ניתוח מוח אנדוסקופי: מיני מהפכה

(0)
לדרג
תוכן מקודם

בעשור האחרון, ניתוחי מוח רבים מתבצעים בעזרת אנדוסקופיה - דרך האף. בזכות מהפכה זו, הניתוח כיום הוא יעיל יותר, כרוך בפחות סיכונים וההחלמה מהירה יותר

רופאים נוירוכירורג ,מומחה לנוירוכירורגיה
077-2306901 (מספר מקשר)

ניתוחי מוח נחשבים ניתוחים מורכבים ורגישים במיוחד הדורשים תכנון יסודי, תנועות כירורגיות מדויקות ומכשור עדין בתוך שדה ניתוחי עמוק. בעוד שבתחומי רפואה רבים, ניתוחים זעיר פולשניים אומצו - ומיושמים כבר מעל שלושה עשורים, הרי שבתחום הנוירוכירורגיה, משתלבת שיטת הניתוח האנדוסקופית לאט ובהדרגה, אם כי בבטחה: יותר ויותר ניתוחי מוח נעשים כיום בשיטה האנדוסקופית. קיימת מגמה ברורה של "נטישת" שיטות הניתוח הישנות - ומעבר לשיטת ניתוח זעיר פולשנית.

מהי שיטת ניתוח זעיר פולשנית?

מדובר בשיטת ניתוח הכוללת שימוש במכשור מתאים, המאפשר גישה לאזור המנותח תוך צמצום ניכר של החתך הניתוחי שהיה מקובל קודם לכן ולעיתים גם מבלי לבצע חתך.

כאשר מדובר בניתוחי מוח זעיר פולשניים לבסיס הגולגולת, הכוונה היא לביצוע הניתוח, ללא צורך בחיתוך ופתיחה חיצונית של הגולגולת.

כיום, קיים מכשור אנדוסקופי יעיל, המאפשר גישה אל המוח - דרך הנחיריים. במהלך הניתוח, מוחדר האנדוסקופ, הכולל מצלמה זעירה ומקור אור חזק, אל האזור המנותח במוח - המוקרן אל מסך HD ברזולוציה גבוהה ביותר. במהלך הניתוח, מבוצעת הפעולה הכירורגית הנדרשת, דרך פתחי האף.

בעשור האחרון, יש מגמה של מעבר לשיטת הניתוח ה"אנדוסקופית". שבנוסף להיותה זעיר פולשנית היא משפרת מאוד טכניקה אופטית ותיקה - הניתוח "המיקרוסקופי"- ניתוח בעזרת מיקרוסקופ.

כיום, ניתוחים אנדוסקופיים מחליפים את הניתוחים המיקרוסקופיים.

שיפור טכנולוגי נוסף בכיוון זה ואשר נכנס לפעולה בארץ בקרוב, הוא מכשיר ה"אקסוסקופ", שהוא מכשיר דמוי האנדוסקופ רק חוץ גופי; מכשיר המאפשר ראיה באיכות אנדוסקופית דרך גישה זעירה בעודו נמצא מחוץ לגוף.

יותר ויותר ניתוחי מוח נעשים כיום בשיטה האנדוסקופית. צילום: שאטרסטוק
יותר ויותר ניתוחי מוח נעשים כיום בשיטה האנדוסקופית. צילום: שאטרסטוק

איזה ניתוחי מוח ניתן לבצע בעזרת השיטה האנדוסקופית?

השיטה האנדוסקופית הפכה ל"מיינסטרים" בתחום הנוירוכירורגי והיא נרתמת במקרים רבים, בהם נדרש להסיר גידולים. כך, למשל: ניתוחים להסרת גידול מבלוטת ההיפופיזה - שכמעט כולם מבוצעים כיום בשיטה האנדוסוקופית. דוגמאות אחרות: כריתת גידולים בתוך חדרי המוח, שאיבת דימומים מעומק רקמת המוח ועוד.

לשיטת הניתוח האנדוסקופית, יש יתרונות רבים ומגוונים - שתרמו רבות לייעול המהלכים הטיפוליים.

מהם היתרונות של ניתוחי מוח אנדוסקופיים?

גישה טובה יותר

האנדוסקופ, המוחדר דרך פתחי האף, מאפשר גישה טובה יותר לאזורים דוגמת מרכז בסיס הגולגולת.

בעבר, תחת השימוש בשיטה המיקרוסקופית בלבד - קשה היה להגיע אליהם דרך פתחים בהיקף הגולגולת

ראייה טובה יותר

אחת התרומות המשמעותיות של השיטה האנדוסקופית לניתוחי המוח, היא האפשרות לראות באיכות גבוהה ביותר את כל מה שנחוץ - לשם ביצוע הפעולה הכירורגית. כך, הודות להגדלה ותאורה טובה יותר בשל היכולת לקרב את המכשיר מס' מ"מ מאתר הניתוח, מתאפשרת ראיה פנומנלית - ראיה מדויקת לפרטי פרטים של האזור המנותח. אחת מתכונות העדשה האנדוסקופית היא ראיה "דיברגנטית" (ההולכת ומתרחבת בעומק) להבדיל מהראיה התעלתית של המיקרוסקופ וכך מתאפשר שדה ראיה רחב יותר ואבחנה ביותר פרטים.
בנוסף, תחת שימוש בזויות עדשה שונות יש לאנדוסקופ יכולת ראיה "פריסקופית" ("מעבר לפינה") לפרטים שאינם בשדה הראיה הישיר.

לעובדה זו יש חשיבות רבה, כאשר מדובר בניתוחי מוח - איבר המורכב מהרבה מאד מבנים צפופים ומאד חשובים, עמוס בכלי דם קטנים ועצבים, אשר פגיעה באחד מהם עלולה לגרור נזקים קשים ובלתי הפיכים. נוירוכירורג נושא באחריות - לא רק להשלים את הפעולה הכירורגית הנדרשת, אלא להשלים את הפעולה מבלי לפגוע בסיבי העצב העדינים, בכלי הדם הקטנים, או במבנים סמוכים - אתגר שניתן לעמוד בו יותר בקלות, בזכות שיפור באיכות הראייה.

ביצוע טוב יותר

הודות לגישה הנוחה ולראייה שהשתפרה, מתאפשר ביצוע מדויק ויעיל יותר של פעולות נוירוכירורגיות. הניתוחים הזעיר פולשניים במוח גורמים לפחות סיבוכים - וגם תורמים לאיכות ויעילות הטיפול. כך, למשל: כשמדובר בהסרת גידול מבלוטת ההיפופיזה - מנתח מוח מיומן יצליח להסיר יותר רקמה נגועה, תוך צמצום הסיכון לפגיעה ברקמות בריאות סמוכות.

החלמה קלה ומהירה יותר

משום שלא מבוצעים חתכים, ההחלמה מהניתוח מהירה וקלה יותר - ואף לא נשארות צלקות.

כיום, ניתוחים אנדוסקופיים מחליפים את הניתוחים המיקרוסקופיים. צילום: שאטרסטוק
כיום, ניתוחים אנדוסקופיים מחליפים את הניתוחים המיקרוסקופיים. צילום: שאטרסטוק

מהם החסרונות של השיטה האנדוסקופית?

ראשית: נכון להיום, לא ניתן לבצע בעזרת השיטה האנדוסקופית אלא מספר מצומצם של ניתוחי מוח.

שנית: המעבר בין השיטות מחייב למידה, הסתגלות ורכישת מיומנויות נחוצות.. המעבר משיטה מיקרוסקופית לשיטה אנדוסקופית דורש לימוד אופטי חדש והסתגלות. השדה הניתוחי קטן הרבה יותר ותצוגת המסך היא דו-מימדית, כך שהמנתח צריך ללמוד באופן מעשי איך לראות, לפענח ולפעול בשדה הניתוחי, המוצג כעת באופן שונה לחלוטין, תוך שהשדות הסמוכים לא נראים לעין - והאנדוסקופ מועבר ממיקום למיקום, בשדה הניתוחי הצר. לפיכך, לשם ביצוע מוצלח של ניתוחי מוח אנדוסקופיים, בהחלט נדרשים למידה והתמחות: הנוירוכירורג נדרש לרכוש את היכולת להתמקד בתנאים הנדרשים; והיכולת להבין מה הוא רואה ומה נמצא בסמוך לאזור המטופל. אין ספק שעל מנת ליהנות מהיתרונות של השיטה האנדוסקופית, חשוב לבחור מומחה לנוירוכירורגיה שצבר ניסיון וידע בשיטת הניתוח הזעיר פולשנית החדשנית.

אתגר נוסף, הניצב בפני המנתח המיישם את השיטה האנדוסקופית, בעת ניתוחי מוח: יכולת התזוזה המוגבלת. בניתוחים אלה בתוך גישה זעירה - והמנתח חייב להסתגל לשטח העבודה המוגבל הנתון.

כך, למשל: בניתוחים להסרת גידול מבלוטת יותרת המוח, המבוצעים דרך האף - תעלות האף הצרות מגבילות את יכולת התנועה, עובדה המחייבת הסתגלות ורכישת מיומנות מתאימה.

לסיכום: השיטה האנדוסקופית, המשתפרת בהדרגה - חודרת גם אל תחום הנוירוכירורגיה. כיום, הודות למכשור מתוחכם וחדשני - ניתן לבצע ניתוחי מוח בשיטה האנדוסקופית וליהנות מיתרונותיה. כיום, משמשת שיטה זו לשם הסרת גידולים מהמוח. נראה כי בעתיד הקרוב תהיה אפשרות לבצע עוד ועוד ניתוחים - בשיטה עתירת יתרונות זו.

ד"ר עוזי בן דוד הוא מומחה לנוירוכירורגיה, סגן מנהל מחלקה , אחראי תחום בסיס גולגולת וניתוחי היפופיזה במרכז רפואי בילינסון.

סייעה בהכנת הכתבה: נגוהה שפרלינג, כתבת zap doctors.

בואו לדבר על זה בפורום נוירוכירורגיה.

שדות שמסומנים בכוכבית הם חובה
חשוב לדעת: לאחר מילוי הטופס פרטיך יועברו למרכז השירות של Zap Doctors ומשם לרופאים בתחום הרפואי הנ"ל. בכל מקרה של בעיה דחופה אנו ממליצים להתייעץ עם רופאים בקופ"ח או בבי"ח ולהימנע ממילוי פרטים אישיים, רגישים או חסויים בטופס.
רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום

עוד בתחום