השמנה פוגעת בתאי הזרע

(0)
לדרג

עדויות חדשות מצביעות כי תאי זרע בגברים שמנים הם בכמות ואיכות נמוכה יותר מזו של גברים במשקל תקין. טרם הערכת הפרעות פוריות מומלץ להפחית במשקל

מאת: ד"ר עמית עקירוב

מהערכה ראשונה של בדיקת זרע בסיוע מחשב (CASA או Computer-Aided Semen Analysis) עולה כי תאי הזרע בגברים שמנים עם הפרעות פוריות הם בכמות נמוכה, איכות ומורפולוגיה ירודות, בהשוואה לתאי הזרע מגברים בעלי הפרעות פוריות אך משקל תקין.

החוקרים השלימו מחקר רטרוספקטיבי שכלל 1,285 גברים עם הפרעות פוריות, שטופלו במרפאת פוריות בין ינואר ועד דצמבר 2016 (גיל ממוצע של 35 שנים). מבין המשתתפים, 201 היו שמנים (16%). החוקרים סיווגו את תאי הזרע בהתאם להנחיות ארגון הבריאות העולמי משנת 2010 ובדיקת CASA איפשרה להעריך יותר מדדים של תאי זרע, במהימנות כוללת גדולה יותר, בהשוואה לבדיקות מיקרוסקופיות קונבנציונאליות.

דיאטה לפני בדיקת פוריות

החוקרים מצאו כי מדד מסת גוף של 30 ק"ג למטר בריבוע ומעלה לווה בנפח זרע נמוך יותר, כמות וריכוז תאי זרע נמוכים יותר, כמו גם מדדי תנועה קדימה ותנועתיות כוללות נמוכים יותר, בהשוואה לגברים עם מדד מסת גוף בטווח התקין.

מהנתונים עולה כי השמנה לוותה בחריגות נוספות במהירות תאי זרע, לצד שינויים מורפולוגיים דוגמת אחוז גבוה יותר של פגמים בראש, בהשוואה לגברים לא-שמנים.

החוקרים כותבים כי מדובר בדיווח הראשון אודות הפרעות במדדי תאי זרע בגברים שמנים על-בסיס בדיקת זרע בסיוע מחשב. הממצאים הנוכחיים מציעים כי בטיפול בגברים הפונים להערכת הפרעות פוריות יש מקום למאמצים להפחתת משקל.

ד"ר עמית עקירוב הוא מומחה באנדוקרינולוגיה, בי"ח בילינסון

בואו לדבר על זה בפורום פוריות הגבר - בדיקת פוריות, בדיקת זרע ובעיות פוריות אצל הגבר.

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום