ממפרינט

(0)
לדרג

מדריך בדיקות רפואיות: ממפרינט היא בדיקה גנטית להערכת הטיפול בסרטן השד

מאת: ד"ר עמית עקירוב

בדיקת ממפרינט (MammaPrint) הינה בדיקה גנומית להערכת פעילות גנים מסוימים בסרטן שד בשלב מוקדם. הבדיקה מסייעת בהערכת דרגת האלימות של גידולים ממאירים של השד. תוצאות הבדיקה יאפשרו לרופא לקבוע מהו הטיפול הטוב ביותר בחולה לאחר ניתוח.אופן ביצוע הבדיקה

בדיקת ממפרינט מבוצעת על רקמת סרטן שד מקובעת בפורמלין או רקמה טריעה, המוצבת בחומר משמר מיד לאחר הניתוח. רקמת הגידול נשלחת למעבדה קלינית שבה מבוצעת צביעה היסטולוגית, לאישור נוכחות גידול ברקמה (הצביעה בודקת כי הרקמה אכן מכילה לפחות 30% תאי גידול). בדיקת ממפרינט מבוצעת באמצעות טכנולוגיית שבב גנטי ומודדת את הביטוי של 70 גנים שונים, במטרה לבחון את ההרכב הגנטי.

מטרות הבדיקה

בדיקת ממפרינט נועדה לשימוש רק במקרים של סרטן שד בשלב מוקדם ומיועדת בעיקר במקרים של סרטן שד בשלב I או II, פולשני, קטן מחמישה סנטימטרים. כאמור, הבדיקה בוחנת את הפעילות של שבעים גנים ולאחר מכן מחשבת את הסיכון להישנות כגבוה או נמוך.

תוצאות הבדיקה

אם בדיקת ממפרינט קובעת כי קיים סיכון גבוה להתפשטות סרטן שד בשלב I או II לאזורים אחרים בגוף, אזי יש מקום לשקול הוספת טיפול כימותרפי להפחתת הסיכון. התוצאה של הבדיקה היא ברורה מאוד – קיים סיכון נמוך לגרורות (פרוגנוזה טובה) או סיכון גבוה לגרורות (פרוגנוזה רעה).

סיכונים

הבדיקה אינה כרוכה בכל סיכון.

 בואו לדבר על זה בפורום סרטן השד.

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום