קיץ חם: כל הסכנות של העונה החמה

(0)
לדרג

זה חם ומתוק, אבל לפעמים גם מסוכן - עונת הקיץ טומנת בחובה סכנות, בעיקר לילדים שחופשיים ממסגרות החינוך. מדריך מקיף לסכנות הקיץ השכיחות: עקיצות, כוויות, נשיכות, פציעות ועוד. גזרו ושמרו

מאת: מערכת zap doctors

המפגש עם הטבע והמרחבים שמחוץ לבית עלול לזמן הפתעות בלתי צפויות בדמות נחשים, עקרבים, שמש קופחת, סלעים מידרדרים ועוד, וגם בבית הסכנות אורבות בכל מיני פינות.

על מנת להפחית את מספר ההפתעות מסוג זה וכדי לדעת איך להתמודד איתן אם הן חלילה מתרחשות, ריכזנו עבורכם את כל הדרכים להגשת סיוע ועזרה ראשונה, באדיבות: אמנון מרגלית, מאמן החייאה (בהתנדבות) במד"א, ד"ר זאב חורב, רכז רפואת ילדים בשירותי בריאות כללית, ד"ר דגן שוורץ, מנהל רפואי בקורס פרמדיקים במד"א, ונתן קודינסקי, מנהל מחלקת הדרכה במד"א.


החופש בקיץ הוא נהדר, אבל כדאי להיות מודעים לסכנות. צילום: שאטרסטוק

 

אף מדמם

בניגוד למה שמקובל לחשוב, במקרה של דימום מהאף יש להושיב את הנפגע, ולהטות את ראשו לפנים ולא לאחור. כמו כן, יש לתפוס את שורש האף, כדי למנוע מעבר דם למערות האף. אפשר לשים קרח על גשר האף. אם הדימום נמשך יותר מחצי שעה יש לפנות לטיפול רפואי.

בליעת תרופה או חומר כימי

בניגוד להנחיות שניתנו בעבר, אם ילד שתה בטעות חומר כימי או תרופה אסור לגרום לו להקיא, מכיוון שהקאה עלולה להחריף את הנזק. יש להגיע מייד לחדר מיון ולהביא את אריזת התרופה או התכשיר.

גוף זר בעין

כשגוף זר נכנס לעינו של הילד, יש להחזיק את העפעף פתוח ולשטוף את העין במים זורמים במשך כמה דקות. אסור לשפשף את העין או להשתמש בטיפות עיניים. אפשר למלא מזלף במים ולטפטף לתוך העין.

דבורים או צרעות

עקיצת דבורה אינה מסוכנת לרוב האנשים, למרות שהיא מכאיבה מאוד. הבעיות מתחילות כשהילד הנעקץ רגיש אליהן. לכן, אם בעקבות העקיצה מתחילה פריחה או נפיחות קלה - ניתן לטפל בה בבית בעזרת משחות להרגעת העור. אם זה לא עוזר, ואף מתפתח קוצר נשימה, מופיעה הזעת יתר או תגובה מסכנת חיים אחרת - יש להבהיל את הילד לבית חולים.

הכשת נחש

במקרה של הכשת נחש, אסור למצוץ את הארס או לשים קרח על המקום הנגוע. אם ההכשה היא באחת הגפיים אסור להזיז אותה ויש להגיע מייד לטיפול רפואי. המצב האופטימלי הוא לומר לרופא באיזה נחש מדובר. אם אתם לא יודעים איך לוכדים נחש, אל תנסו לעשות זאת. נחש, בניגוד לדבורה, יכול להוסיף להכיש ללא הגבלה.

התחשמלות

אין לגעת במכשירי חשמל ברגליים יחפות ו/או בידיים רטובות. אם הילד עשה זאת, אל תנסו "לנתק" אותו מהמכשיר בעצמכם (כידוע, גוף האדם מוליך חשמל), אלא אם כן אתם עושים זאת בעזרת אביזרים שאינם מוליכי חשמל כמו בד או עץ. בכל מקרה, מהרו אל המפסק הראשי ונתקו את הזרם. לאחר מכן יש לגשת לבית חולים לצורך בדיקה. לפעמים נראה כאילו מדובר בפגיעה קלה, אך תיתכן פגיעה פנימית.

עקיצת דבורה אינה מסוכנת לרוב האנשים. צילום: שאטרסטוק

התייבשות

לא כל סחרחורת היא התייבשות, אך יש לזכור כי בגלל שטח גופם הקטן יחסית של הילדים, הצורך שלהם בנוזלים גדול יותר וכך גם סיכוייהם להתייבש. סימנים להתייבשות: עור חם, יבש ובלתי קמיט, הזעה מוגברת, שלשולים, הקאות, יובש בעור ובשפתיים, שתן כהה מהרגיל וחום גוף גבוה. במקרים חמורים נוצרים עיגולים תחת העיניים, הלשון מתייבשת והמצח שוקע. אם הילד התייבש יש להושיבו במקום מוצל ולתת לו לשתות נוזלים בלגימות איטיות (רצוי מים עם סוכר). אם תופעות הלוואי נמשכות יש להגיע כמה שיותר מהר לבית החולים כדי לקבל עירוי נוזלים. כדי להוריד את טמפרטורת הגוף (כשהיא עולה על 37.7 מעלות) מומלץ למהר ולטבול את הילד באמבטיה למשך עשר דקות. ככלל, לא מומלץ לשהות בשמש עם תינוקות מתחת לגיל שנה, בשל רגישותם הרבה לחום.

וירוסים, זיהומים, וחומרים כימיים

אבעבועות רוח, אדמת ושנית הן מחלות המאפיינות את האביב ותחילת הקיץ. מומלץ לבדוק את מבצעי החיסונים שמציעות קופות החולים השונות ולחסן את הילדים מבעוד מועד.

זיהום נפוץ נוסף המופיע בעיקר בגני ילדים ובגינות ציבוריות. הזיהום נגרם כתוצאה מחיידקים המתפתחים משתן וצואה של ציפורים וחתולים בארגז החול. כדי להימנע מזיהומים אלה מומלץ לא לתת לילד להתפלש בחול של גינות ציבוריות שאינן מתוחזקות על ידי העירייה. תופעות הלוואי של הזיהום הן אסתמה, פטריות עור, גירודים ופצעונים.

אם חומר כימי כלשהו נשפך על גוף הילד יש חשש שתיווצר כווייה, ולכן יש לשטוף את האיבר הפגוע במים פושרים או לשים רטיות קרות כדי להפחית את הכאב. אסור לפוצץ את השלפוחיות שנוצרו. גם אם מדובר בכווייה על שטח פנים קטן - יש לפנות לרופא


חנק מאוכל ומחלקי משחק

יש ללחוץ בעדינות על חזה הילד כשראשו מוטה כלפי מטה, כדי להוציא את החפץ החוצה. אם החפץ לא יוצא, רצוי להתחיל לבצע בילד פעולות החייאה. בכל מקרה, יש להבהיל את הילד מייד לחדר מיון.

חררה ופריחות

פריחת פצעונים על העור הנגרמת מהזעה מוגברת ומופיעה בעיקר על הפנים, הצוואר ובית החזה. החררה מופיעה בעיקר אצל בעלי עור בהיר. אם הילד סובל מחררה יש להלבישו בבגדים אווריריים ולתת לו לשהות בחדר ממוזג. לטיפול בחררה יש להשתמש במשחות עור שונות לייבוש העור וקירורו. במקרים חמורים יותר יש להיוועץ ברופא עור למתן טיפול אנטי אלרגי אחר.

טביעה

לדברי ד"ר חורב, יש לזכור כי ילדים עלולים לטבוע גם בעומק של 2.5 ס"מ, ולכן יש לשמור עליהם מכל משמר כשהם נמצאים בסמוך למקווה מים. במקרה של טביעה או סכנה לטביעה, הילד יקבל החייאה או הנשמה ממציל או ממתנדב בתחנת מד"א שאמורה להימצא במקום. אם אין מציל בסביבה, ההורה יבצע את השלבים הראשונים של ההחייאה: A (airway) - פתיחת נתיב אוויר על ידי הוצאת המים מהריאות באמצעות לחיצות על החזה. B (breathing) נשימה, לוודא שהילד נושם, ו- C (circulation) ; וידוא זרימת דם תקינה וקיומו של דופק. לאחר מכן יש להגיע לבדיקה ולמעקב בבית חולים.

יובש בגוף ובשפתיים

יובש בגוף, ובעיקר בשפתיים, קשור למזג האוויר היבש ולכמות הנוזלים שבגוף. מכיוון שאיבוד נוזלים עלול להזיק גם לעורנו, חשוב להציע לילד מים ולא מיצי פירות או מיצים מוגזים. במקרה של יובש בעור כדאי למרוח ג'ל אלוורה המותיר תחושה קרירה ונעימה על העור ומחזיר לו את הלחות. במקרה של יובש בשפתיים, כדאי למרוח משחת וזלין או שפתון להגנה

כוויות

קרינת השמש החזקה והישירה על הגוף החשוף עלולה לגרום לכוויות ברמות שונות. עורם של תינוקות וילדים רגיש במיוחד לקרינת השמש ואפילו חשיפה קצרה יכולה להסתיים בכוויות קשות. כדי למנוע זאת, חשוב להשתמש במסנן קרינה בכל חשיפה לשמש. בשוק קיימים מסנני קרינה מיוחדים לילדים המכילים חומרים היפו אלרגניים. חשוב לבדוק את התקן הישראלי או לחפש את התקן האוסטרלי, שהוא מהתקנים המחמירים בעולם. יש לשים לב לכך שככל שהמספר של מקדם ההגנה עולה, הוא מכיל יותר חומרים כימיים העלולים לגרום לאלרגיות, במיוחד על עורם העדין של הילדים. משום כך, ומכיוון שילדים לא נמצאים שעות רבות וארוכות בשמש, אין צורך למרוח אותם במסננים בעלי מקדם הגנה גבוה מאוד ויש להסתפק במקדם הגנה בעל מספר 15 עד 30 לכל היותר. אם אתם מתלבטים באיזה קרם הגנה לבחור, התייעצו עם רופא עור. חשוב למרוח קרם הגנה אחרי כל טבילה במים, מפני שהמים מחלישים את העמידות של מסנן הקרינה.

אם התפתחה כווייה יש למרוח מייד ג'ל טבעי המכיל אלוורה או פרופוליס על האזור הרגיש. רצוי לא להסתפק בתרופות הסבתא - מריחת לבן או יוגורט, מכיוון שהם לא מטפלים בכווייה אלא רק מקילים על הכאב. במקרה של שלפוחיות והחמרה במצב יש לפנות מייד לטיפול רפואי.

כוויות ממתכות חמות

המתקנים שבגני השעשועים ובגינות הציבוריות מתחממים מאוד במהלך היום, והמתכות נשארות חמות גם כשהטמפרטורות יורדות. אם הילד לובש בגדים קצרים הוא חשוף לכווייה, ולכן יש להיזהר ממגע במתכות ובצינורות בימי הקיץ החמים

 יש לשמור עלי ילדים מכל משמר כשהם נמצאים בסמוך למקווה מים. צילום: שאטרסטוק

כינים

הכינה היא חרק חסר כנפיים העוברת רק בקרבה בין ראשים. הנפגעים עיקריים הם ילדים בגילאי 12-3, וגני הילדים הם המקומות המועדים ביותר להידבקות. התכשירים לטיפול בכינמת משתפרים ומתייעלים כל הזמן. הם מבושמים יותר ובעלי חומציות נמוכה יותר. הכינים עצמן לא גורמות לנזק בריאותי, אך מהוות מטרד מגרד ולא נעים על הראש. הבעיה העיקרית היא לא המתת הכינים אלא השמדת הביצים והסרתן מהשיער, למניעתן, יש לסרק את הראש במסרק סמיך בעל שיניים צפופות. למניעה חוזרת של הכינים: כדאי לרכוש תמצית שמן רוזמרין או שמן אקליפטוס ולטפטף כמה טיפות על ראשו של הילד בכל בוקר

מים ומזון

ד"ר אילנה זילבר, יועצת בחברת נביעות, מזכירה כי ילדים לא תמיד מודעים לכך שהם צמאים ולא מבקשים לשתות, ולכן יש להקפיד לתת להם שתייה גם בלי שיבקשו. כמויות השתייה האופטימליות לילדים מתפלגות לפי גילאים. עד גיל חצי שנה, כאשר מזונו העיקרי של התינוק הוא חלב (חלב אם או תחליף חלב), יש להוסיף מים בהתאם למידת החום. תינוקות זקוקים לכמות גדולה של מים מכיוון שקצב חילוף החומרים שלהם גבוה והרקמות שלהם מכילות מים. עד גיל שנה התינוק זקוק ל-120-150 מ"ל לכל ק"ג ממשקל גופו. מגיל שנה עד שש, יש לשתות בין 1.2-1.7 ליטר ליום. מים מינרליים הם לא רק מים, הם גם מינרלים. כדאי לקרוא את התווית עם הרכב המים שעל גבי הבקבוק ולחפש מים המכילים מגנזיום וסידן בכמות משמעותית, כך שאם ילד לא אוהב מוצרי חלב, אפשר לתת לו לשתות מים מינרליים להשלמת התצרוכת אשר לה הוא זקוק.

מזון מקולקל

גורם בדרך כלל לשלשולים ולהקאות. אם הילד משלשל ומקיא במשך יום או יומיים, אבל נראה בסדר ושותה מספיק מים, כדאי לתת לו לנוח ולהמתין עד שמצבו ישתפר. אם הילד לא מצליח לשתות ומקיא אפילו מים, יש לגשת מייד לחדר מיון.

ד"ר שוורץ מציין, כי בקיץ צריך להיות זהירים יותר עם מאכלים הרגישים לחום כמו מיונז, ביצים, חומוס, בשר וגבינות, מכיוון שהם מתקלקלים במהירות. כדי למנוע קלקולי קיבה, יש לאכול מזון טרי ככל האפשר ולשמור אותו בקירור. יש לזכור כי שלשול והקאות גורמים לילד לאבד נוזלים ולכן במצבים אלה יש להקפיד על שתייה מרובה.


נפילות וחבלות

נפילה קשה מוגדרת כנפילה מגובה רב יותר מגובהו של הנופל. אם הילד נפל, חשוב לעקוב אחריו בחצי השעה שחולפת מרגע הנפילה. אם הוא נרדם או בוהה ייתכן שנשקפת לו סכנה של זעזוע מוח, ויש להגיע איתו מייד לבית חולים. אם מדובר בילד היפראקטיבי או שובב שבעקבות הנפילה יושב בשקט לא אופייני, יש לקחת אותו מייד לטיפול רפואי. מניעת הנפילות והחבלות תהיה כמובן באמצעות השגחה מוקפדת ומרובה על הילדים המתרוצצים.

סכנות השמש

כדי למנוע את נזקי השמש או לפחות למזער אותם כדאי להקפיד לא לצאת לשמש עם הילדים בשעות החמות (בין השעות 11:00 ל-16:00); להרכיב, גם לפעוטות, משקפי שמש איכותיים המסננים את הקרניים האולטרא-סגולות; לחבוש כובע ולמרוח קרם הגנה מתאים על העור. ד"ר חורב ממליץ להקטין את מגע עורו של תינוק מתחת לגיל חצי שנה (שלא נמשח בקרם הגנה) עם קרינת השמש ולהלבישו בבגדים אווריריים וארוכים ולא קצרים וחושפי איברים.

אם מופיעות על העור שומות או נקודות חן חדשות, או שאלה הקיימות משנות את גודלן או צבען, יש לפנות לרופא עור לבדיקתן, ובמידת הצורך להסרתן.

בעלי חיים עוקצים ונושכים

עכבישים

עכבישים נמצאים בבית ובחוץ, ובכל מקום אפל וחשוך. בדרך כלל העקיצה נראית על העור רק לאחר כמה ימים, והיא כמעט לא כואבת, אבל היא החמורה מבין העקיצות ויכולה לגרום לסיבוכים רבים. בעקיצת עכביש הארס יורד כלפי מטה, האדמומיות מתרכזת בחלק התחתון של הפצע וקיים סיכון גבוה לזיהומים נוספים. במקרה כזה יש לפנות מייד לטיפול רפואי.

עקרבים

אם הילד נעקץ על ידי עקרב, יש לקבע מייד את המקום, לקררו ולהגיע במהירות לבית חולים לצורך קבלת טיפול רפואי. במהלך הנסיעה לבית החולים חשוב שהילד העקוץ ימעיט בתזוזות. כדי למנוע עקיצות של חרקים שונים יש להימנע מלהרים אבנים גדולות, העלולות להתגלות כבית גידול לזוחלים.


צריבות מדוזות

מדוזה יכולה לגרום לנזק רציני, במיוחד לילדים בעלי עור רגיש. במקרה כזה, אסור לשטוף את האזור העקוץ במים מתוקים, מפני שהם גורמים לשלפוחיות להתפוצץ ולצריבה עזה יותר. יש לשטוף את המקום במי מלח או בחומץ כדי להקל על הצריבה ולפנות לטיפול רפואי מתאים. גם אם הצריבה נסבלת כדאי ללכת לבדיקה אצל רופא, מכיוון שהגוף עלול לפתח אלרגיה גם כעבור זמן מה מהצריבה.

פרעושים ופשפשים

פרעושים ופשפשים נמצאים לרוב בקרבת צמחייה צפופה או על בעלי חיים. כדי להבריח אותם ממקומות הגידול שלהם יש לרסס את האזורים המועדים ואת בעלי החיים הנשאים.

שריטות או נשיכות

במקרים של נשיכה או שריטה מחרק לא מזוהה, מדובר בסכנה מתפתחת ולא מיידית, ולכן יש לפנות לבדיקה תוך 24 שעות. אם מופיעות תגובות כמו פריחה, חיוורון, חולשה, הקאה, בחילה, טשטוש או הרגשת מחנק בחזה יש לפנות מייד לטיפול רפואי. כדאי לתפוס את החרק המזיק ולהביאו איתכם לרופא, כדי לוודא שאינו נגוע במחלות.

במקרה של עקיצת מדוזה, אסור לשטוף את האזור העקוץ במים מתוקים. צילום: שאטרסטוק

רגל או יד שבורים

במקרה של שבר, אין להזיז את הגפה השבורה ויש למהר להגיע לבית חולים. כשמדובר בנקע יש להרים את הגפה כלפי למעלה ולשים רטיות קרות בלבד. אם הכאב מתחזק או שהנפיחות אינה יורדת, יש לגשת לרופא.

בנוסף לכך יש לדאוג שתמיד יהיה בקרבתכם תיק עזרה ראשונה הכולל:

  • ערכת חבישה (פלסטרים, תחבושות, צמר גפן וחומר מחטא).
  • תרופות להורדת חום ולהקלה על כאבים.
  • תכשיר דוחה יתושים.
  • תמיסת מלחים, המיועדת להשבת מלחים ונוזלים לגוף שאבדו במקרה של שלשולים, הקאות והתייבשות.
  • מדחום.
  • משחה נגד גירויים בעור.


שיהיה קיץ נעים ובטוח!

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום

עוד בתחום