הלם אנפילקטי

(0)
לדרג

רמת הכיסוי החיסוני בישראל היא מהגבוהות בעולם. נתון זה נזקף למערכת ייחודית למדינת ישראל - טיפת חלב.

מאת: עודד פוזננסקי, יחזקאל ויסמן

לכל פעולה או התערבות רפואית יש תופעות לוואי. התועלת במתן חיסונים הוכחה מעבר לכל ספק כעדיפה בהרבה על תופעות הלוואי שלהם. תופעות לוואי קלות לאחר חיסון שכיחות יחסית, אך אינן מסוכנות. הלם אנפילקטי הוא נדיר אך מסכן חיים, ולכן דורש פעולה מיידית.

הגדרה

תגובה אלרגית קשה, המערבת פריחה עורית (אורטיקריה ו/או אנגיואדמה), ברונכוספזם ולחץ דם נמוך. יצוין שההגדרה איננה חדה דיה ואינה חייבת לכלול את כל המרכיבים הללו.

אטיולוגיה ופתופיזיולוגיה

תגובת רגישות-יתר מסוג I, מתווכת על ידי נוגדנים מסוג IgE. בתגובות אנפילוקטואידיות התמונה הקלינית דומה, אך נוגדנים אלה אינם מעורבים. עם החשיפה השנייה לאלרגן, תאי פיטום משחררים חומרים הגורמים לכווץ שריר חלק בסימפונות, להרפיית שרירי חלק בכלי דם ולעלייה בחדירות של נימים הגורמת לזליגת נוזל מתוכן.

אפידמיולוגיה

אנטיביוטיקה ומזון הם הגורמים השכיחים ביותר. אחרי חיסונים מדובר בשכיחות נמוכה ביותר - מקרה עד מקרים ספורים לכל מיליון חיסונים.

הערכה קלינית

בבדיקה החולה נראה חיוור ובמצוקה נשימתית, הדופק מהיר וחלש ולחץ הדם תקין או נמוך. במצב קשה ייתכנו חסימה של דרכי האוויר ודום לב.

על העור מופיעה פריחה אורטיקריאלית - מורמת ומגרדת עם או בלי אנגיואדמה - בצקת לא גומתית בשפתיים, בכפות הידיים והרגליים ובאיברי המין. ברוב המכריע של המקרים יש מעורבות עורית כלשהי. מעורבות של דרכי הנשימה יכולה להתבטא בצפצופים (דרכי הנשימה התחתונות), בסטרידור (בצקת בדרכי הנשימה העליונות) ואף בחסימה של דרכי הנשימה העליונות, היכולה להיות פטאלית.

טיפול

מהירות הזיהוי והטיפול קובעים - יש להיות ערים לאפשרות של אנפילקסיס, לאבחן ולטפל בבהילות. בתגובה עורית בלבד: הפניה לרופא והשגחה.

אנפילקסיס: יש להזעיק אמבולנס טיפול נמרץ, להשכיב את המחוסן ולתת טיפול באפינפרין. ניתן לטפל במזרק אפינפרין (EpiPen, שם מסחרי) - לילד עד גיל עשר - EpiPen Junior ומעל לגיל זה EpiPen רגיל. אפשרות שנייה היא מתן אפינפרין תוך-שרירי בריכוז 1:1000 ובמינון 0.01 מ"ל לק"ג. מינון מקסימלי 0.5 מ"ל.

במידת האפשר יש לספק חמצן, אינהלציות של מרחיבי סימפונות (ונטולין, בריקלין במינון של 0.5 מ"ל) וסטרואידים סיסטמיים (2 מ"ג לק"ג של סולומדרול או פרדניזון).

יודגש כי הטיפול הראשון והמיידי הוא כבכל החייאה - שמירה על נתיב האוויר והטיפול באפינפרין.

פרוגנוזה

אם המצב מזוהה מוקדם והטיפול נכון - הפרוגנוזה מצוינת.

תפקידו של צוות טיפת חלב

זיהוי וטיפול מיידי, הזעקה של אמבולנס נט"ן בכל מקרה, הדרכה על הצורך והשימוש במזרק אפינפרין.

ד"ר עודד פוזננסקי, היחידה לרפואה דחופה, מרכז שניידר לרפואת ילדים, שירותי בריאות כללית

פרופ' יחזאל ויסמן, מנהל היחידה לרפואה דחופה, מרכז שניידר לרפואת ילדים, שירותי בריאות כללית

בואו לדבר על זה בפורום רפואה דחופה.

לאבחון קוצר נשימה אצל תינוקות וילדים - לחץ כאן.

קריאה מומלצת

אנפילקסיס, זאב צנטנר: באתר משרד הבריאות, המחלקה לאם לילד ולמתבגר, ספר - בריאות התלמיד.

www.health.gov.il

Vaccine Administration Red Book.; 2006: 18-22.

Committee on School Health, Guidelines for Emergency Medical Care in School, Pediatrics 2001 107: 435-436.

Vaccine adverse events reported in post-marketing study of the Kitasato Institute from 1994 to 2004, Nakayama T, Onoda K., Vaccine. 2007 Jan 5;25(3):570-6. Epub 2006 Aug 4., PMID: 16945455 [PubMed - indexed for MEDLINE].

 

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום