יום האיידס העולמי: המאבק בבורות נמשך

(1)
לדרג

כמה אחוזים מהציבור בישראל נבדקו ל-HIV? האם הייתם מוכנים לחיות בזוגיות עם נשא איידס? לרגל יום האיידס העולמי, שיצוין ב-1 בדצמבר, מציג הוועד למלחמה באיידס נתונים חדשים בנוגע למודעות הציבור בכל הקשור לבדיקות HIV וחיים עם HIV

מאת: מערכת zap doctors

כ-40 מיליון בני אדם בעולם הינם נשאי נגיף האיידס, HIV, מרביתם מאפריקה. מדי יום מתגלים בעולם כ-7,000 נדבקים חדשים ב-HIV, אחד מהם לפחות הוא ישראלי. על פי הערכת משרד הבריאות, כיום חיים בישראל 10,051 נשאי איידס, כאשר בשנת 2017 התגלו בישראל 405 נשאים חדשים – עלייה של 6 אחוזים משנת 2016. על פי נתוני הוועד למלחמה באיידס, 64% מהישראלים מעולם לא עברו בדיקת HIV.

כיום חיים בישראל 10,051 נשאי איידס. צילום: שאטרסטוק

לקראת יום האיידס העולמי 2018 (1.12), מציג הוועד למלחמה באיידס תוצאות סקר אודות עמדות בציבור הישראלי בנושא איידס (HIV). מדובר בסקר אינטרנטי שכלל 500 משיבים בוגרים בסה"כ, מתוכם 400 משתייכים למגזר היהודי (18 ומעלה, מחציתם גברים ומחציתם נשים) ו-100 משתייכים למגזר הערבי (נשים וגברים בגילאי 18-40). מניתוח נתוני הסקר עולה בבירור כי קיימת חוסר מודעות בקרב הציבור, וכן בורות ופחד חסרי ביסוס או הצדקה, בכל הקשור לאמצעי המניעה הקיימים ולחיים עם HIV.

להלן עיקרי תוצאות הסקר:

 

בדיקות תקופתיות ל-HIV

70% מהמשיבים במגזר היהודי (חילוניים ומסורתיים) מעולם לא ביצעו בדיקה ל-HIV. 17% ביצעו את הבדיקה ב-5 השנים האחרונות, 7% ביצעו אותה בשלוש שנים האחרונות ו-6% ביצעו את הבדיקה בשנה האחרונה.

שכיחות מבצעי הבדיקה גבוה יותר בקרב גילאי 35-54 (46%) לעומת יתר הגילאים (בגילאי  18-34- 27% ובגילאי 55+ 12%).

הסקר מצביע על פער משמעותי ביותר בין החברה היהודית לחברה הערבית בכל הנוגע לבדיקות HIV. בעוד שבקרב המשיבים היהודים, 30% ביצעו לפחות פעם אחת בדיקה, הרי שרק 15% מכלל המשיבים הערבים ביצעו זאת (מובהק סטטיסטית). נתון זה מדאיג במיוחד, משום שרבים מהמתגלים המאוחרים, המגיעים לבתי החולים במצב אקוטי, הם מקרב החברה הערבית.

 

הכללת בדיקת HIV בסל הבדיקות המומלצות לנשים בהריון

81% מכלל המשיבים (יהודים וערבים) סבורים שיש להכליל בדיקת HIV בסל הבדיקות המומלצות לנשים בהיריון (83% במגזר היהודי ו-74% במגזר הערבי).

 

בדיקות אנונימיות, לא דרך קופות החולים

בנוגע לשאלה על העדפה למיקום ביצוע בדיקת HIV, קיימת העדפה ברורה לבדיקה אנונימית דרך ארגון מקצועי - למעלה ממחצית מהציבור מעדיף להיבדק בצורה אנונימית, דרך ארגון מקצועי (57% מהמגזר היהודי (חילוניים ומסורתיים), בעוד שרק שליש (33%) מהמגזר היהודי יעדיפו להיבדק דרך קופת החולים בצורה מזוהה. 10% מסרו כי היו מעדיפים להיבדק בביה"ח באופן מזוהה ובלבד שהפרטים לא יעברו לרופא המשפחה שלהם.

 

ידע לגבי הטיפול התרופתי

בספטמבר 2017 אושר בישראל ה-PrEP, טיפול המונע הידבקות ב-HIV, וקופות החולים מוכרות אותו במסגרת הביטוחים המשלימים במחיר שעומד לכל הפחות על 300 שקל בחודש. נתוני הסקר מראים כי 90% מכלל המשיבים (יהודים וערבים) מעולם לא שמעו על ה-PrEP, בעוד בקרב המודעים לטיפול זה (10%), קיים כמעט שוויון בין אילו שהיו בוחרים להשתמש בטיפול לבין אילו שלא היו בוחרים, במידה והטיפול היה נמכר במחיר של עד 100 שקל (46% השיבו בחיוב ובעיקר נימקו זאת כי זה יוריד את החרדות בעוד 54% השיבו בשלילה ובעיקר נימקו זאת כי ישנן מחלות מין אחרות שניתן להידבק בהן).

 

זוגיות עם נשא איידס

כ-80% מכלל המשיבים (יהודים וערבים) ציינו כי לא ירגישו בנוח להיות במערכת יחסים עם אדם שחי עם HIV (הרגשת אי נוחות גבוהה יותר בקרב המגזר הערבי לעומת היהודי, 90% לעומת 76% - מובהק סטטיסטית). רבע מכלל המשיבים ענו כי לא ירגישו בנוח להיות במערכת יחסים עם אדם שחי עם HIV,  כיוון שירצו להביא ילדים לעולם. בנוסף, 54% ענו כי לא ירגישו בנוח באופן כללי, 17% ענו כי יסכימו להיות במערכת יחסים, רק עם קונדום ו-4% השיבו כי ירגישו בנוח לקיים מערכת יחסים שכזו.

לצד ההתקדמות באמצעי המניעה, קיימת התפתחות רפואית של ממש בכל הקשור לטיפולים עבור אנשים החיים עם HIV. הוועד למלחמה באיידס הצטרף לקמפיין העולמי של (Undetectable = Untransmittable) U=U, שמטרתו להעלות את המודעות לכך שאדם שחי עם HIV ומקבל טיפול באופן מיטבי כלל לא יכול להדביק בעת קיום יחסי מין ללא קונדום. אף שעובדה זו ידועה כבר מספר שנים מבחינה מחקרית ורפואית, קיימת מודעות נמוכה בקרב הציבור הרחב לנושא, כאשר 73% מכלל המשיבים (יהודים וערבים) טענו שמעולם לא שמעו על נושא זה, 17% הצהירו כי שמעו אבל לא האמינו ועוד 10% חשבו שזה נאמר רק כדי להרגיע אנשים.

חינוך למיניות בריאה

הסקר בחן את החשיבות שנותן הציבור לחינוך למיניות בריאה בבתי הספר התיכוניים. מתוצאות הסקר עולה כי הנושא זוכה למעמד נמוך ביותר בקרב הציבור – רק 10% מכלל המשיבים סברו כי הכי חשוב לכלול אותו במערכת השיעורים. הנושא הראשון הוא זהירות בדרכים (31%), לאחריו סמים ואלכוהול (26%), דמוקרטיה (17%) ויהדות (16%).

בסקרים קודמים של הוועד למלחמה באיידס בנושאי מין ומיניות, ענו בני נוער כי המקור הראשון אליו פונים בני הנוער במטרה לקבל אינפורמציה על התנהגות מינית הוא האינטרנט (38%), אחריו יפנו לחבריהם (21%) ולאחר מכן להוריהם (18%). בתחתית רשימת המקורות, יפנו בני הנוער אל יועץ/ת ביה"ס (1%). אף אחת מהמשתתפות הבנות לא תפנה למורה שלה לעזרה.

 

 PrEP. טיפול המונע הידבקות ב-HIV. צילום: שאטרסטוק

עו"ד חן שמילו, מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס, מסכם כי: "לצערנו הרב, הסטיגמה החברתית כלפי הנושא ובייחוד כלפי אנשים החיים עם HIV עדיין קיימת בישראל של שנת 2018. המאבק בבורות הוא חלק בלתי נפרד מהמאבק ב-HIV\AIDS שלצערנו סובל ממחסור קשה במשאבים למרות העלייה במתגלים החדשים בשנת 2017. התוצאות מצביעות על שתי מגמות מדאיגות ביותר – הראשונה היא הפער הגדול בין החברה היהודית לחברה הערבית בתחום זה שכלל איננו זוכה למענה מצד משרד הבריאות, והשני הוא בורות גדולה בקרב הציבור על חשיבות החינוך למיניות בריאה. על משרד החינוך להתעורר ולפעול ביחד עמנו לצמצום מהיר של פער זה, בייחוד לאור העלייה התלולה בשיעור מחלות המין המידבקות בישראל. 

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום

עוד בתחום