אוכלת בשביל שניים? אל תגזימי

(2)
לדרג

נשים שימו לב: מחקר חדש מצא כי היקף העלייה במשקל במהלך ההיריון עשוי להשפיע על הסיכון למחלות לבביות ומטבוליות בצאצאים. ובמילים אחרות – המחקר מביא הוכחה נוספת לחשיבות ההקפדה על עלייה תקינה במשקל בהריון

רופא אנדוקרינולוג
03-9377182

מאמר חדש שנערך בהונג קונג ופורסם לאחרונה בכתב העת Diabetologia מצא כי צאצאים של נשים שעלו עלייה מופרזת במשקל במהלך ההריון, או לחלופין לא עלו מספיק במשקל במהלך ההיריון - מצויים בסיכון גבוה יותר לחלות במחלות לבביות ומטבוליות.

החוקרים בחנו מדגם שכלל 905 זוגות של אמהות וילדים ממחקר HAPO (Hyperglycemia and Adverse Pregnancy Outcomes) בהונג-קונג, אשר שבו לביקורת מעקב בין השנים 2009-2013, כאשר הצאצאים היו בגיל שבע שנים. כל המשתתפים במחקר נולדו לאחר לפחות 37 שבועות היריון, עם נתונים מלאים אודות העלייה במשקל במהלך ההיריון.

במסגרת המחקר חולקו שאלונים למשתתפות והושלמו בדיקות קליניות במטרה לקבוע את עובי קפל העור של התינוקות. החוקרים גם השלימו מבחני העמסת סוכר למדידת רמות גלוקוז ואינסולין בדם, הערכת רגישות לאינסולין ובחינת תפקוד תאי ביתא.

מהתוצאות עולה כי ללא תלות במדד מסת הגוף טרם ההיריון, היפרגליקמיה במהלך ההיריון וערפלנים (משתנים מתערבים) אחרים, בקרב נשים בהן תועדה עלייה במשקל ההיריון שחורגת מהמלצות ה-IOM (Institute of Medicine, המכון האמריקאי לרפואה) הצאצאים היו בעלי משקל גוף גדול יותר וסיכון מוגבר להשמנה, יתר לחץ דם ותנגודת לאינסולין, בהשוואה לנשים שהעלייה שלהן במשקל הגוף במהלך ההיריון הייתה בתוך הטווח המומלץ על-פי ה-IOM.

בנוסף, בקרב ילדים של נשים שהעלייה שלהן במשקל במהלך ההריון הייתה פחותה מהמומלץ, תועד סיכון מוגבר ליתר לחץ דם ותנגודת לאינסולין, בהשוואה לילדים של נשים שעלו במשקל בהריון בהתאם להמלצות.

החוקרים מסכמים וכותבים כי הן לעלייה מופרזת במשקל והן לעלייה לא-מספקת במשקל הגוף במהלך ההיריון השפעה משמעותית על השמנה, יתר לחץ דם ועמידות לאינסולין בילדות. ממצאים אלו תומכים בתיאוריה לפיה חשיפה תוך-רחמית שלילית מלווה בסיכון מטבולי ממושך בצאצאים.

עמית עקירוב - רופא מומחה ברפואה פנימית ובאנדוקרינולוגיה, רופא בכיר במכון לאנדוקרינולוגיה, סוכרת ומטבוליזם בבית חולים בלינסון, מרכז רפואי רבין. 

  • צור קשר
  • קבע פגישה
  • שאל אותי
שדות שמסומנים בכוכבית הם חובה
חשוב לדעת: לאחר מילוי הטופס פרטיך יועברו למרכז השירות של Zap Doctors ומשם לרופאים בתחום הרפואי הנ"ל. בכל מקרה של בעיה דחופה אנו ממליצים להתייעץ עם רופאים בקופ"ח או בבי"ח ולהימנע ממילוי פרטים אישיים, רגישים או חסויים בטופס.
רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום

עוד בתחום