קר ומאושר

(0)
לדרג

סרט מדע בדיוני או מציאות חדשה? על טיפול בקור ועל 1000 קלוריות, קור כלבים

מאת: בכל סרטי המדע בדיוני תמיד מגיע הקטע בו הגיבור מתפשט, מחליק לתוך תא של חנקן נוזלי ו: (עכשיו קורה אחת מהשתיים) או שהוא מוקפא לשנים ארוכות של טיסה בחלל (ותמיד משהו משתבש באמצע) או שהוא יוצא משם צעיר בעשרות שנים, מוחלק ומיושר, מחייך ומוכן לקרב (שיבוא בקרוב) העתיד כבר כאן?
על מה אנחנו מדברים? קריותרפיה מהי?

כבר בימי קדם, כפי שמעידות על כך תעודות פפירוס שנשתמרו ממצרים העתיקה, השתמשו בני האדם בקור ובנוזלים קרים לשיכוך כאבים מסוגים שונים.

כיום טיפול באמצעות קור הוא שיטה מדעית שלמה בתחום הפיזיותרפיה הנקראת קריותרפיה. השיטה נפוצה בעיקר ביפאן ובאירופה.
העיקרון הבסיסי של הקריותרפיה הוא חשיפת גוף האדם לטמפרטורות קיצוניות של °c 100- עד °c180-.
במקור פותחה השיטה כדי לתת מענה לאסטרונאוטים השוהים בחלל, האסטרונאוטים השוהים בתנאי חוסר כבידה הזדקקו לשיטה שמטפלת בדלקות, נפיחויות וכאבים ללא שימוש בתכשירים כימיים.
חלוץ השימוש בקריותרפיה הוא חוקר יפאני, טאימו ימאוצ'י, שהתחיל להשתמש בשיטה ב-1981 לריפוי דלקת מפרקים.

במכון "אלסקה בודי" הישראלי מיישמים זה זמן מה את עקרונות השיטה, בדוד גדול של חנקן נוזלי, כשלגופו רק בגדים תחתונים וזוג גרבי צמר נכנס המטופל לתוך תא דמוי גליל מבודד לחום ולקור, שחלקו העליון פתוח. לתוך התא נדחסת באמצעות מתקן מיוחד תערובת של אוויר וחנקן נוזלי בטמפרטורה של °c 170- עד °c180-. המטופל נחשף לתערובת הגזים הקרה עד גובה כתפיו במשך 1-3 דקות, בהתאם לצורך. במשך כל זמן הטיפול תנועותיו של המטופל אינן מוגבלות, אבל קר, קר..

בשביל מה אנחנו צריכים את זה?

אז מסע בזמן כבר לא יצא לנו מזה, אבל אולי משהו דומה?
בקטן?
אנשי אלסקה בודי מספרים על ניסים ונפלאות שקרו למטופלים בשיטה, ולראייה מובא סיפורה של חולת פסוריאזיס קשה שמכתבה הנרגש מובא בזאת בקצרה: "הגעתי עם התקף קשה מאוד של פסוריאזיס האזור היה מודלק פצוע וזב דם. לא יכולתי לכופף את הידיים כי בכל פעם שעשיתי תנועה של כיפוף התפוצץ אזור אחר והחל לדמם. בלילה הייתי מתעוררת מהכאבים ומצב הרוח שלי היה בכי רע"

החולה המותשת היתה נכונה לנסות הכל, אף על פי שבדרך כלל מומלץ לפסוריאזיס מזג אוויר יבש וחם, ים המלח למשל.

"העור באזור המרפקים השתפר באופן מאוד משמעותי. פה ושם עדיין יש קצת פצעים וקשקשת אך היא מאוד מוגבלת וההתפתחות שלה איטית. אני יכולה ללכת עם חולצות ללא שרוול מבלי להסתיר את המרפקים בשרוול או בחומר איפור"

נכון שפסוריאזיס היא מחלה חשוכת מרפא אך המכתב מראה כי בהחלט ניתן להחזיקה בשליטה, האמנם?

ולמה זה עוד טוב?

דיכוי תהליכים דלקתיים
הורדת טמפרטורת הגוף במעלה אחת בלבד מדכאת תהליכים דלקתיים ויעילה פי ארבעה מטיפול תרופתי אנטיביוטי.

הורדת נפיחויות
שיפור זרימת הלימפה ברקמות פועל להורדת נפיחויות שונות בגוף בקצב הגדול פי שניים מכל שיטה אחרת, ובכך אמור לסייע להחלמת העור אחרי נותוחים שונים ולריפוי ואיחוי צלקות.

שיפור המטבוליזם
המרצת מחזור הדם מווסתת ומאזנת את תהליכי חילוף החומרים גוף, מאחורי הפסקה היבשה הזו מסתתר עולם שלם של תקווה, המסתכם במילה המופלאה : הרזייה.. הבטחה מדברת על 1000 קלוריות הנשרפות בטיפול, ונשים רבות הוזות בהקיץ על השלכת גופן לדוד החנקן הנוזלי ויציאה משם רזות ומאושרות, בפועל כמובן מדובר שיטה אחת מני רבות, שעדיין מוקדם על מנת להכריז עליה כ"מהפכה הדיאטתית הבאה" (ועדיין מומלץ לעשות ספורט ולאכול פחות)

תגבור המערכת החיסונית
גירוי חזק של מערכת ויסות החום בגוף מגביר את זרימת הדם הפריפריאלית ובכך ממריץ את המערכת החיסונית.

עור אנטי-אייג'ינג
הטיפול הקריותרפי משפר את מחזור הדם ואת תהליכי חילוף החומרים בגוף ובכך מעכב את הזדקנות העור, כך (על פי אנשי המכון) נמצא אותו מעיין נעורים אבוד מהפסקה הראשונה (להזכירכם- סיפור המד"ב)

צלוליטיס - המסה
הטיפול הקריותרפי משפר את זרימת הלימפה ובכך מסייע לניקוז השומן הכלוא בתאים הקרובים לעור (צלוליטיס), שמקנים לו את המראה הגבשושי דמוי קליפת התפוז. שילוב עם עיסוי לימפטי מגדיל את יעילות הטיפול פי שניים.

ספורט
לטיפול הקריותרפי השפעות משמעותיות מאוד בעיקר לכל מי שעוסק בספורט:

העלאת סף הכאב
הטיפול הקריותרפי משכך כאבים כרוניים או כאבים שנגרמים מחבלות משום שכבר בטמפטורה של °c 5 מפסיקה מערכת העצבים לשלוח אותות חשמליים למוח, שאחראי לתחושת הכאב, בקיצור, הקפיאו עצמכם ולא תחושו כאב! כמו כן אמור הטיפול הקריותרפי להפחית את הקושי בפעילות גופנית נמרצת ולאפשר לספורטאים התאוששות טובה יותר (ומהירה יותר) מפציעות ספורט.

והחשוב מכל?

האם קור הוא התשובה להכל? האם כל כך רע לנו בארץ רק משום שמדובר בארץ חמה? משום שהתופעה האחרונה והחביבה שאמורה לשרות עליכם עת תתענגו באמבט הנוזלי, היא תופעה מופלאה של יפול בדיכאון, הפחתת מתחים, ושיפור המצב הנפשי בלא צורך בעזרים כימיים (כך המכון)
לסיכום: סגרנו את ים המלח, סגרנו את בסטת הסמים הקלים, ועכשיו פנינו אל העתיד.
וכולנו מחכים בקוצר רוח לדעת, האם זה באמת מה שיקרה לנו, ימים יגידו.

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום