מה חשוב שיהיה בארון התרופות לילדים?

(0)
לדרג

לילד עלה החום ודווקא עכשיו גיליתם שנגמר הסירופ להורדת חום? האף של התינוק סתום ואין לכם בבית מי מלח? הורים, חשוב לדעת אילו תכשירים כדאי להחזיק בארון התרופות לילדים כדי שבעת הצורך יהיה לכם מענה מהיר וקל

מאת: ד"ר מיכאל אוורבוך

כהורים לילדים אנו מתמודדים לא אחת עם חום, נזלת, שיעול ושאר תחלואים בימות החורף, אך גם בימות הקיץ ובשאר השנה. כיצד מרכיבים ארון תרופות לילדים? אילו תרופות חשוב שיהיו בבית בעת הצורך?

ראשית, חשוב לסדר את ארון התרופות בצורה נכונה, על מנת לאתר בקלות ובמהירות את התרופה המבוקשת בעת הצורך. כמו-כן, יש לאחסן את התרופות במקום קריר, ללא לחות וללא אור, מכאן שחדר האמבטיה אינו המקום המתאים. בנוסף, כדאי להשתמש בארונית המחולקת לתאים ולסדר את התרופות לפי תכיפות השימוש ובאריזתן המקורית בלבד. יש לדאוג להרחיק את התרופות מהישג ידם של ילדים, גם אם מדובר בערכת עזרה ראשונה או בתוספי תזונה.


צילום: שאטרסטוק

המלצות לארון התרופות לילדים:

1. תרופות להורדת חום ושיכוך כאבים - טפטפת, נרות להורדת חום וסירופ על בסיס איבופרופן, המצוי בתרופות כגון נורופן ואדוויל, וכמו כן סוגי סירופ על בסיס פרצטמול, כגון אקמול. לילדים בגיל בית ספר מומלצות טבליות פרצטמול ללעיסה.

2. טיפות לשיכוך כאבי אוזניים - מקלות על הכאב נקודתית אצל ילדים ופעוטות הסובלים מכאבי אוזניים. כאבי אוזניים הם דבר שכיח ומומלץ להיבדק אצל רופא ולהתחיל טיפול רפואי.

3. סירופ נגד שיעול - השיעול הוא סימפטום בלבד ולא המחלה עצמה, לכן סירופ נגד שיעול אינו מומלץ ברוב המקרים. בשוק קיימים תכשירים לילדים המסייעים בכיוח ובהקלה על שיעול, אך אינם מומלצים לפעוטות בני פחות משנתיים.

4. תרופות לאלרגיה.

5. תמיסות מי מלח - להקלה על הצטננות.

6. תכשירים מועשרים במלחים - מיועדים למי שאיבד מלחים כתוצאה מהתייבשות הנגרמת משלשול או וירוס אחר. במקרה כזה, חשוב להקפיד על שתיית נוזלים בכמות מספקת.

7. ציוד עזרה ראשונה - כולל: טפטפת, מזרק וכפות מדידה, פדים ספוגים באלכוהול, פלסטרים, עזרי חבישה, מספרים קטנים, מדחום (כספית או דיגיטלי; כיום יש מדחומים למצח ולאוזן), חומרי חיטוי (אלכוהול או מי חמצן), תמיסה לחיטוי וריפוי, משחת ריפוי, משחה להקלה על כוויות ותחבושות המקלות על כוויות.

פעמיים בשנה מומלץ לרענן את ארון התרופות, לבדוק את תאריכי התפוגה ובמידת הצורך לרענן את המלאי. תרופה שפג תוקפה אינה מסוכנת ברוב המקרים, אלא פחות יעילה. עם זאת, שימוש בטיפות עיניים שפג תוקפן עשוי לגרום לזיהום, ושימוש באנטיביוטיקה שלא בתוקף עלולה לגרום להחמרת המצב הרפואי.

ד"ר מיכאל אוורבוך הוא סמנכ"ל רפואי בחברת "ביקורופא".

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום

עוד בתחום