בקע צלקתי בדופן הבטן Incisional Hernia

(0)
לדרג

ישנן סיבות רבות הקשורות להתפתחות בקע בצלקת:

מאת: ד"ר עמיר סולד וד"ר ברק בר-זכאיבקע בצלקת בדופן הבטן
 נוצר בשל של איחוי לא טוב של חתך ניתוחי, כתוצאה מכך אברי בטן פנימיים, כמו מעיים או שומן תוך בטני, עוברים דרך אותו פתח אל מתחת עור. הלחץ שאיברים אלו מפעילים על דופן הבטן עשוי לגרום לכאב חזק ולעיתים אף לכליאה של האיבר הבטני בפתח וצורך בניתוח דחוף למניעה של נמק האיבר. תיקון בקע צלקתי אפשרי רק בניתוח.

  • גיל – בחולים מבוגרים הריפוי איטי יותר והצלקת לאחר הריפוי היא חלשה יותר.
  • מצב כללי – חולים הלוקים במחלות ממאירות ועוד מחלות קשות חשופים להופעת בקע בצלקת מפני שאצלם חוזק הצלקת ירוד יותר.
  • משקל עודף – בחולים שמנים הלחץ התוך בטני הגבוה וגורם החלשות התפרים בחיתולית (פסציה Fascia) לאחר הניתוח, ולכן לשכיחות יתר של בקעים בצלקת.
  • סוג החתך – לסוג החתך בניתוח ישנה השפעה על אופן החלמתו. חתך רוחבי מתרפא טוב יותר מחתך אורכי שמיועד יותר לבקע חוזר.
  • זיהום – במקרים רבים בהם יש זיהום בחתך הניתוחי תהליכי הריפוי יוצרים צלקת חלשה ונטיה ליצירת בקע בשלב מאוחר יותר

סימפטומים של בקע צלקתי

כאבים באזור הצלקת, או התבלטות או עיוות חיצונית המפריע מבחינה קוסמטית

דרכי טיפול

דרכי טיפול בבקע צלקתי

הטיפול בבקע בצלקת הינו כירורגי בלבד. לחולים בעלי סיכון גבוה או לחולים המסרבים לעבור ניתוח, אפשר להמליץ על שימוש בחגורת בטן אלסטית. לשאר החולים מומלץ  לבצע תיקון כירורגי בסמוך לאבחון הבקע מכיוון שבקעים אלה נוטים לגדול ואז תיקונם הופך מסובך יותר.

שיטת הניתוח בבקע צלקתי

כפי שכבר תואר, אפשר לתקן את הבקע הצלקתי בניתוח פתוח או לפרוסקופי. בניתוח הפתוח מבוצעת כריתה של הצלקת המקורית, תיקון הבקע וחיזוק התיקון בעזרת רשת המנוחת מעל התיקון.

גישה אחרת היא הגישה הלפרוסקופית התוך בטנית. בגישה זו מבוצעים מספר חתכים קטנים באתרים המרוחקים מהבקע דרכם מוחדרים לבטן מצלמת וידאו זעירה ומכשירי ניתוח. בעזרת מיכשור זה ניתן להחזיר את תוכן הבקע  לתוך הבטן ולהניח רשת כטלאי גדול על פתח הבקע הרשת מקובעת בתפרים וסיכות, חלקן נמסות.

כמה זמן נמשך הניתוח?

משך הניתוח כחצי שעה עד שעתיים.

זמן אשפוז

1-3 ימים

החלמה והגבלות לאחר ניתוח

הניתוח כואב למדי בשלבי ההחלמה וההחלמה ממנו עשויה להמשך 2-4 שבועות עד להחלמה מלאה. מומלץ לחגור חגורת בטן רחבה המונעת תנועה של דופן הבטן ומאיצה את ההחלמה.

יש לפנות למרפאה במידה ואחד מאלה מתקיימים

בחילה או הקאה, חום, אודם בפצעי הניתוח

ד"ר עמיר סולד הוא כירורג כללי, מומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית), ומנהל רפואי ושותף בקבוצת אסיא מדיקל.

ד"ר ברק בר-זכאי הוא מומחה בכירורגיה הפטוביליארית, מנהל היחידה לכירורגיה הפטוביליארית (כבד, לבלב ודרכי מרה) בביה"ח קפלן , מנתח בכיר באסיא מדיקל

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום

עוד בתחום