לשיער או כימיקלים להחלקת השיער עלול להוביל לעלייה בסיכון לסרטן שד, כאשר במחקר הנוכחי הסיכון היה בולט במיוחד בקרב נשים שחורות.

רבים מתכשירי שיער מכילים מרכיבים העלולים להשפיע על המערכת האנדוקרינית וכן מרכיבים העלולים לעודד התפתחות מחלות ממאירות. מחקר חדש שנערך לאחרונה ביקש לבחון את הקשר בין שימוש בצבע לשיער וכימיקלים להחלקת השיער ובין הסיכון לממאירות שד. תוצאות המחקר פורסמו בכתב העת International Journal of Cancer.

צילום: שאטרסטוק

מה כלל המחקר?

במחקר Sister Study נכללו למעלה מ-46,000 נשים בגילאי 35-74 שנים אשר לא אובחנו עם סרטן שד, אך הייתה להן אחות שאובחנה עם הממאירות. שאלונים שמילאו הנשים שימשו להערכת השימוש במוצרי שיער שונים. למעלה ממחצית מהנשים שהשתתפו דיווחו על שימוש בצבע קבוע לשיער.

מה עולה מהנתונים?

מניתוח הנתונים עולות המסקנות הבאות:

  • שימוש בצבע קבוע לשיער לווה בעלייה של 45% בסיכון לסרטן שד בנשים שחורות, כאשר בנשים לבנות נרשמה עליה של 7% בלבד בסיכון לממאירות.

  • שימוש לא-מקצועי בצבעים חצי-קבועים לווה בעלייה משמעותית של 28% בסיכון לסרטן שד.

  • מוצרים להחלקת השיער לוו בעלייה לא-מובהקת סטטיסטית בסיכון לסרטן שד. הסיכון לממאירות היה גבוה יותר באלו שדיווחו על שימוש במוצרים אלו לעיתים קרובות.

מהי השורה התחתונה?

חומרים להחלקת השיער וצבעי שיער קבועים עלולים להוביל לעלייה בסיכון לממאירות שד, בעיקר בנשים שחורות. סיכון מוגבר זה נובע ככל הנראה מהשפעת הכימיקלים במוצרי שיער.

ד"ר עמית עקירוב, רופא מומחה ברפואה פנימית ובאנדוקרינולוגיה, רופא בכיר במכון לאנדוקרינולוגיה, סוכרת ומטבוליזם בבית חולים בלינסון, מרכז רפואי רבין. 

  • צור קשר
  • קבע פגישה
  • שאל אותי
שדות שמסומנים בכוכבית הם חובה
חשוב לדעת: לאחר מילוי הטופס פרטיך יועברו למרכז השירות של Zap Doctors ומשם לרופאים בתחום הרפואי הנ"ל. בכל מקרה של בעיה דחופה אנו ממליצים להתייעץ עם רופאים בקופ"ח או בבי"ח ולהימנע ממילוי פרטים אישיים, רגישים או חסויים בטופס.
רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום

עוד בתחום