מנופאוזה: חרדה מגבירה סיכון לאוסטאופורוזיס

(0)
לדרג

נשים שימו לב: מתוצאות מחקר חדש עולה כי חרדה גבוהה וסטרס בקרב נשים לאחר מנופאוזה מלווה בסיכון מוגבר לצפיפות עצם נמוכה ולשברים

מאת: ד"ר עמית עקירוב

בנשים לאחר גיל המעבר עם רמות חרדה גבוהות, יש סיכון גבוה יותר לבריאות עצם ירודה - כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו בכתב העת Menopause.

החוקרים בחנו את תוצאות הערכות חרדה וצפיפות עצם אודות 192 נשים לאחר-מנופאוזה, בגיל ממוצע של 68 שנים, לאחר מנופאוזה טבעית כשני עשורים מוקדם יותר. שאלונים להערכת רמות חרדה נגעו במגוון רגשות, כולל מתח, פחד ואי-שקט, וכן תסמינים גופניים, דוגמת נדודי שינה, הפרעות עיכול, בעיות נשימתיות וכאב ראש על-רקע דחק. נראה כי רמות חרדה הושפעו מגיל מתקדם, גיל בעת מנופאוזה, שנים מאז מנופאוזה ותסמיני דיכאון.

בסיכומו של דבר, ב-150 נשים (78%) תועד לפחות שבר אחד בעבר וב-87 נשים (קרוב למחצית), הייתה היסטוריה משפחתית של שבר ירך אצל אחד ההורים.

רמות חרדה גבוהות יותר לוו בסיכון מוגבר לצפיפות עצם נמוכה וסיכון מוגבר לשברים, ללא תלות בגורמים אחרים. בנשים עם רמות החרדה הנמוכות ביותר תועד סיכון לשבר בתוך כעשר שנים של כ-20%, בהשוואה לסיכון של כ-25% בנשים עם רמות החרדה הגבוהות ביותר. הסיכון לשבר ירך בתוך עשר שנים עמד על 7.2% בנשים עם רמות החרדה הנמוכות ביותר, לעומת 9.3% באלו עם רמות החרדה הגבוהות ביותר.

ממצאי המחקר תומכים באפשרות כי חרדה הינה גורם סיכון קליני חדש לאוסטיאופורוזיס, הניתן למדידה במטרה לשפר את היכולת לזהות נשים בסיכון לשברים.

ד"ר עמית עקירוב הוא מומחה לאנדוקרינולוגיה, רופא בכיר במחלקה הפנימית בבית החולים בילינסון.

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום

עוד בתחום