זקוקים לאנרגיה? שתו שוקו

(0)
לדרג

נוהגים לשתות משקאות אנרגיה לשם התאוששות לאחר פעילות גופנית? מחקר חדש מצא כי שתיית שוקו לאחר מאמץ גופני, עשויה להיות בעלת השפעה דומה ואפילו עדיפה על פני משקאות האנרגיה השונים

מאת: ד"ר עמית עקירוב

ספורטאים הצורכים שוקו במהלך פעילות גופנית או לאחר מאמץ גופני עשויים להתאושש במהירות דומה לאלו שצורכים משקאות אנרגיה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש,שפורסמו בכתב העת European Journal of Clinical Nutrition.

במסגרת המחקר סקרו החוקרים את הנתונים מ-12 מחקרים קטנים, שהשוו את ההשפעה של שוקו על מספר סמני התאוששות לאחר פעילות גופנית, בהשוואה למשקה פלסבו או משקה אנרגיה. הספורטאים השלימו את מבחני המאמץ, שכללו בעיקר ריצה או רכיבה על אופניים, ולאחר מכן החוקרים בחנו את סמני ההתאוששות, דוגמת הזמן הנדרש לתשישות במהלך האימון; רמת המאמץ לפי הספורטאים; קצב הלב ורמת חומצת חלב וקריאטין קינאז בדם, העולים שניהם במהלך פעילות מאומצת.

בסיכומו של דבר, החוקרים מצאו כי צריכת שוקו הובילה להארכת הזמן עד לתשישות ולשיפור תחושת המאמץ, קצב הלב או רמות חומצת חלב בדם, בהיקף שהיה לפחות דומה למשקאות האחרים.

החוקרים מסבירים כי שוקו מכיל פחמימות, שומנים, פלבנואידים, אלקטרוליטים ומספר ויטמינים, ההופכים את המשקה לבחירה טובה להתאוששות בקרב ספורטאים. בחלק מהמקרים, שוקו עשוי להיות טוב יותר ממשקאות אחרים. הזמן עד לתשישות היה ארוך בדקה אחת בקרב אלו ששתו שוקו, בהשוואה לאלו שצרכו משקאות פלסבו וארוך ב-6 דקות בהשוואה למשקאות אנרגיה. רמות חומצת חלב היו נמוכות יותר בקרב אלו ששתו שוקו, בהשוואה לאלו ששתו משקאות פלסבו.

המסר העולה מהמחקר הוא כי שוקו הינו אפשרות זולה, טעימה ונעימה לחך להתאוששות לאחר פעילות גופנית עם השפעה דומה או עדיפה על משקאות מסחריים אחרים.

ד"ר עמית עקירוב הוא מומחה לאנדוקרינולוגיה, רופא בכיר במחלקה הפנימית בבית החולים בילינסון.

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום

עוד בתחום